Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 03.06.2013 02:59 PM

Dlouhodobé mizerné počasí především v jihočeském kraji mne vede k založení tématu, kde se můžeme informovat jak jsme na tom v různých oblastech.
Tedy u mne, jižní pošumaví, poblíž obce Čkyně, následovně. Leje už 14 dní,propršely ovocné stromy, max.teploty nepřekročily 13 stupňů. Dnes registruji vyhazování zachlazeného plodu, na podložkách dominuje plíseń, larvy zavíječe a občas nějaký ten slimák. O vytáčení si mohu jenom nechat zdát, ovšem díky loňskému masivnímu zakrmení mám úly plné plodu a spotřebovávají poslední zásoby. V sádce mám nějaké matečníky abych v sobotu mohl školkovat a odlehčit úlům od líhnoucího plodu a nemusel to všechno honit po stromech.


RE: Co se děje v úlech teď - Vacatko - 03.06.2013 07:49 PM

Vzhledem k naprostému nedostatku informací z let minulých (mám větší včely druhým rokem), žasnu každou návštěvou víc a více.
Jedno včelstvo po prvních teplých dnech a následné druhé zimní vlně, pomřelo i když zásob mělo plno a včel bylo dost, druhé se začalo krásně rozvíjet a tak jsem v záchvatu nadšení z WS u Smolíků,
začal učit ty moje "Mouchyjednymedový", jak se staví bez mezistěn a na horní loučce. Vypadalo to nadějně, zastavěly celý rámek 39×24, na horní loučku udělaly srdíčko.
Ale najednou přestaly stavět a jen létají, nosí pyl a nektar.
No a posledních 14 dní létají slalom mezi kapkami deště. Mám je vidět lehce pod spodní loučkou ale obsedají jen tak polovinu z prostoru úlu.
Další včelstva jsou tak trochu v šoku co se děje, mají plásty zaplodované s nanosenou sladinou a pylem, spousta plodu. Prostě všechno najednou. Jako kdyby neměly systém a chystaly expandovat
do všech stran najednou :o))).
Po tom krásném nástupu, kdy jich bylo plné plodiště, jsem jim všem přidal nástavek a rozdělil je nad sebe, nasadil prázné souše a volné rámky jak s mezistěnami, tak na volnou stavbu.
Kupodivu vystavěly převážně (nebo raději????) volné rámky. (asi jsem ještě "konzerva" ale na úplně volnou stavbu je teprve rozmnožím)
Nějak jsem neměl to srdce je vyhnat do terénu, když doposud byly jen na historických souších ale... netuší co je čeká. :o)))
Takže resumé - venku to vypydá na podzim, med ještě není, včeliček bude dost, jen kdyby někdo konečně "votočil vypínačem" na slušné počasí.
Nemám rád letadla s krásnými "kondenzačními" pruhy, většinou po nich prší.


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 04.06.2013 11:52 PM

U mě - Krušné hory Smrčina 650 m.n.m. Předminulou neděli sněžilo, od té doby do včerejška lilo jak z konve- ještě že jsme na kopci, teploty od 6 do 8 st. Až dnes bez deště a teploty odpoledne vyrazily až ke 13 st. C. Ve většině úlů to vypadá tak, že kde byl už dostatek medu, je všechno v pohodě (kromě medu, který byl spotřebován) a pěkně zaplodováno. V jednom spotřebovaly med. zásoby na minimum a matka přestala plodovat - je tam pouze vybíhající plod a žádná vajíčka. Doufám, že se matka zase rozjede - v březnu to bylo včelstvo s nejhezčím startem... V jednom úlu prošla matička mednou komoru a rozkladla se v ještě ne zcela dostavěném stavebním nástavku (používám už druhým rokem pouze rámky s proužkem mezistěny) viz obrázky.


RE: Co se děje v úlech teď - renttip - 05.06.2013 12:06 AM

U mě je to s tím počasím asi stejný, navíc u nás fouká velmi silný vítr a teď na večer už mírnější déšť. I když jsem na horách, tak mě trochu překvapila voda, neboť začal prosakovat obecní rybník, který mám nad sebou, takže menší včelí stěhování, ale v pohodě....Do včel zatím nechci jít, ten vichr mě od toho odrazuje, teplota taky nic moc, 6 st..
Snad se to rychle srovná.


RE: Co se děje v úlech teď - bohemia.gall - 05.06.2013 09:10 PM

U nás konečně začalo "jaro" a odpoledne to vypadalo, že holky strhnou česna. Bylo to na poslední chvíli, zásoby u některých téměř nula a matky omezily kladení.Nové matky v oddělcích nekladou vůbec, takže ani nevím zda budou oplozené. Doba říje byla v těch deštích...Některá včelstva jsem se snažil přikrmit medem, ale pro zimu téměř žádný odběr. Současné pozitivum- pro vodu to mají kousek...


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 08.08.2013 10:38 PM

Včera jsem si všiml, že včely hromadně vyhánějí trubce. Poprvé jsem viděl, jak se včely vozí na trubcích a koušou je - zajímavé a trochu smutné... ale to už je příroda.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 15.08.2013 09:45 PM

Mne tento rok vyhnali trúdy skoro. Okrem jedného včelstva, tam som ich našiel ešte aj dnes. Ale ostatné tak na prelome júla/augusta. Vlani som mal trúdy až do neskorej jesene. Myslím, že včely vyženú trúdy vtedy, keď skončí znáška, alebo majú málo zásob. Ak trvá aspoň malá znáška, trúdy tolerujú. Ak potom prejde znáška plynule v auguste do kŕmenia, včely trúdy nechajú v úľoch. Vyženú ich potom hodne neskoro. Neviem, či to platí všeobecne, ale všímam si to na mojej včelnici už tretí rok.


RE: Co se děje v úlech teď - renttip - 16.08.2013 11:22 AM

(15.08.2013 09:45 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Mne tento rok vyhnali trúdy skoro. Okrem jedného včelstva, tam som ich našiel ešte aj dnes. Ale ostatné tak na prelome júla/augusta. Vlani som mal trúdy až do neskorej jesene. Myslím, že včely vyženú trúdy vtedy, keď skončí znáška, alebo majú málo zásob. Ak trvá aspoň malá znáška, trúdy tolerujú. Ak potom prejde znáška plynule v auguste do kŕmenia, včely trúdy nechajú v úľoch. Vyženú ich potom hodne neskoro. Neviem, či to platí všeobecne, ale všímam si to na mojej včelnici už tretí rok.
Já jsem tento jev také pozoroval,ale nijak jsem se s ním nezabýval, nicméně tvoje konstatování je myslím správné. Díky za toto upozornění.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 07.09.2013 09:03 PM

V Brne som šiel včera skontrolovať 4 oddielky vedené iba na lúčkach ala svatojánska metodika. Pohľad krásny, začala nejaká neskorá znáška, v Brne kvitne ešte mnoho kvetov a kríkov a celý deň včera aj dnes to bol hukot, včely tažké padali na česná a nosia aj kvantá peľu. Dúfam teda, že zásobenie na zimu bude dobré a na jar sa už teším, ako sa im bude dariť. Nabudúce jedno včelstvo rozoberiem a z edukačných dovodom nafotím, foto potom dám k dispozícii.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 07.09.2013 09:48 PM

Je po prvom rannom jesennom mraze. Zima sa blíži.