Forum Šance pro včely

Úplná verze: Snůška - aneb nosí, nosí?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Včely ale pociťují hlad ještě před tím, než začnou spotřebovávat zavíčkované zásoby. Takže i u tebe to bylo hladem. Viz i ty ostatní projevy.

Už ti přišla snůška? A co roje, jsi už patron? Pro mě je Machův vč. daleko (nutno povolení), ale pokud bude vč. materiál mohu přivézt M, nebo matečníky k naočkování a konečně to tam ožije. Včelín bez včel a vůně, to není ono. I když jinak je úžasný.
(21.06.2013 12:26 AM)Crha Karel napsal(a): [ -> ]Určitě jsou i jiné důvody proč vyhánějí trubce.
Klonil bych se k tomu, že trubce vyhánějí, není-li snůška. Tzn. mohou být plné medu a nic nekvete, nebo všechno sice kvete, ale je to nelétavý oddělek. Dokonce bych řekl, že pokud je fakt hlad, tak už nevyhánějí, pozoroval jsem, že pak jsou takové mátožné a je jim to už fuk. Přidám ale krmný plást a v tu ránu trubce začnou lifrovat na česno. Tady jsem měl lehký náznak na oddělcích, ale už je snůška, takže jiné zájmy.
Řepku, ikdyž ji moc nemusím, letos závidím, tady kvetla asi měsíc a nosili z ní tak dva dni, jinak zima a déšť. Z řepky na Šumavě letos ani kilo.
(21.06.2013 11:14 AM)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]Včely ale pociťují hlad ještě před tím, než začnou spotřebovávat zavíčkované zásoby. ...
Už ti přišla snůška? A co roje, jsi už patron? Pro mě je Machův vč. ...
Vyrojila se mi "televize" (2x) takže jeden roj šel do Machova včelína (i bez patronace, roje - tedy necílené - se myslím tradičně darovávají) a druhý kolegovi. Dnes jsem registroval první dva květy na malinách, ty rozhodnou.
Ovšem tu informaci ohledně pociťování hladu včel se zásobami nemohu vstřebat. Za prvé nebyly pouze zavíčkované ale i vše čerstvé, ještě nezavíčkované, co za jaro nanosily a za druhé, jak mohou pociťovat hlad s plným špajzem? Jak a kým bylo exaktně dokázáno, že k takovému jevu dochází?
Já mám toto moudro od Leoše Dvorského. A moje pozorování to potrvrzují. Včelstva jedou na půl plynu a někdy omezí plodování až skoro k nule. I když mají v úlu zásoby. Samosebou, je to lepší, než kdyby byly na suchu, ale snůška z venku, je snůška z venku.
Jinak u mě je už dávno po akátech, které včely navštěvovaly tak 3 dny, kvůli počasí. Ale našly si nějaký jiný zdroj snůšky, nevím přesně co to je, možná medovice ze smrků. Lip tu mám poskromnu a maliny žádné. Uvidím, jak se Vigorky předvedou, třeba budu nucen urychleně udělat místo pro další med. I přes nepřející počasí nanosily cca 40 kg medu na úl. Pokud se potvrdí pověst dobrých zběraček roztroušené snůšky (medovice, která u mě za celou dobu nebyla), tak nebudu vědět, co s medem. A to jsem si ještě před pár týdny myslel, že je to další mizerný rok v řadě. Vida jak příjemně překvapily.
(22.06.2013 09:49 AM)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]I přes nepřející počasí nanosily cca 40 kg medu na úl. Vida jak příjemně překvapily.
Tohle by mohla být dobrá zpráva pro nás ve vyšších polohách - snůška fakt začala a ač zatím sklizeň v podstatě žádná, když započítáme zpoždění, typ bych to od těch tvých na 14 dní, tak mě vychází, že bych něco vytočit ještě mohl.

Milan Urík

Já jsem včera vytočil krásný smíšený med jantarové barvy. A snůška pokračuje, u nás naplno jede ostružina, lípa velkolistá a i nějaká medovice plus luční kvítí. Od zítra bude na chvíli stop, hlásí ochlazení a vydatný déšť.
Tak tu máme opět periodu ochlazení a deště. Tím budu mít snůšku pro letošek velmi pravděpodobně ukončenu.
Nechám tomu jěště několik dní na konečné zpracování a pak včelstvům něco odtočím. (konečně po dvouleté pauze bude medobraní)
U nás nezačly ještě ani maliny, ani lípy, na svazence se objevují první kvítky. Louku v plném květu pokosili. Sám jsem zvědav jestli něco medu zbyde i pro mě?
Aktuálně v Sušici na Šumavě vrcholí lesní snůška - medovice, končí maliny, lípa, jetel. A pak že nebude med. Před týdnem prázdné úly jsou nabité k prasknutí. Zdá se, že by i ještě mělo vydržet počasí, kdyby týden tak je to super.
(05.07.2013 06:12 PM)schützmeister napsal(a): [ -> ]... Mimo to, teď je fest snůška / myslím, že i v Prachaticích /. ...

Potvrzuji, snůška je, předevčírem jsem se díval, proto taky staví. Ovšem na festovní snůšku zřejmě nemám stanoviště, počítám, že když vytočím z každého úlu cca 7kg zbude jim tam těch cca 20 kg na zimu. Je to všechno nezavíčkované, musí zjistit jaký to má obsah vody, ale rád bych to vytočil co nejdříve a medník tam vrátil pro případnou melicitózu. Letos se klidně může objevit.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's