Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
26.08.2020, 12:54 PM
Příspěvek: #2081
RE: Co se děje v úlech teď
Toto je odpověď, která nemůže nikoho uspokojit. Je to jako kdyby se veterináři či doktoři na škole učili - dívejte se po pacientech a třeba nějakou nemoc poznáte. Jakou? Nějakou.

Oni se však v té škole dozvědí vše momentálně známé o té které nemoci, průběh, příčiny, prevenci, léčbu, medikaci, alternativy,... To tady u těch včel chybí. Zatím jsem narazil jen na
https://sites.google.com/site/nemocivcel...alyzy-vcel
kde autor se snažil alespoň trochu ty nemoci shrnout, ale je to stále nedostatečné a hodně laické. Většinou se všude popisují jen už následky těch nemocí, ale příznaky týden, měsíc, půl rok, rok dopředu nikdo nepopisuje. Plný internet videí, ale nikde žádné s průběhem třeba nějaké virozy. M.M.
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.08.2020, 07:56 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.08.2020 08:06 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2082
RE: Co se děje v úlech teď
Konkrétnější popis praxe bych také uvítal, ale nevadí, to je na Leošovi. I tak děkuji, spoustu informací už má ve svém dokumentu Bez jedu to nejde.

Mirku, tvoje včely už prodělaly varoazu typu C nebo si to pamatuji špatně? Nějakou zkušenost již tedy máš, já ji budu muset získat a doufám, že to nebude moc brzo. A díky za odkaz na ten soupis chorob.

K tématu, co se děje v ulech. Předevčírem jsem vyčistil podložky u svých 2 oddelku a včera u toho silnějšího našel 2 kleštíky (samičky) na zádech ještě živé. Moje premiéra. Bohužel jsem jednal impulzivne a parazity rozmackal, příště je dám pod mikroskop. Jinak oddělek nevykazuje žádné známky virozy, všude čisto, včelky v pořádku. Matka klade od cca 17.5.,krmení jsem ukončil 14.8. Kdy se dá odhadem očekávat vrchol populace kleštíka?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.08.2020, 12:43 PM
Příspěvek: #2083
RE: Co se děje v úlech teď
(27.08.2020 07:56 AM)Jan Sochor napsal(a):  Mirku, tvoje včely už prodělaly varoazu typu C nebo si to pamatuji špatně? Nějakou zkušenost již tedy máš, ...

Myslím že to byla nosema cerane. Kleštíka jsem tady neměl. Nebo jen nepatrně. Padly i některá včelstva na volné stavbě, tak i na přírodním díle ( divočina v japoncích ), a odešly všechny ty, co měly v plodišti mezistěny. Přivezl jsem si totiž rok předtím po zesnulém včelaři jeho včelstva a měl jsem v plánu dílo postupně měnit. Nyní bych už bez milosti na jaře všechno přemetl na stavební rámek a dílo vyvařil. Při pokusech o nápravu již podivně se chovajících včelstev jsem třeba zkusil spojit se zdravými oddělky. Během týdne zmizely včely jak z nemocného, tak i z oddělku. Závěr nákazy byl šíleně rychlý. A ač jsem zkoušel na těch co nebyly v pohodě, v srpnu v září různé zásahy jako kyselinu, thymol, pelyněk..., stejně jsem to nezastavil. Zpětně si pamatuji už na některé potíže v červnu, ale tehdy jsem to nevěděl, jen jsem kroutil hlavou. Škoda, že jsem už tehdy netočil a nepoznamenával si některé podivnosti. Zkušenosti jsou draze získané. Kdo ví, co mě překvapí letos. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.09.2020, 02:52 PM
Příspěvek: #2084
RE: Co se děje v úlech teď
Ač se prý nemá nechávat na včelnici "slabý kus", nechal jsem si a z výukových důvodů pozoroval. Prakticky celý rok, kromě vrcholu rozvoje, trpí zvápenatěním. Síla včelstva odpovídá tomuto hendikepu. Za posledních cca 36 hodin spad asi 200 VD, teplá fólie pod víkem - včelstvo se snaží dohnat úbytek včel způsobený VD a zvápenatěním dodatečným plodováním. Občas je vynesena "zdravotní službou" nakažená nebo poškozená včela z česna. Okolí už slabý kus samozřejmě zaregistrovalo a probíhá
. Myslím, že si mohu v klidu napsat do sešitu -1.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2020, 09:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.09.2020 09:30 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2085
RE: Co se děje v úlech teď
Tomáši, to video je zajímavé. Z čeho soudíš, že jde o tichou loupež? Tichá loupež probíhá našimi včelami na našem stanovišti nebo to můžou být i cizí včely z okolí?

(16.08.2020 09:23 AM)Jiří Marx napsal(a):  Tak kdopak je už letos viděl?
Jirko, prováděl jsi u toho včelstva nějaký zákrok nebo jsi to nechal na přírodě?

Já tedy bohužel při dnešním proletu jednoho z mých letošních oddělků také viděl první poškozenou včelu viz video. Prolet trval přes hodinu, sledoval jsem úly 1,5h a hned na začátku jsem viděl lezoucí včelu před úlem, žádnou další. Ani nevím jak se před úl dostala, protože na zemi ani pořádně nechodila. Ten virus DWV se projevuje i špatným vývinem končetin (deformované končetiny) a tykadel? Spad mám za posledních 10 dnů 2,1 kleštíka včetně samců.

Když si vzpomenu na Leošovu poučku "Při pozorování poškozených včel na česně jsem bez vhodného okamžitého zásahu do 6-10 týdnu bez včel", tak přemýšlím co s tím?

EDIT: Ještě jsem našel na podložce cca 8 včelích nohou bílých tzn. z larvy? Včely čistí od špatného plodu nebo jak si to vysvětlovat? Nález byl v pondělí od té doby nic. Ještě jsem si vzpoměnl, že jsem četl o přehřátí plodu a pokud trvá přehřátí jen krátce, plod se vylíhne, ale takové včely mají pak deformovaná křídla a nevyvinuté nohy. Ta moje včelka měla ty nohy deformované a byla normálně ochlupená. Srpen byl teplý s teplotami nad 30 stupňů, úly mám do 14h na sluníčku. Je to tedy vůbec DWV?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2020, 10:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.09.2020 10:56 PM od Tomáš Palata.)
Příspěvek: #2086
RE: Co se děje v úlech teď
(04.09.2020 09:08 PM)Jan Sochor napsal(a):  ... Z čeho soudíš, že jde o tichou loupež?...
No, předně odlétávající včely. Zhruba každá druhá vyleze po čelní stěně nad česno a odlétává hlavou k úlu. S jedním, dvěma kroužky nebo i bez. To je lupička. Domácí zaběhlá létavka odlétává přímo z česna a hlavou dopředu. Dále - dost přilétavajících létavek jakoby nemohlo trefit česno a trhavě, cukavě to dají napodruhé, napotřetí... Lupičky. A na česně žádný boj se strážkyněmi. Domácí včela přilétává lehkou vlnovkou bez cukatůry a vpadne dovnitř hned. Na záběru třeba jako ty s pylem.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Jan Sochor (+1), Karol Lamacz (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.09.2020, 11:21 PM
Příspěvek: #2087
RE: Co se děje v úlech teď
Jsem začátečník, česno, v mém případě očko, pozoruji denně a cca 10-20% odlétajících včel mi vyleze kousek po stěně a odlétávají hlavou k úlu i s kroužky dál od úlu. Nejsou to třeba čerstvě zalétané mlaďušky, které si před odletem ještě "osvěžují" paměť? Ty včely, které jakoby nemůžou trefit česno, to mi dělají i včely s pylem. A když kouknu do úlu, tak zásoby nemizí, zbytky rozkousaných pláství nikde. To poznání tiché loupeže mi vrtá hlavou Smile Dle chování na česně u mě také probíhá tichá loupež přitom v úle nejde nic poznat. Dělají ti to cizí včely nebo tvoje na stejném stanovišti?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.09.2020, 08:11 PM
Příspěvek: #2088
RE: Co se děje v úlech teď
Tak Jane, hezky po pořádku:
1) Článek se jmenuje:Bez jedu to nejde? Ten otazník je důležitý.
2) Poškozené včely na česně a před ním. Tady je strašně důležité umět diagnostikovat. Kdyby to ti, co jsem jim to vyxvětloval v lednu uplatňovali, měli by jasno. Ale hlavně, to se dělá už koncem května, začátkem června. Tam platí i těch 6-10 týdnů. Nyní je to jinak. Tahle moje diagnostika je prakticky neomylná a dělám ji od r. 2005. V roce 2009 jsem o tom informoval v Brně na setkání VMS. Výsledek? Až nebude V.d. nebudou včely hynout. Tenhle 20 let překonaný fetiš způsobuje, že včely hynou. Včelaře je třeba šlechtit, včely to zvládnu, když jim umožníme to, co potřebují k životu.
3) Slídilku poznáš od domácí včely nejen tím komíhavým letem, to mají i domácí včely,když jsou těžké. Mají úplně jinak nohy, jiný zvuk. Slídilky bývají i tmavší bez chloupků a když si ďobnou, odlétají těžké. To musíš poznat. Nauč se rozpoznávat mladušky (to je nejspíš v tvém případě) na proletu, včely, které nosí nektar, medovici, vodu. Lupičky odlétají také těžší než přilétající včely. Musíš být u toho a prožít to.
Na tvůj dotaz, na co se zaměřit, tak vlasntě na všechno. Jak včely vypadají, jak se chovají, létají, jaký je zvuk, situace před česnem, na čelní stěně....... a to vše samozřejmě i v čase a to i dlouhodobém. Není to o jednom znaku. Tady ti žádné video nepomůže, to co chceš vědět je spíš o motivaci. Tohle je přesně to, proč říkám, že se včelaři musí naučit chovat ke včelám jako ke svým domácím mazlíčkům nebo sobě samým. Jinak to do sebe nedostane nikdy. Musíš to dostat prostě do oka, ale spíš do sebe jako takového. Pak je to jednoduché a o tom to právě je. Stát se součástí života včel a pak vlastně nic neděláš. To je to naučit se řešit věci neděláním.
4) Na nějaké přehřátí nevěř, to jsou jen dezinformace a výmluvy. Zažil jsem i to, že oddělek neuchladil vnější teploty, ale stejně tam žádné poškozené včely nebyly.
5) Poškozené včely= pravděpodobně problém.
6) Pokud je DWV, je to stále brnkačka a když se na to přijde včas, začátkem června, je to dobře řešitelné bez chemie. Nyní už je o všem dávno rozhodnuto. To někteří poznaji v těchto měsících pravdy, někteří třeba až v lednu. Tu a tam poškozená včela nemusí nic znamenat. Třeba je to jen zbytek plodu, který bývá chycen a včely ho vyhazují, to je normální. Je třeba ale začít používat tu mou diagnostiku, pak budeš v tuto dobu v klidu. Budeš vědět, co tě čeká a nemine.
7) Varroáza C je vlastně klasické CCD, jen jsem to dříve tak nenazýval, aby se naši teoretici neopupínkovali. Nerozlišovali vlastně nic a i se mi smáli. Až když předloni přiletěl jeden Američan a říkal jim, že rozeznává varroázu A,B a CCD, zmlkli.Zatím ale žádné činy nejsou vidět.
8) U CCD ti žádné počítání roztočů nepomůže je to max. jen doplňující info, ale i to má smysl. Já rozeznávám 9 variant CCD. Možná je to zbytečně moc, ale mně to pomáhá a prostě zajímá. Někdy to nebývá vůbec doprovázeno množstvím poškozených včel a už vůbec ne V.d. Tam je důležitý i včelařský instinkt, který v sobě musíš probudit. To chce jistě čas. V r. 2007 jsem tohle vysvětloval v NASA lidem, kteří si tehdy a jistě i dnes myslí, že jsou šlechtou včelaření. Na fotkách to nepoznal z nich nikdo, ani video by nepomohlo, to zabírá zase jen úzký úhel jen o málo větší než forka. Tehdy jsem jim říkal, že ty včely sedí na zadku. Tak to vidím já. No a za těch třeba 6 týdnů přijde kolaps. Přitom na první pohled není nic vidět, ale skutečně jen na první pohled. Vím naprosto bezpečně, že dnes titíž lidé přicházejí o včely jen proto, že ani za 15 let nepochopili, že zde hynou včely jen a jen na CCD a ne kleštíka (rozhodně ne plošně). Komu není rady....
U CCD v tom má prakticky vždy prsty Nosema ceranae, virozami se to nemusí projevit a V.d už vůbec ne. Je třeba rozlišovat, co je příčina a co důsledek. I když si myslím, že zde máme mírnrější mutaci.To je ale na dlouho. Někteří se vymlouvají na to, že jim včely někdo otrávil.Jenže pokud je přítomna N.c.. je včela cca 10x citlivější na jedy, chemii. Tak, vlastně mají někdy i trochu pravdy, jen ten jed nemusí být na začátku toho řetězce a to je sakra rozdíl.
Jenže když vím, že jde o určitý řetězec různých faktorů a vím kterých, je už jen krok k tomu některé z nich oslabit nebo jím předejít. Samozřejmě mi v tom pomáhá i šlechtění na odolnost, ale tvrdím a předvedu to každému, že s každým genofondem se dá bez chemie včelařit. Nakonec dnes existuje chovatelská metoda, která z každého genofondu udělá v relativně krátké době odolnější materiál. Je to ale netradiční postup, za jehož zveřejnění bych byl upálen stejně tak jako byl kdysi Giordano Bruno. Jenže ona se stejně točí, že (jak to řekl Galileo Galiley, který odvolal)? ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Karol Lamacz (+1), Jan Brunclík (+1), Rastislav Rosa (+1), Jan Sochor (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2020, 10:10 AM
Příspěvek: #2089
RE: Co se děje v úlech teď
Děkuji Leoši za vyčerpávající odpověď. Pokud bude někdy setkání s tebou, jak jsi tady zmiňoval, určitě budu mít zájem přijet. Některé věci mi stále unikají. Např. ta tvoje zmiňovaná diagnostika.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.09.2020, 08:40 PM
Příspěvek: #2090
RE: Co se děje v úlech teď
(07.09.2020 10:10 AM)Jan Sochor napsal(a):  Děkuji Leoši za vyčerpávající odpověď. Pokud bude někdy setkání s tebou, jak jsi tady zmiňoval, určitě budu mít zájem přijet. Některé věci mi stále unikají. Např. ta tvoje zmiňovaná diagnostika.

No věř mi, že vyčerpávající není a ani být nemůže. Jinak tu diagnostiku praktikuji už 15 let. Nijak jí netajím(nakonec jsem ji zmiňoval několikrát i tady někde) a vždy se o ni zmiňuji a říkám, jak ji dělat. Je to ale pro mne normální a tak kolem toho nedělám humbuk jako jiní v jiných případech. Je logickou součástí mého včelaření. Podstatné ale je, že u V.d. ukazuje to, jak V.d. škodí nebo když už škodí. To není zdaleka vždy. U nás, a vlastně i v zahraničí, se to tak ale dělá. Samozřejmě až na výjimky, se kterými jsem polupracoval a spolupracuji a vyměňuji si informace a to skoro po dvě desítky let. Porovnával jsem ji s jinými metodami, třeba spadem a snažil se i vypracovat takovou univerzální metodiku. Po spoustě různých zkoušení, porovnávání.....(rozhodně to nebyly stovky, ale více) jsem ale nakonec dospěl k názoru, že včelaři a tedy i já potřebují, aby diagnosticka byla vemi jednoduchá, rychlá a maximálně vypovídající o stavu včelstva, jeho poškození, resp. kvantifikaci infekce. Protože jsem tak nějak instinktivně tušil, že V.d. není příčinou hynutí už někdy před 30 ti roky, zaměřoval jsem se spíš na tu odolnost a imunitu včel a včelstva jako takového. To se samozřejmě vyvíjelo postupně od r. 1996, kdy jsem po kleštíkovi začal jít. To jsem si ještě myslel, že V.d. je klíčem. Pamatuji dost podrobně dobu když se k nám V.d. dostal (1978, resp 1981) a používal jsem všechny diagnostiky, co jich bylo a jak se prováděly ( i kvůli porovnávání s tou mojí). Také mne to stálo zdraví, když jsem 2 roky po sobě rozebíral v zimě včelstva a stříkal je takticem. Byly to skoro 2 tisíce včelstev v tehdejší ZO. Proto vím, že včelstvo hyne čistě jen na V.d. až po 4-5ti létech. To je ta varroáza A. To, že se kleštík přemnoží a postupně to může přerůst ve varroázu B a je tam dominantní vir DWV, to je sice pravda, ale je to zase jen důsledek metodik ošetřování včelstev, které se praktikují. Zase jsem to mnohokrát ventiloval i písemně. Nejsem zdaleka sám i za hranicemi, který na to upozorňuje a snaží se včelařit jinak, blíže přírodě a hlavně proč.
Od toho se to odvíjí. Proto vzníklo i ŠPV, protože já neměl nikdy tu potřebu se zviditelňovat.
Když jsem tu metodu ověřoval a vlastně vyvíjel, věnoval jsem tomu prakticky celý den a to po dobu 3-4 měsíců každý rok protože jsem hodnotil a testoval včelstva 3x denně. Při počtu cca 70 na 3-7 stanovištích to nebyla žádná prča. To vše při svém podnikání. Dnes na to potřebuji minimum času. Vlastně stačí pozorovat včelstvo při proletu mladušek 15-30 minut (čím déle, tím je propočet přesnější) a spočítat skutečně poškozené včely. Spočítám jejich počet na minutu. Pak na den, měsíc... a mohu projektovat, jak to dopadne, za jakou dobu dojde (dnes vím, že může, to vzhledem k výsledkům šlechtění i změně metodiky vedení, biotechnickým opatřením....) ke konci a pod. Při tom modelování pochopitelně beru v úvahu množství plodu (trochu to zjednodušuji) a době. Chci-li určit variantu CCD, pochopitelně i vzhled, chování... poškozených včel. Výsledek je úděsně přesný. To není schopna vyjádřit žádná jiná metodika, protože bere v úvahu jen vliv V.d. a u virů se střílí vyslověně od boku. To já mám eliminováno, protože mi jde o výsledek, ne o formu. No je to na déle, ale dnes už jen na minuty, aby to člověk pochopil a mohl použít v praxi.
Já jsem a nic nedělám u včel každý den. Pokud by chtěl někdo přijet a poklábosit o včelách a čemkoliv na mé včelnici, může klidně třeba tuto sobotu. Stačí mi napsat na leosdvorsky@tiscali.cz nebo zatelefonovat a dohodneme se podle času, počasí, případně zdravotní situace, toho našeho semaforu, prostě okolností. Kapacita je ale kolem 10 lidí. Jinak jsem uvažoval o větším setkání na sv.Václava. Pár důležitých věcí jsem chtěl ukázat, aby ti začínající vůbec začali tušit, jak provádět přírodní selekci a nasměrovali se k včelaření bez chemie, aby nebyli odkázání na ty bludy, které prezentují různí technokrati. Spíš jak jsem tu cestu absolvoval já (to stále nekončím). Prozatím to ale nechci zveřejňovat a spíš čekám, kdo o to projeví zájem třeba tady. No ale asi to do příslušného vlákna dám, nezávazně a uvidím.
Tady v MB jsem to lidem vštěpoval na schůlzích i jednotlivě. Posledních cca 20 let tu hynuly včely na CCD, ta s kleštíkem nemá skoro nic společného (maximálně je jako urychlovač). No a když jsem odešel ze spolku, vrátili si znovu počítání V.d. To má skutečně už co do činění s nízkým IQ, či nenávistí ke včelám. Výsledek je ten, že mají 3 roky masivní úhyny. Min. týden za mnou přišli 2členové a říkali že měli cca 60% úhyny. Fakt nechápu. Letos jsem neměl v okruhu 2 km, skoro žádné sousední včely (a že jich tu bylo). Tak jsem sobě a především okolí pomohl tak, že jsem do prostoru jen zde v MB vypustil cca 150000 svých, infekcemi ošlehaných trubců. I o tom včelaření je. Včelař může být šetrný, ale nikdy ne hladový. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 13 Host(é)