Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
16.09.2020, 09:05 PM
Příspěvek: #2101
RE: Co se děje v úlech teď
Před chvílí jsem náhodou otevřel video na JUTUBKU. Jmenovalo se Výměna matek, spojení oddělku s produkčním včelstvem 14.9,2020.
Doporučuji se podívat. Je to klasická ukázka toho, jak se to nemá dělat. Jednak ty oddělky nebyly úplně ve stavu, kdy je nejlepší je přidat, ale dobře. Už jen proto včelař používá noviny. Od té doby, kdy to provádím, a to je dobrých 40 let, mi na to stačí jedna operace aniž bych bral plást do ruky. Neuvěřitelné, s jakou nevzdělaností se lidé jsou ochotni chlubit. Z toho je krásně vidět, jak technokrati vidí včely. Neuvěřitelné! ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2020, 10:21 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.09.2020 10:23 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2102
RE: Co se děje v úlech teď
Chudák včely. A až mu příští den vyletí létavky z toho oddělku, tak se přeci musí vrátit na to staré místo. To o všechny létavky z oddělku přijde?

Sám již delší dobu přemýšlím jak to provést, pokud budu mít včelstva a oddělky na stejném pozemku/místě a napadá mě jen "věznění" oddělku 3 dny. Je něco jednoduššího jak nepřijít o létavky?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.09.2020, 11:20 PM
Příspěvek: #2103
RE: Co se děje v úlech teď
Tak popíšu postup, jak bych to udělal já i když to už něde bude. Mám pocit, že jsem o tom napsal i článek.
1) revitalizuji vždy když vybíhá poslední plod a včelstvo je už v chomáči. To tady bude za měsíc, protože oddělky nějaký plod mají.On mohl počkat jistě 14 dní. Ani u jedné jednotky nevidím to tzv. koužkování. Ale on by to stejně rozrušil tím ométáním.
2) vždy jedna matka starší. Výrazně se zvyšuje pravděpodobnost, že si vyberou tu mladou.
3) ideální je, když je tak týden bez letu. To v říjnu nastane určitě.Včely se pak nevracejí na původní místo a zorientují se na nové místo.
4) žádné noviny, jen postříkám vrchní loučky hlavního včelstva a spodní připojovaného oddělku mlhovkou a prostě jen nasadím nástavek(y).
5) očko u oddělku nechám otevřené.
6) je dobré ten oddělek dát nad hlavní včelstvo v předstihu.
7) 12.9. jsem vám ukazoval včelstvo, které bude revitalizovat. Oddělek byl už dávno nad ním.
8) očko se zavírá až v listopadu protože při spojování bude vznikat teplo, a tak je dobré, aby se včelstvo takto ochlazovalo. Nezapomenout zavřít.
9) samozřejmě žádné oklepávání "nepotřebných" plástů. Každé rušení je nežádoucí. Oba nástavky se dají na včelstvo tak jak jsou.
10 kdyby ten hoch uměl použít folii, dal by ji tam už dávno a nedorazil. Pak by mohl odebrat celý nástavek (lepší to nedělat) a včely by si zbylé zásoby velmi pravděpodobně přenesly včas do toho prvního.
11) Ten tzv. nadbytečný bych odebral až na jaře. Proč? protože kraňka ihned přizpůsobí počet včel. Zbytečně se oslabuje včelstvo.
Navíc ten jako by nadbytečný ochlazuje včelstvo a o to právě v tuto dobu jde. Včelstvo je pak mnohem kompaktnější. Přezimující včelstvo musí mít co nejdříve zpomalený metabilismus.
12) Záměr toho člověka je samzořejmě dobrý, ale to provedení je katastrofa. Nevím kdo mu to poradil, asi taky začátečník. Je to jako by se chtěl drbat pravou rukou za levým uchem. Proč to dělat jednodušše, když to jde složitě, že? Prostě KLASIKA. Nyní má pocit, že je slavný, za pár roků se za to bude stydět.
To jsou moje zkušenosti. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2020, 03:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.09.2020 05:47 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #2104
RE: Co se děje v úlech teď
(09.09.2020 05:53 PM)Tomáš Palata napsal(a):  A je to. Ač ještě 28.8. bylo v úle cca 16 kg zásob (váženo mincířem), zbylo tam odhadem 3 kg v rozích plástů. Zatím. A i to jistě zmizí. Zjištěno včera rozebráním horního NN.
Šel jsem se podívat na finále a případně poklidit, ale změna. Včelstvo je stále na čtyřech uličkách, zavíčkované zásoby nejneže nezmizely, ale dokonce přibyla sladina v součtu zhruba jednoho celého plástu. Čerstvě zakladeno k vybíhajícímu plodu. Labutí píseň. No to mi hlava nebere, co kde vedle je za ještě větší žebráky, které se tímhle nechají loupit. Nebo to někdo leje do prázdného úlu v domění, že krmí svoje včely, které tam už nejsou. Obětoval jsem desetikorunu a podpořil je v jejich úsilí kilem cukru.

Fotit podmetem včely na plástech taky není od věci. Lecos se zjistí. Třeba jako to, že se přilepil igelit od těsta na spodek plástů. Já si toho nevšiml a zvesela jsem podstavil NN. Zítra to budu muset napravit...
   

Dvourámková kapsová krmítka jsem oddělkům vyndal začítkem září a prázdný prostor doplnil loučkami. Nicméně jeden oddělek stále pokračoval v růstu hmotnosti... Za posledních 14 dní o 6 kg. Podle průhledné barvy sladiny "cukrová snůška". Asi už to nemají kam dávat, tak začly stavět.
   

A kvíz na závěr. Tohle jsem vyndal ze dna úlu. Co to je Smile ?
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.09.2020, 10:00 PM
Příspěvek: #2105
RE: Co se děje v úlech teď
vysušený slimák?

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.09.2020, 11:25 AM
Příspěvek: #2106
RE: Co se děje v úlech teď
... jo, asi i lehce nabalzámovaný.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.09.2020, 09:36 PM
Příspěvek: #2107
RE: Co se děje v úlech teď
Potvory, tisnú sa všade. Ja som raz takto na poslednú chvíľu jedného prichytil.


Přiložené soubory Miniatury
   

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2020, 01:04 PM
Příspěvek: #2108
RE: Co se děje v úlech teď
(16.09.2020 11:20 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  6) je dobré ten oddělek dát nad hlavní včelstvo v předstihu.
7) 12.9. jsem vám ukazoval včelstvo, které bude revitalizovat. Oddělek byl už dávno nad ním.

Leoši, celá metodika je zcela jasná. Jen ten bod č.6., který jsem ještě nedělal = v předstihu (např. před tím 12.9.) přeložený oddělek znamená v době, kdy nejsou v chomáči a letová aktivita u oddělků celkem ještě je.
Pokud to udělám na jednom stanovišti, létavky se budou vracet. Není to problém?

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.09.2020, 06:22 PM
Příspěvek: #2109
RE: Co se děje v úlech teď
No v předstihu, to znamená, třeba 2-3 měsíce. Oddělek je u mně prakticky vždy už nad tím hlavním včeltvem, které chci revitalizoat (záměrně nepíši, že mi jde primárně o výměnu matky). To co ten člověk ukazuje na videu se dá dělat v sezoně, když se přemisťuje třeba včelstvo, oddělek na stejném stanovišti. Tedy i to ponechání na původním místě nástavek s 1-2 soušemi a pak následně je sklepnout do oddělku na novém místě. Tohle ale prakticky nedělám. Jde o to dělat vše nejjednodušeji a nestresovat včelstva, včely (to jsou ty zbylé létavky). Já na tom původním místě nenechávám vůbec nic a včely se vžebrají. Tohle přemístění dělám následovně.
1)Oddělek, který je třeba 20 m od nového stanovště v sezóně , prostě přemístím na to nové a dám na nové dno.
2) ideální je to dělat pozdě odpoledne ( vlastně večer) nebo hodně brzo ráno ještě před letem včel.
3) oddělku na novém místě dám ještě večer (je li to ráno, ihned) na česno různé větve, rostliny, aby se vylétající včely musely tím roštím proplétat. Znovu se orientují a zapamutují si novou polohu. Pokud se vracej na to staré místo (to se děje), nenajdou tam nic a vrací se postuně na nové místo.
4) druhá možnost je ta s těmi ponechanými plásty a pak následným přenešením. To se dá opakovat i vícekrát, ale já to nedělám.Čas je život, tak s ním šetřím.
5) docela dobrou zkušenost mám i s polystyrénem (musí být slabý), kterým uzavřu lehce česno přemístěného oddělku. Ony se prokoušou (přes ten polystyrém musí včely vidět světlo venku). Musí být ve dnu ale větrání.
6) Další možnosti v sezóně je posouvat co týden ten oddělek, včelstvo, o cca 1 m až ho dostanu na pořadované místo. To je ještě jednodušší. Při tomhle člověk získá i zajímavé zkušenosti, jako vlastně u jakékoliv činnosti u včel.
7) nejlepší ale je udělat oddělek přímo nad včelstvem a pak se to jen spojí.
8) Kdy to dělám, jsem popsal. Žádné vracení létavek není ,protože oddělek je už na svém místě nebo je to po bezletovém týdnu.
9) v polovině října jsou tady včely už zcela v klidu a vlastně některý rok už žádné aktivity nejsou až do proletu na jaře. V posledních létech ale občas k nějakému proletu dojde. Loni mi vybíraly včely sousedů ještě v listopadu.
10) chce to nebát se a dostat se do logiky včel a nemylet si, že musí udělat to, co si přeji. Snažit se respektovat včely jaké jsou se vším všudy.
11) Pokud chci revitalizovat včelstvo třeba v červenci, je lépe tu starou matku ze včelstva odstranit a spojit přes mokrý papír (noviny). Je to větší jistota. V říjnu to neřeším vůbec. To už je vše dávno připraveno.
12) O tom,které včelstvo budu revitalizovat mám rozhodnuto už v červnu. V těch dalších měsících se v tom jen utvrzuji nebo ne.
13) Třeba včera jsem znovu hodnotil, které oddělky spojím. No některé jsou tak krásné, že se mi je až spojit nechce, protože ta hlavní včelstva jsou ve stavu, kdy je to zbytečné (až na jedno včelstvo, které jste toho 12.9. hledali. Jedno včelstvo z 24 na tom stanovišti je OK. Jenže já to spojit a tím zredukovat musím, abych měl na jaře zase co dělat. Asi tak.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Sochor (+1), Dašek Martin (+1), Oldřich Šlegr (+1), Karol Lamacz (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.09.2020, 12:20 PM
Příspěvek: #2110
RE: Co se děje v úlech teď
Dobrý den,
Zdravím všechny včelaře...
Jsem začínající včelař, včera u jednoho z letošních oddelku jsem pozoroval hromádku uhynulých vcel před úlem (z 95%trubci i vykousany trubci plod). No chtěl bych se zeptat jestli je to důvod k obávám o vcelky.
Děkuji za reakce
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 6 Host(é)