Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
17.10.2020, 08:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.10.2020 08:01 PM od Karol Lamacz.)
Příspěvek: #2121
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím vespolek,
rád bych se zeptal zkušených na stav jednoho mého včelstva. Loňský slabý oddělek(5+5 rámků ve dvou nástavcích 2/3Lang) dorostl letos do konce snůšky u nás cca koncem května na 3,5N. Pak do konce června jako "kombajn" postavil celkem 6N. Prostor jsem po slunovratu nijak neupravoval. Jen později v srpnu jsem poslední způli nezavíčkovaný nástavek podsunul nedoraženou folii(s předpokladem, že si zásoby přenesou níže) a nechal holky tak. Tzn. plodové těleso bylo hlavně v 2.-3. N odspoda a nad sebou 4. a 5. N zásob a onen 6.N s částečně zavíčkovanými zásobami.

Dnes při kontrole jsem zjistil, že i v tom chladu sedí část včel v tom horním nástavku nad fólii kde ještě zásoby jsou a chomáč včel je i pod folií. Nerozebíral jsem je, ale předpokládám, že 1. nástavek je úplně prázdný a holky sedí výše.
Taky mně překvapilo jak vlhko v úle mají-místo strůpkové folie kus koberce(plný vody a horní loučky pokryté plísní.) a na něm stříška s 5cm polystyrenem.
Jinak jsou to Vigorky, které mi viditelně zimují v menším chomáči než ostatní genetika.

Vedle kombajn, který byl na tom úplně stejně - horní 6.N vyčištěný do sucha a holky sedí dole pod dvěmi nástavky zásob + jen mírná vlhkost. A i ostatní včelstva, která mají nad hlavou jeden nástavek s nedoraženou folií jsou OK.

Otázka - mám jim do toho nějak vrtat? Nebo nechat a předpokládat, že až přestanou ty deště a mírně se ještě oteplí přenesou si zásoby z posledního nástavku dolů a přesunou se níže?
Karol

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2020, 08:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.10.2020 08:13 PM od Antonín Hyžík.)
Příspěvek: #2122
RE: Co se děje v úlech teď
Proč v tuto dobu nedoražená folie jako zábrana mezi chomáčem a zásobami?
PS: přečetl jsem jen část,takže přepokládám, že všude máš zásoby přístupné kromě toho 1NN. Nevím, zda ti to přenesou, spíše ne, pokud jich mají dost nad hlavou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2020, 09:13 PM
Příspěvek: #2123
RE: Co se děje v úlech teď
Karol, nepíšeš, kdy jsi ten kombajn ukončil, ani jakou mezeru jsi nechal (předpokládám, že tak 3-5 cm). Pokud si ale ty zásoby nepřenesly, nepotřebovaly to. To že tam jsou je normální, jsou to dlouhověké včely s pomalým metabolismem a do chomáče se stahnou později, zatím není žádná zima. Klidně je tak nech až do konce zimy a pak ten nástavek odeber.
Zdá se, že mají ještě plod a takhle to ukončí dříve (u mně plod nemají ani oddělky).

Tak já jsem dnes provedl nedůležitější zákrok proti škůdcům. To jest, dokončil jsem pokrytí úlů síťovinou proti ptákům. Česna proti myším jsou zabezpečena mřížkami už dávno. Tak si mohu jen hrát. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2020, 09:35 PM
Příspěvek: #2124
RE: Co se děje v úlech teď
Kombajny jsem ukončil 2.7. Mezera teda větší - 10cm.

Leoši, s plodováním usuzuješ kvůli nadměrné vlhkosti? Na čidla s teploměry se chystám v příštím roce. Jinak ostatní včelstva mají nad hlavou buď takový nástavek se zbytky zásob, nebo úplně prázdný právě aby plodování ukončily.

PS Antoníne, mají nad chomáčem 2NN zásob + ještě úplně nahoře jeden oddělen tou nedoraženou folií - to je Leošova metoda=uskladnění prázdných souší, nebo odběr zbylých zásob a vyčištění souší.

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2020, 09:54 PM
Příspěvek: #2125
RE: Co se děje v úlech teď
Ne všechna včelstva se chovají stejně. Ta vlkhost by o plodování svědčila, zvláště, když jsi kombajn ukončil 2.7. Zřejmě si to protáhly. Je to ale jen jeden ze znaků, musel bych je vidět, tohle je jen odhad. Rozhdně si ta čidla pořiď.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2020, 10:20 PM
Příspěvek: #2126
RE: Co se děje v úlech teď
Tak za tu krátkou dobu(2roky) vidím ty rozdíly zcela zřetelně. A tu vlastnost ukončit plodování, nebo udělat pauzu v sezóně, jak mi to udělaly některé Vigorky chci sledovat taky - v duchu toho co jsi říkal v zimě v Turnově.
J.Marx dával taky na VF, že mu neplodují ani oddělky i s fotkami teploměrů. Já letos ještě bez čidel(nedá se stihnout vše najednou), možná se mi podaří si alespoň zapůjčit termokameru.
Takže, které z těch 13 včelstev ploduje jen odhaduji.
Nicméně vedle popsaného kombajnu tak např. ten druhý vedle co jsem psal téměř nereaguje, když vysunu/zasunu varroa podložku. Kdežto tohle včelstvo zahučí, což jsem si taky říkal, že je známka přetrvávající vyšší aktivity.

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.10.2020, 08:36 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.10.2020 08:41 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2127
RE: Co se děje v úlech teď
U mě včera na sluníčku nejsilnější prolet po těch deštivých dnech. Včely nejsou jednotný materiál jak je vidět i z podložky mých oddělků. Menší spotřeba zásob je u od začátku silnějšího oddělku, byť nyní se zdají být početně stejné. Vosy to dále zkoušejí, ale živé už z úlů nevylezou. U jednoho oddělku jsem viděl nosit i pyl. V chladných dnech seděli na 8 uličkách, průměr kruhu 28cm, jsem zvědavý jak to bude vypadat po zimě Smile Zásoby jsem vážil (díky Jirko za tip) a oba mají cca 18-19kg zásob včetně pylu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.11.2020, 04:18 PM
Příspěvek: #2128
RE: Co se děje v úlech teď
Minulý čtvrtek na všech stanovištích u všech včelstev nádhrný masivní prolet. V sobotu jsem zjistil, že některá včelstva chodí někam loupit, jak jen vystoupí teplota. Tak doufám, že to nebude jako loni, kdy z 2NN zásob do zimy jichměly 4NN plné na jaře. V každém případě to ale ukazuje, jaký je zdravotní stav a "kondice" včelstev u sousedů. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.11.2020, 10:36 PM
Příspěvek: #2129
RE: Co se děje v úlech teď
U mě dnes na sluníčku také krasný prolet. U jednoho z mých oddělků jsem viděl kolem 12h odlétat jednoho trubce (nebyl vyhnán, sám odletěl), matka přítomna je (dle přínosu pylu). Netuším jestli byl můj, ale vyskytují se jednotky trubců ve včelstvech i v takto pozdním čase? Co to může znamenat?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.11.2020, 10:31 AM
Příspěvek: #2130
RE: Co se děje v úlech teď
Že netrpěly hlady. Někdy si včelstvo drží více trubců když v létě uvažuje o tiché výměně matky.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 9 Host(é)