Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
27.11.2020, 10:14 PM
Příspěvek: #2141
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím přátelé. Jedno slabé včelstvo si utvořilo zimní chumáč jen v prvním nástavku. Úl má 3 NN, zásoby ponejvíce uloženy v tom třetím. Podle mého názoru by nepřežily zimu (nepřekonaly by mezinástavkovou mezeru). Chtěl bych je zkusit zachránit, tedy odstranit prostřední nástavek a rámky kolem chumáče vyměnit za zásobní. Jaký na to máte názor?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2020, 10:38 AM
Příspěvek: #2142
RE: Co se děje v úlech teď
Můj pohled.......nemusí být samozřejmě správný. Jestli mas úly normální mezinastavkovou mezerou, nechal bych to tak jak to je. Momentální spotřeba zásob u včelstev bez plodu je velmi malá. To že takové včelstvo vytvoří chomac dole a má možnost jít nahoru po zásobách považuji za pozitivní a lepší, než když se rovnou usadí pod fólii. Dokonce to je jedno z mých selekcnich kritérií. Takže teď většinu včelstev nevidím . Horší je to s tou slabosti. Kolik uliček měli tvoří vidíš?

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2020, 03:07 PM
Příspěvek: #2143
RE: Co se děje v úlech teď
Jsou slabé, uličky viz foto. Chumáč je v prvním nástavku u horních louček. V druhém nástavku zásoby asi nejsou (když se do něj podívám očkem do prostřední uličky, vidím prázdné buňky). Třetí nástavek je zásobní. Tak jsem si myslel, že ten prostřední (druhý) nástavek odstraním a zásobní postavím nad chumáč.

[Obrázky: Podlo-ka.jpg]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2020, 05:23 PM
Příspěvek: #2144
RE: Co se děje v úlech teď
Nečekejte v téhle době pruhy měli, zatím se pohybují chomaci po otevřených zásobách a mají malou spotřebu. Leden únor už odvickovavaji a měli je víc. Pět uliček je slušný ale dělej jak myslíš. V přírodě by jim nikdo zásoby neprehazoval. Jinak ony budou zasahovat i do toho druhého nastavku a to jsem zvědav co s nimi budeš dělat ( s těmi včelami ve druhem nastavku)

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2020, 06:44 PM
Příspěvek: #2145
RE: Co se děje v úlech teď
No jak tak na to koukám, máš, Františku, širší uličky. Chomáč má šíři cca18 cm. To by znamenalo asi 1,5 kg včel (tedy zhruba 15000. Takové má dnes 95% včelařů. Sedí dole, protože tam je víc vzduchu a zřejmě tam byl i poslední plod. Je samozřejmě otázka, jestli to bylo programové nebo z nutnosti. Listopadová spotřeba bývá u takového včelstva kolem 0,5 kg medu. Až se oteplí, což snad hned tak nebude, ony se posunou. V prvním případě bych neviděl problém, ve druhém je otázka proč a to je na včelaři.
Nyní je ideální počasí pro přezimování. Hlavním regulátorem teploty je stahování a roztahování chomáče, nikoliv spotřeba medu. To nastane až bude víc mrznout (kolem -5C), bude-li (letos asi jo). Taky bych je nechal být. Jinak souhlasím s Jirkou, příliš málo informací..... ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.11.2020, 12:19 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.11.2020 01:51 AM od František Kučera.)
Příspěvek: #2146
RE: Co se děje v úlech teď
Díky přátelé. Leoši ano, rozteče rámků jsou širší (10 rámků v Optimalu místo 11). Je to loňský oddělek, letos jsem do nich vůbec nezasahoval, ani neodebíral med, v sezóně byly v 4NN. Česno mají 150 x 20 mm (částečně překryté síťovinou, aby se nedostaly myši) + očko na větrání v tom prvním NN. Mám pod nimi váhu a dílo (vosk), zásoby a včely mají cca 24 kg.

Letos jsem do včelstev přes očka nakouknul, abych věděl, v kolika nástavcích je chumáč. U většiny ve 2NN. U tohoto včelstva jsem si nebyl jist s vyzimováním. Ponechám je tedy jak jsou, buď přežijí nebo je příroda vyřadí.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2020, 01:27 AM
Příspěvek: #2147
RE: Co se děje v úlech teď
Dobrý večer. Mám prvé včelstvo, roj z 1.6. vo warre uli v troch nastavkoch. Trochu som ho v lete oslabila, obrala o plod, čo nebolo v pláne, ale čo už? Tento rok nebol pre včely nič moc. Trosku som prikrmovala, potom zakrmila cukrovým roztokom na zimu, aj keď odobrali nie veľmi nadšene, radšej nosili. Na jeseň som ešte celkom začiatočnícky poprekladala rámiky. Med hore, nedostavane plasty dolu, no dúfam že som to veľmi nezmrvila. Mali pekne plný zavieckovany horny nastavok a sedeli pod ním No a potom zakvitla slnečnica a ony si nanosili aj do druhého. Teraz sedia celkom dolu nad otvoreným dnom a obsadaju asi 3 max 4 ulicky. Bála som sa, či majú zásoby blízko, ale po kontrole asi pred tromi týždňami sú naozaj obidva nastavky naozaj zavieckovane od hora až dolu. Teraz cez víkend pri otepleni sa preleteli. Chodím ku včelám len cez víkend, tak neviem čo teraz. Mám im nechať dno otvorené alebo dať podložku? Rozmýšľala som, že im zmenším priestor a oddelim vrchný nastavok, pripadne na jar podľa potreby znova pridám, alebo nie. Trochu zmätok, neviem ani ako a na co sa skôr pýtať. Všade čítam o zmenšení priestoru ale zas nechcem sa im v tom hrabať. Druhé mini vcelstvo mám v dvoch warre nastavkoch. Horny je pomerne plný, Dolný, keďže nedostavali, tak sú v dolnom len 4 rámiky. Plasty mám v ramikoch ale aj tak dosť prilepené ku stenam. Nechcela som im to trhať a ani nevedela ako, tak to ostalo tak. A prázdnym priestorom v prvom nastavku. Sedia na č tých troch uličkách na kraji úľa a dúfam že sa presunu hore ku zásobam. Tiež s otvoreným dnom. Fakt neviem či ich zatepliť, či nechať tak, aby neplesniveli, keďže je tam hromada neobsadeneho miesta. A ako potom ich na jar rozšíriť. Čím viac to študujem, tým viac mam z toho guláš. Asi to zase bude experimentálne divadlom s dôrazom na intuíciu. Vcielky sú miestne, dosť rojive, spolieham sa na to, že budú s rýchlym jarným rozvojom a sebestacne. Tak ma blahosklonne príjmu a strpia moje neskúsené zásahy. Len nech to v zdraví prežijeme do jari.
Budem vďačná za každú radu, ktorú dokážem využiť. Zatiaľ sa držím hesla hlavne neuškodit, a aj s tým som si nie celkom istá.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2020, 05:59 PM
Příspěvek: #2148
RE: Co se děje v úlech teď
Ahoj, já bych je nyní nechal a na jaře, jak začnou nosit z vrby, tak odebral vrchní nástavek s cukrem, ten s medem bych odebral taky, pokud nebudou proplodovaná již v něm. Med si zpracuj a cukr podstav dole a k tomu ještě prázdný nástavek. Máš nárazové snůšky, to u mne není. Nevím,jak dalece je warre vhodné na nárazovou snůšku, ale musíš patrně více rozšiřovat a počítat předem i s tou slunečnicí. Jistě tady padnou i další možnosti. Ať se daří a nejhorší smrt je z vyděšení, včely si poradí, pokud je necháš v klidu a s jarem ti odpustí i řadu přehmatů.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.12.2020, 02:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.12.2020 02:38 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #2149
RE: Co se děje v úlech teď
       

23.12. Jsem večer baterkou posvítili do jednoho oddelku co sedel u kraje úlu . Zjistil jsem ze sedí na prázdných plastech. V druhé půlce nastavku zásoby byly , ale po osvícení baterkou jsem zjistil ze plastiky u horních loucek pěkné jsou v dolní části ramků částečně zbotcene a nejsou tam uličky.proti nepřešlo. Tak jsem odstranil krajní ramek kde už seděly posunul jsem ramky a doprostred chomace dal ramek s rozskrananymi zásobami. Navrch jsem sklepl Vcely z toho krajního ramku a už tam bylo asi 10 vcel zalezlych v buňkách a mrtvých. Hned začaly pracovat úplně ožily. Po chvíli jsem na ne dal zásoby z uhynuleho včelstva a dneska jsou už přesunuty do nastavku se zásobami pod fólii. Teplota 18,1.

Věnujte větší pozornost vcelstvum co sedí u kraje nastavku.

   
Tohle jsou pěkný včely.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.12.2020, 10:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.12.2020 10:14 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2150
RE: Co se děje v úlech teď
(28.11.2020 06:44 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  No jak tak na to koukám, máš, Františku, širší uličky. Chomáč má šíři cca18 cm. To by znamenalo asi 1,5 kg včel (tedy zhruba 15000. Takové má dnes 95% včelařů.

Leoši, jak jsi prosím došel k odhadu 15tis včel? Já to vždy počítal tak, že při průměru 18cm mi vychází objem koule na cca 3000 cm3. Myslím, že od tebe mám údaj 2-3 včely na 1cm3. Tzn. těch včel mi vychází 6-9tis. Neptám se proto, že bych tě chtěl chytat za slovo, ale přemýšlím kde dělám ve výpočtu chybu. Mám totiž taky včely na 5 uličkách jako František s průměrem 18cm Smile

Jirko, tím krajem myslíš všechny strany úlu nebo pouze 2 boky? Mám obě včelstva na čelní straně blízko česna a přemýšlím, zda to zkoumat.


Přiložené soubory Miniatury
   

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 11 Host(é)