Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
02.07.2020, 10:41 AM
Příspěvek: #2061
RE: Co se děje v úlech teď
Zrovna jsem na to chtěl upozornit. Též krmím. Vcelku přesně to vyjádřil jednatel místní ZO na webu ZO, kde pro info ostatním udával denní změny váhy jednoho včelstva.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.07.2020, 10:42 AM
Příspěvek: #2062
Jirko
Oddělky dostávají krystal prolitý medem, spolehlivého medu na krmení bez cukru nemám dost, nechci do nich lít med po těch které popadali v zimě, abych je něčím nenakazil.
Rozkvetly lípy a normální včestva nosí uvidím kolik toho bude, nechci do nich zbytečně tlačit cukr, ale pokud přestanou nosit a budou mít málo půjdu na zimních 3:2 a dokrmím je. Letos žádná radost. JS
05.07.2020, 06:39 AM
Příspěvek: #2063
U nás včelky létají rušně min od 4,30h, ztěžka příletaji, některé ani netrefi očko a narazí do úlu, následně odpočívají na česnu, než znovu vzlétnout k očku. Je tady hodně druhů líp, že by medovice? Teplo a vlhko bylo a je.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
19.07.2020, 10:53 PM
Příspěvek: #2064
Oddělky přestaly stavět a dodávané zásoby víčkují. Běžně se to u nás děje tak v půli srpna. Problémy s mladými matkami v oddělcích a rojích (vylíhnutí, oplodnění, pozdní začátek kladení - pokud vůbec). Za 10 let včelaření jsem to nezažil. Něco je jinak...

Optimální řešení přichází v závěru.
23.07.2020, 12:35 AM
Příspěvek: #2065
Zdravím přátelé.
U nás skončila snůška před asi měsícem, 14 dní včelstva vyhání trubce (dle víček na podložce se ale noví stále líhnou) a asi před 10 dny začal grooming. Měl bych dotaz k jednomu včelstvu. Je to loňský oddělek, na 4 NN. Vše, co si letos přinesly, jsem jim ponechal, úl má dnes 52 kg. Mám pod nimi váhu, denní úbytek 0,5 až 1 kg. Včely jsou přes den na přední stěně úlu, visí pod letákem, viz konec videa a obrázek, je to normální? Horkem to nebude, jsou téměř celý den ve stínu pod stromem. Kdo máte pod úlem váhu a není už snůška, kolik máte cca denní úbytek?
https://youtu.be/iPjHSEocv5Q
[Obrázky: l-4.jpg]
23.07.2020, 10:22 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.07.2020 10:24 AM od Marek Pomp.)
Příspěvek: #2066
Pěkný den,

už více než 14 dní pozoruju slídění čmeláků kolem úlů. Na česno si příliš netroufají, ale po ránu, když je chladno (potřebují nižší pracovní teplotu) vlétnou rychle česnem dovnitř, "zdrží se na návštěvě" pár minut a nacucaní odlétají. Kupodivu, strážkyně si jich moc nevšímají.

Vosy slídí také, ale nejsou tak drzé a navíc vosu včely zahánějí od česna, vletět dovnitř se jí nepodaří. Nejčastěji plní roli uklízeček mrtvolek na zemi pod česnem.

Kolem poledne se před úly čas od času objeví sršeň, umí chytit včelu v letu.

Minulý týden silně slídily i včely. Tento týden jsem slídičky ještě nepozoroval, možná v okolí zase něco rozkvetlo, možná už krmí i všichni včelaři v okolí.

Marek
26.07.2020, 12:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.07.2020 12:44 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2067
Zdravím tě Marku, jsem taky z Ostravy a u pozoruji to samé. Slidilek se mi také zda že ubylo. Odpoledne do úlu zavítá i nějaký trubec, předpokládám cizí a většinou odchází s prázdnou a už ani nevzletne. Pylu nosí ráno velké bochánky, odpoledne výrazně méně.

Zaujalo mě, jak strazkyne na česnu stráží. Za každou priletajici včelou se otočí a předním párem nohou jako kdyby na ně chtěly dosáhnout, panáčkují jak pejsci. Takhle to dělá cca 5-10 včel synchronizovaně Smile Předtím jsem to nepozoroval.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 4 Host(é)