Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
02.07.2020, 10:41 AM
Příspěvek: #2061
RE: Co se děje v úlech teď
Zrovna jsem na to chtěl upozornit. Též krmím. Vcelku přesně to vyjádřil jednatel místní ZO na webu ZO, kde pro info ostatním udával denní změny váhy jednoho včelstva.
   

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.07.2020, 10:42 AM
Příspěvek: #2062
RE: Co se děje v úlech teď
Jirko
Oddělky dostávají krystal prolitý medem, spolehlivého medu na krmení bez cukru nemám dost, nechci do nich lít med po těch které popadali v zimě, abych je něčím nenakazil.
Rozkvetly lípy a normální včestva nosí uvidím kolik toho bude, nechci do nich zbytečně tlačit cukr, ale pokud přestanou nosit a budou mít málo půjdu na zimních 3:2 a dokrmím je. Letos žádná radost. JS
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.07.2020, 06:39 AM
Příspěvek: #2063
RE: Co se děje v úlech teď
U nás včelky létají rušně min od 4,30h, ztěžka příletaji, některé ani netrefi očko a narazí do úlu, následně odpočívají na česnu, než znovu vzlétnout k očku. Je tady hodně druhů líp, že by medovice? Teplo a vlhko bylo a je.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.07.2020, 10:53 PM
Příspěvek: #2064
RE: Co se děje v úlech teď
Oddělky přestaly stavět a dodávané zásoby víčkují. Běžně se to u nás děje tak v půli srpna. Problémy s mladými matkami v oddělcích a rojích (vylíhnutí, oplodnění, pozdní začátek kladení - pokud vůbec). Za 10 let včelaření jsem to nezažil. Něco je jinak...

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2020, 12:35 AM
Příspěvek: #2065
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím přátelé.
U nás skončila snůška před asi měsícem, 14 dní včelstva vyhání trubce (dle víček na podložce se ale noví stále líhnou) a asi před 10 dny začal grooming. Měl bych dotaz k jednomu včelstvu. Je to loňský oddělek, na 4 NN. Vše, co si letos přinesly, jsem jim ponechal, úl má dnes 52 kg. Mám pod nimi váhu, denní úbytek 0,5 až 1 kg. Včely jsou přes den na přední stěně úlu, visí pod letákem, viz konec videa a obrázek, je to normální? Horkem to nebude, jsou téměř celý den ve stínu pod stromem. Kdo máte pod úlem váhu a není už snůška, kolik máte cca denní úbytek?
[Obrázky: l-4.jpg]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2020, 10:22 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.07.2020 10:24 AM od Marek Pomp.)
Příspěvek: #2066
RE: Co se děje v úlech teď
Pěkný den,

už více než 14 dní pozoruju slídění čmeláků kolem úlů. Na česno si příliš netroufají, ale po ránu, když je chladno (potřebují nižší pracovní teplotu) vlétnou rychle česnem dovnitř, "zdrží se na návštěvě" pár minut a nacucaní odlétají. Kupodivu, strážkyně si jich moc nevšímají.

Vosy slídí také, ale nejsou tak drzé a navíc vosu včely zahánějí od česna, vletět dovnitř se jí nepodaří. Nejčastěji plní roli uklízeček mrtvolek na zemi pod česnem.

Kolem poledne se před úly čas od času objeví sršeň, umí chytit včelu v letu.

Minulý týden silně slídily i včely. Tento týden jsem slídičky ještě nepozoroval, možná v okolí zase něco rozkvetlo, možná už krmí i všichni včelaři v okolí.

Marek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.07.2020, 12:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.07.2020 12:44 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2067
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím tě Marku, jsem taky z Ostravy a u pozoruji to samé. Slidilek se mi také zda že ubylo. Odpoledne do úlu zavítá i nějaký trubec, předpokládám cizí a většinou odchází s prázdnou a už ani nevzletne. Pylu nosí ráno velké bochánky, odpoledne výrazně méně.

Zaujalo mě, jak strazkyne na česnu stráží. Za každou priletajici včelou se otočí a předním párem nohou jako kdyby na ně chtěly dosáhnout, panáčkují jak pejsci. Takhle to dělá cca 5-10 včel synchronizovaně Smile Předtím jsem to nepozoroval.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.08.2020, 09:23 AM
Příspěvek: #2068
RE: Co se děje v úlech teď
   


Tak kdopak je už letos viděl?

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.08.2020, 02:35 PM
Příspěvek: #2069
RE: Co se děje v úlech teď
V červnu jsem viděl a jeden oddělek řešil kyselinou. Ostatní oddělky ze stejného včelstva v pohodě. Podruhé před týdnem, kdy mně zasílal bratr dost neostré video s podložkou a byla tam jedna jen s pahýly, ale byla úplně černá. Tak jsem usoudil, že to bude spíš lupička úplně okousaná. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2020, 08:08 PM
Příspěvek: #2070
RE: Co se děje v úlech teď
[quote='Jiří Marx' pid='15532' dateline='1597558987']

Jirko, není snad stanoviště, na kterém bych je neviděl. Jenže těch variant je daleko víc. Je to ale zpravidla začátek regulérního CCD (varroáza typu C). Jenže u nás je vzdělanost včelařů a akademické obce, která se do včelaření motá, naprosto katastrofální. Všichni si myslí, že když se zbaví kleštíka, že mají hotovo a vrchol snažení je, že opisují jeden od druhého a to ještě z úlu pohledu, který já nepovažuji vůbec za objektivní. To je neskutečné diletanství a povrchnos, co se u nás děje. Přitom je to tak zřetelné. Podle mne jsou včelaři záměrně odváděni od skutečné reality.
Loni jsem byl začátkem listopadu u jednoho včelaře pro nějaké stromky ve SČ. Už mrzlo. Jen tak na 15 minut jsem se kouknul na česna a před úly u 2 včelstev z 5ti, které jsem omrknul, mi bylo víceméně jasno. Nic jsem neříkal, aby si nemysleli (byl tam další kámoš), že machruju. Je to skvělej kluk, tak mi to nedalo a pro klid svý duše jsem mu asi za týden zavolal a upozornil ho na to, že by to ty 2 nemusely vydržet (co víc říkat, když je odkojený jinými informacemi?). Snažil jsem se z něj dostat víc informací, ale to nešlo. Říkal, že se do nich ihned podívá až se oteplí. Z toho jsem ho zrazoval, to nepomůže, spíš uškodí. Dělat by se asi něco dalo ( bez záruky) , ale to bych musel vědět víc, abych ten problém identifikoval a zařadil a dal doporučení (moc by jich ale stejně nezbývalo). Asi za další týden se fakt oteplilo a volal mi, že se tam díval a je vše OK. No a na jaře mi pak volal, že to ty jedny nevydržely, jak jsem to poznal? Viděl jsem to snad milionkrát (to samozřejmě TROCHU přeháním). Těžko se to vypráví. Minulý týden mi ten jeho kamarád říkal, že mu volal jeden profík a na jednom stanovišti, že má pochodující černé včely. Co jako s tím. To nebudu rozebírat, ale tohle se už muselo na 100% projevit začátkem června, spíš koncem května (letos). Tam se dalo udělat bodové ošetření možná jen jednoho včelstva a měl by klid. Místo toho určitě dával Gabon, KM a Bůh ví co ještě a stejně to nepomůže. Něco podobného mi o víkendu volal jeden chovatel ze SM, že tam včelaře postihuje totéž (no spíš něco podobného, jen oni netuší, že těch variatn je 9) a jsou už i bez včel. Nyní to vše začne a za měsíc bude mnohde jasno, jako v MB loni. Jen to držitelé včel ještě neví. Tyhle věci jsou řešitené, ale chce to mít dlouhodobý přehled o svých včelách a pak lze včas bodově zasáhnout. TO NENÍ. Každý ví, kdy jeho křečka bolí břicho, kdy mají rybičky prdíky, nebo pejsek s kočičkou mají depku, ale o včelách vědí jen, že bodají, nosí med,létají a to je asi tak vše. Přitom už jen ze zvuku včelnice vím, co mne tam čeká. Letos jsem chtěl o těch 3 svatých udělat setkání účastníků seminářů u mne na včelnici. Ale nic by neviděli. Až jeden roj, který našla manželka u dálnice se ukazuje být infekční a v tomto směru nadějný, ale prozatím je to ve fázi, kdy to nemohu moc využít. Tak snad v září udělám den otevřených dveří nějakou sobotu a tam můžeme některé věci probrat. Teda pro ty, kteří budou mít zájem. Pro ty , kterým padají včelstva na NC a oni řeší kleštíka, to význam nemá. Možná udělám každý měsíc jeden den otevřených dveří na včelnici v MB. Je tam i místnost na 50 lidí, tak kdyby byl zájem....., ale rozhodně to nebudu vnucovat. Jen dám vědět kdy a hotovo. Kdo chce, ví kde mne najít. Zachraňovat SVĚT nehodlám. Je ale smutné, že si někteří něvědí rady ani s tím, na co jsem je upozorňoval a ukazoval jim před 15ti roky. Zrovna před týdnem se mi jeden takový ozval. Co jsem mu na to měl říci? Nevěřil tehdy, nevěřil by ani nyní. Včelaření je skutečně poezie zemědělství, jen drtivá většina lidí nemá šanci to vůbec vidět.
(chtěl jsem sem dát pár fotek, ale nějak mi to nejde). Ale bude líp, jen tady zase budou běhat brontosauři. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Karol Lamacz (+1), Martin Smutný (+1), Rastislav Rosa (+1), Jindřich Šafránek (+1), TomášJelínek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)