Forum Šance pro včely

Úplná verze: Snůška - aneb nosí, nosí?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
(25.05.2016 06:10 PM)schützmeister napsal(a): [ -> ]Ale ty duby, bych řekl, že tam v lese budou, byl jsem sice jenom v Těrchové a na Stohu a Kriváních, určitě jsem je tam ale viděl. Cool

Úprimne - myslím že sa mýliš. Zázrivú mám od malička schodenú krížom krážom. Terchová je síce máličko teplejšia ale určite tam duby v lesoch nerastú. Ak prídeš na výkend a nájdeš tu iný dub ako tie ktoré spomínam tak máš ubytovanie v tejto drevenej chalúpke grátis Smile
Prepáčte že odbočujem od témy.
Tady .. okraj Lužických hor, nosíme už týden medovici o 106, stavíme, dnes budu rozšiřovat. Letos bude med! Smile)
Skúsil som vytočiť pár včelstiev. Ani tak neprekvapilo množstvo, ale samotná medovica prekvapila svojou chuťou a farbou. Je taká čierna, že keď ju dám do čierneho čaju, tak stmavne. Je to čierne ešte aj keď do toho zasvietim. Zaujímavé je, že to nosia len niektoré včelstvá. Musím zistiť, čo je zdrojom. Smreková býva trošku iná, jedľová tiež. Má mierne kyselkavú chuť, takú špecifickú. Včelstvá, ktoré ju nosia, vôbec nelietajú na lúky k pichliačom ani na malinu. Nenosia takmer žiadny peľ oproti ostatným. Od rána do večera len ťažko pristávajú na letáčoch. Sú to všetko včelstvá na jednom stojane. Na iných stojanoch lietajú skôr na lúky. Vlani bolo medovicové eldorádo. Tento rok je to oproti vlaňajšku hodne slabší. Jarného medu a teraz i tej prvej tmavej medovice bolo o hodne menej. Aj teraz to v medníkoch pribúda akosi pomaly. Vlaňajšok už určite tento rok neprekonám. Zaujímavé tiež je, že včelári nižšie v dedine, po prúde rieky, majú včelstvá na suchu. Hore, podstatne vyššie, je to omnoho lepšie. V podstate už tretí rok po sebe sa ukazuje, že tu v lokalite platí, že čím vyššie položená včelnica, tým lepšie priemerné výnosy. Veľkú rolu v tom hrá medovica. Napriek tomu, že lesy sú aj v dolnej časti, tak tam ako "nemedujú", naopak hore "medujú" pravidelne.

[attachment=1470]
Včera jsem byl připravovat oddělky a chovné včelstvo na dnešní serii. Ihned na dvoře mne zastihl velký hukot. Bylo to kolem 16.00. Dcera hlásila, že se včely asi zbláznily. Hlavně ty jedny krajní /to byly ty, kde opakovaně v několika generací byl naměřen vývoj včely 19 dní, ty střílely jak rakety/. No něco našly. Zarážející bylo spíš to, že létaly na les, který je nějakých 3-4 km. To se říká, že na medovici tak daleko nelétají. Uvidím, jak dlouho to vydrží a co to vlastně bylo, možná jen likvidují nějaké stanoviště, protože doma slídily posledních 14 dní.
Jak píše Jaro, i u nás hore v lese je to super. Med pěkný, světlá medovice, typuju hlavně javor, ale asi i nějaký jehličí. Tváří se to nečekaně na jedle, protože mám pokapaný víka na jedlovým stanovišti. Nosí ale i kvanta pylu z luk - zatím ještě neposečených.
Malina začíná, lípa před rozkvětem a každý den chvilku leje. Na lípě taky medovice je.
Co jsem točil, je to celkem hustý, nedivil bych se příchodu melecitozy. Přes cedník to moc neteče a v plástech toho dost zůstává.
(17.06.2016 12:35 PM)schützmeister napsal(a): [ -> ]Přes cedník to moc neteče a v plástech toho dost zůstává.


Haribol Michale, podobná zkušenost u nás to místy blbě teče přes cedník, ale plásty jdou dobře, měj se krásně medovicově a stačí když kápne jako loni Tonda.
Dnes som trochu pátral odkiaľ nosia peľ a tu so ich vyfotil, prvý snímok je z jedlého gaštana, druhý je z divého harmančeka a tretí je zo slezu
[attachment=1471] [attachment=1472] [attachment=1473]
(18.06.2016 05:07 PM)Viktor Fenďa napsal(a): [ -> ]Dnes som trochu pátral odkiaľ nosia peľ a tu so ich vyfotil, prvý snímok je z jedlého gaštana, druhý je z divého harmančeka a tretí je zo slezu

Jak závidím , v mém okolí developeři likvidovali v zimě na cca 6ti ha. nejdříve stromy ( i akáty) před měsícem zkryli zeminu a v plném květu šípkové i jiné keře a až vyrostou zde tolik potřebné sklady ( pro někoho jiného ) vytvoří dle stavebního povolení zelené plochy kde se nenažere ani králík či zajíc. Řepka v doletové vzdálenosti dávno dokvetla , na čem se pak napaství včely nevím ?
Podtrženo, úlová váha již 14 dní kolísá, ale vlastně trvale klesá, mých 20cet arů svazenky, jak to vidím snůšku na zimní zásoby nezachrání.
Asi uteču se včelami do hor.
Letos med překvapuje nečekanými druhy . Big Grin
V údolí mám jarní každoročně bílý - ovocné stromy, trochu řepky. Letos je žlutý, jak dijonská hořčice a nevoní kytkově. Sad
Na horách jsem vytočil jarní - čekal jsem pampelišku s javorem, bývá jednou za čas - a ejhle, tmavý med. Teď přišli výsledky vodivosti / nabízím to jako květový / - a má 88, tedy vcelku kvalitní medovice. Nemá sice přes 90 jako jehličí, ale na jarní med dobrý.
To je rok. Big Grin Letní jsem ještě netočil, tak čekám, čím mě to překvapí. Z čeho mohli ale v květnu v 700m.n.m. natahat medovici, to by mě vážně zajímalo. Surprised
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Referenční URL's