Forum Šance pro včely

Úplná verze: Snůška - aneb nosí, nosí?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Letos je mšic od jara hafo snad na každém listnáči.. Jehličnany mají po létech svěží výhonky a stále rostou. Medovice se tady ukazuje od poloviny května.
Tak to ti přeji, tady na Kladensku to ještě tak jasné není, v polabský nížině bude určitě víc spodní vody pro vegetaci, Labe odvádí vodu z rozsáhlého území.
U nás hlavně lípa a něco maliny, koukal jsem, že včelky ochutnávali i z rozkvetlého jetele a divizen co začaly rozkvétat na zahradě, kvůli suchu omezilo město sekání trávy je to nezvyklý a pěkný pohled na neposekané trávníky, jak se změnily v louku kde kvetou nejrůznější bylinky a nad nima poletují motýly a čmeláci - mezi paneláky, snůška jede naplno na česnech je vidět jak jsou včelky těžké, sotva doletí a těžké zadečky tahají po zemi, včera jsem se zaměřil při procházce na medovici, nic moc co by stálo za řeč, objevil jsem akorát pár lístečku na topolu jinak všude sucho, ale dnes zapršelo tak se u nás třeba dočkáme i medování stromů, ideálně by bylo v červenci až skončí lípy, pokud nezamedují stromy tak na našem stanovišti končí lípou hlavní včelařská sezona, už je tu jen zdecimovaný ostružiník po průmyslové těžbě lesa a pravidelném vžínání pasek kolem vsazených stromků a nastane doba
paběrkování a loupeží hladových včelsev, kterým včelaři vytočily i podložky.
Tak na Kladně přemíra nabídky pastvy pro opylovače nad poptávkou pomalu ale jistě končí, 90% lip odkvetlo a tento týden posekali ty krásné louky, které vznikli z neposekaných trávníků, prý občané si stěžovali, že se neseká tráva, posekali a přišlo vedro a odhalená půda okamžitě vyschla, osvěta je nutná, kudy chodím tudy vysvětluji, těm tupím konzumem zpracovaným mozkům, že nesekat každých 14 dní trávu je pro všechen život lepší. Tak tady zatím vítězí sucho a příští týden začneme přikrmovat, aby nemusely brát z toho co si nanosily na zimu.
(27.06.2019 12:25 AM)dědvlkú napsal(a): [ -> ]..., že nesekat každých 14 dní trávu je pro všechen život lepší. ...

Naprostý souhlas, u nás v Mnichovicích také sousedi stále sekají hlava nehlava, protože anglický trávník je prostě 'cool'. Jen si neuvědomují, že u nás narozdíl od Anglie neprší 5x denně, a že tím mění trávník ve žlutou poušť.

Nicméně pomalu se to snad mění, už jsem v Praze zahlédl místa s cedulí, že tráva se úmyslně ponechává hmyzu a neseká se tolik často.
Byly jsme v sobotu dopoledne na kole v Jizerkách a okolo vysazené jedličky u někoho v zahradě se nějak moc motaly včely. Medovice. Takhle zblízka jsem to ještě na jehličnanech neviděl.
[attachment=1886][attachment=1887]
Dotaz na Michala Schützmeistera. Jak Ti nakonec dopadla letošní snůška? Napravily se trochu, jak si avizoval, špatné začátky?
Letos bída největší.
Jarní kvěťák - nic, vše zmrzlo.
Medovice průměrně - ale z poloviny beton, a typoval bych na listnáče - med je od vytočení neprůhledný, ale stále ještě tekutý.
Průměr cca 5 kg na jarní stav. Myslím stočeného medu.
Výhoda je jen v tom, že krmit jsem musil jen minimálně.
Aktuálně nenosí už prakticky nic - kavkazský jedle tu moc nerostou.
Z těch bývá snůška právě teď - viz předchozí foto.
Tak jsem si myslel, že se to u Tě trochu spraví. Alespoň, že to pomohlo s krmením a to si myslím hlavně časově.
Mám dovolenou a potloukám se od Modravy přes Boubín po Vimperk, no louky odkvetlé, jinak příroda vypadá už smutná z podzimu.
Pro mi tato otázka přišla na mysl. Úl jsem tu zatím ale nikde nepotkal. Cena medu se tu pohybuje kolem 210,-/kg.
Jinak já su na tom o něco líp, mám (7kg) opravuji, téměř 10kg, ale zatím jsem na zimu nekrmil, měli ještě z léta i přes bídu kolem 18kg/úl. Za týden se vrátím, pak se uvidí.
Příští rok ale bude u mě podstatně horší, vypadá to, že tu nebude téměř žádná řepka a slunečnice asi taky. Takže lány zdejší toho jiného moc nedají. Letos tedy byl zřejmě rok hojnosti.
Dnešní návštěva na včelnici. Nosí hlavně pyl, tak sedm, osm přilétavajících včel z deseti. A jsou i těžké. Dost jich má problém se zachytit na česně. Chvíli jsem je přemlouval, ale daly si říci a hezky mi k fotografování na česně s nákladem zapózovaly.
[attachment=1905]
Jedna dokonce nesla něco, co jsem ještě neviděl. Jakési "kuličky" či co. Že by propolis?
[attachment=1906]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's