Forum Šance pro včely

Úplná verze: Snůška - aneb nosí, nosí?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Dnes kontrola minulý týden přidaných nástavků na lesním stanovišti - vše totálně plné, ukrutná javorová snůška. Odhadem už donesli tak 15-20kg na ůl. Tongue
V tomhle suchu asi nebude javor špatná snůška : stanoviště je v 700m.n.m. s okolními několikahektarovými porosty klenu na prameništích severního svahu. Lesní porosty, žádné meze. Když se povede kvetení jako letos + medovice, ta tam je skoro vždy, bude to asi o dost lepší jak řepka.
Dneska jsem při larvení zjistil, že už začaly ukládat do plástů tmavý med. Medovice. Obvykle u nás začíná s rozkvětem maliny. Což je tak na přelomu května a června. Letos tedy medovice výrazně dříve.
Tak jsem včera viděl ve zprávách p. Báchora, jak vykládá, že med nebude, sucho a vše kvete naráz.
U nás to je pravda napůl. Sucho je, odkvetlo už taky skoro vše - ale květovýho medu je dost. I kdyby letos nebyla medovice ani kapka, tak je to celkem dobrý rok.
Dneska jsem koukl na stanoviště s řepkou a plno, kam se podíváš. I chcípáci daj jeden NN květovýho. Tongue
Nevím, jestli to dělá to zimování na medu, nebo to, že se letos prakticky nerojí ? Zatím, teda.
(14.05.2018 07:02 PM)schützmeister napsal(a): [ -> ]Tak jsem včera viděl ve zprávách p. Báchora, jak vykládá, že med nebude, sucho a vše kvete naráz.
U nás to je pravda napůl. Sucho je, odkvetlo už taky skoro vše - ale květovýho medu je dost. I kdyby letos nebyla medovice ani kapka, tak je to celkem dobrý rok.
Dneska jsem koukl na stanoviště s řepkou a plno, kam se podíváš. I chcípáci daj jeden NN květovýho. Tongue
Nevím, jestli to dělá to zimování na medu, nebo to, že se letos prakticky nerojí ? Zatím, teda.
Nechci to zakřiknout, ale s rojením u nas zatím taky dobrý. Myslím, že se stíhají ulítat. Kdyby se ochladilo na pár dní a zalezly, tak by bylo jasno.... Medu všude plno, ale více víčkovat začaly az tak 3 dny zpátky, ve vzduchu pořád trochu voní rojení.
Tak to vypadá, že je po snůšce. Confused
Sucho, zima. Stahujou med do plodiště.
Zatím se to tváří tak, že květovýho bylo dost a lesní nebude.
Něco málo tam měli, ale už nenosí. A po tý zimě nevěřím, že začnou.
Škoda, že je tak sucho. Medovice z lípy by mohla být
.
A máme tady "cement". 21.7. ještě nic, vše v normálu, ale pak to začalo. Postavily a prostavěly kdejakou skulinu a zanesly melicitózou. Krajní ramek byl vyndán a místo krajního rámku bylo ponecháno na zimu prázdné. Už není...
[attachment=1820]
Podložku pokryl bílý prášek. Neklamná známka melicitózy, jak se jí snaží zpracovat.
[attachment=1821][attachment=1822]
Včelstvo je na 2N 39x24. Celá sestava váží 48 kg. Když odečtu víko, dno a vystrojené nástavky, stejně zbývá na včelstvo, zásoby a vosk cca 30 kg. Tady je "zakrmeno".
Tak tady na Šumavě jen prach a vítr.
Letos je to bída i se zásobama. Nechal jsem průměrně přes 20 kg medu - do 15kg vytočil - k tomu zkrmil přes 5 kg starých zásob plus cca 15 kg cukru - no a ve výsledku je, že mají na zimu průměrně pod 15 kg, některé jsou i na suchu zcela.
Lítaj jen tak sem tam, omrknout, jestli ještě svítí sluníčko a nic. Myslím, že to bude problém i s pylem - nenosí a taky není z čeho - louky jsou hnědý, jak krávy na nich. Jetel nejen, že nekvetl, ale tam asi ani není.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's