Forum Šance pro včely

Úplná verze: Snůška - aneb nosí, nosí?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
(11.07.2013 08:44 PM)Crha Karel napsal(a): [ -> ]Oni ty modříny letos taky vypadají dost mizerně, jako by neměly dost jehličí, co to na nich je?
Jo, všiml jsem si toho už před 14 dněma, mělo mě to varovat !! Zatracený mšice !!
http://prirodakarlovarska/clanky/1838-korovnice-smrkova-sacchiphantes-abietis
Je tam i obrázek hálky na smrku - těch tu máme požehnaně, ta mrcha se stěhuje ze smrku na modřín a zase zpátky a z toho modřínu je ta melecitoza !!
Masakr trubců na Karlštějnsku právě (včera a dneska) proběhl. Před úly se jich válí stovky. Takže letošní snůška je tu definitivně za náma.

Milan Urík

Dnes jsem vytočil nádhernou lipovou medovici, extra hustá, extra voňavá, parádní, .....a jde se zimovat.
U mňa lipy práve rozkvitli. V plnom kvete budú tak koncom budúceho týždňa cca. Niektoré neskôr. Je to paráda, keď celý grúň vonia lipinou a v korunách to hučí ako v úli.
[attachment=168] [attachment=169]
Častokrát počujem zvedavé otázky od kamarátov a známych, že aká bola včelárska sezóna a koľko divovčielky doniesli medu. V tomto roku to bolo u mňa tak, že mne, ako vždy, prezimovali štyri rodiny v úľoch Warre. Z tých štyroch rodín sa tri úle rojili a dali päť rojov. Včelstvo z jedného úľa sa nerojilo. Z vyrojených včelstiev Warre jeden úľ zostal úplne prázdny, pretože sa mladá matka zo snubného letu nevrátila do úľa a nevybral som z neho ani gram medu. Druhý z vyrojených úľov mal v medníku štrnásť kilov medu a z tretieho včelstva, ktoré sa rojilo, som vybral šestnásť kilogramov medu. Štvrté včelstvo, ktoré sa nerojilo, narástlo na dva medníky a vytočil som z neho tridsaťjeden kilogramov medu.

Milan Urík

I po vytočení lipy pokračuje napriek suchu pekná znáška z rozkvitlých a neposekaných lúk, je to nádhera.
Já stále čekám, že z těch lip něco v Praze donesou. Něco málo medovice. Ale mám spíš pocit, že to nosí dolů, než do prázdného nástavku souší pod MK.
Co se děje v 1.-4. nástavku, nevím. Smile
Možná ještě něco donesou z právě rozkvétajících jerlínů.
U nás na střední Hané dnes začaly žně, před chvílí jsem byl nasadit výkluzy a zítra točím lípu, něco donesly, na první dojem víc jak z řepky a zítra také začnu s doplněním zásob na zimní stav. Zatím budu spíš jen podněcovat vodou po vymytí nádob od medu, výplach z víček apod.
U mě v Boleboři v Krušných horách je to podstatně horší, výnosy nic moc, ale něco snad bude. Včelky makaj jak fabrika a tak jim to snad vydrží.
Včera u nás na Šumavě asi už poslední snaha o vytáčení - začalo vyhánění trubců.
Jarní med skorem žádný, před pár týdny 2/3 melezitoza a dnes ? Mám v úlech mezi 20 - 50kg zcela tvrdého cemenťáku - počítám, že celkem hodně přes tunu, některé úly jsou tak nabušené, že se tam nevejdou ani včely. U nás tato skvělá snůška začala na modřínech, ale před pár týdny zachvátila jedle - kterých je tu kupodivu velmi mnoho, mám jedno stanoviště přímo pod jedlema a tak celé úly byly potaženy kvalitní melecitozou.
Takže oči pro pláč... Holky, budete na tom zimovat, nic jinýho se nedá dělat. Jestli přežijete tohle, tak už všechno.
Ať přemýšlím jak chci, nic chytrýho mě nenapadá. Zatím vypadají naprosto super, skoro všechny oddělky vyšly, krásně rostou, pohoda. Krmit není kam, tak mě ani neštve, že není cukr. Krásné krmné komory !!!
Jestli už jste to někdo zažil, slitujte se nad chudáčkem, žebráčkem a zkuste poradit.
Doufám, že dalších dvacet let o něčem takovém neuslyším.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's