Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
29.02.2020, 08:11 PM
Příspěvek: #2031
RE: Co se děje v úlech teď
Kladno v okolí od poloviny února kvetou jívy, lístky + bylinky, zatím bez užitku pro
včelky počasí jim zatím zrušilo lety
Olda a vnuk Pepa
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.03.2020, 05:08 PM
Příspěvek: #2032
RE: Co se děje v úlech teď
Dneska jsem fakt zralej na postel. Ale šel jsem se zrelaxovat ke včelám. Mrkunul jsem i do jednoho trubčího včelstva, trubčina z části zavíčkovaná. Nestane-li se nic nepředvídatelného 1.4.´=1. série. Skoro zázrak tady. Stále mám ale včelstva, která asi teprve dnes vystrčí hlavičky ven. Jsou to medvědi. Loni byly ale lepší ty s častějším nástupem polodování, předloni ty pozdnější. Dopoledne jsem musel narychlo do Prahy, tam kvetou jívy naplno. Tady jim chybí tak 10 dní. Lísky jsou pryč, ale i v tom větru jsem zahlídl umazaný nohy od pylu. Zběsile shání vodu. Vzhledem k tomu, že se holky pakovaly od podzima u sousedů, zásob je tolik, že včely vůbec nejsou v horních nástavcích. Přibyl jim min. 1 celý nástavek zásob + patogeny. Koukám, že místní organizace s pro mne stává takovým zkušebním polygonem už celé 3 roky. No moc z toho radost nemám. Raději bych včelařil v předvídatelném prostředí, ale co nadělám. Za oknem je fakt krásné, venku to ale fučí nepříjemně. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.03.2020, 05:16 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.03.2020 05:31 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #2033
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes na Kladně počasí umožnilo včelkám létat pro vodu a pyl, první probuzení, jaro začíná klepat na dveře, létalo i včelstvo které prodělávalo na podzim varoázu C a dost jsme pochybovali, že bude v tuto dobu na živu, má velké ztráty ale žije.
Olda a vnuk Pepa

P.S. /Ale šel jsem se zrelaxovat ke včelám./ U včel v přírodě jsi blíž k inteligentní sile Universa tedy k Bohu daleko blíže než farář a to i když nevěříž
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.03.2020, 11:16 AM
Příspěvek: #2034
RE: Co se děje v úlech teď
Palkovice (okres FM): V neděli holky krásně lítaly, sluníčko je zahřálo. Sem tam jsem viděl i pylové rousky, takže asi ok. Později fučelo, tak jsem do nich nelezl, jen mrkl přes folii.
Dneska ale pošmourno a déšť, takže jsou doma. Po pátečním a sobotním sněhu ani památky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.03.2020, 02:44 PM
Příspěvek: #2035
RE: Co se děje v úlech teď
Jo, dneska lítaj i na Šumavě. Sníh byl téměř pryč už včera, dnes jen závěje od pluhu.
Líska ještě dává, taky olše, jíva zatím nic.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.04.2020, 03:30 PM
Příspěvek: #2036
RE: Co se děje v úlech teď
Tak před týdnem se mi líhly první matičky. Dnes některé již kladou, jiné( většina) jdou na snubní či orietnační lety. Schválně jsem se kvůli tomu trhnul. Nádhera. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jiří Grossmann (+1), Oldřich Šlegr (+1), Jiří Marx (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.04.2020, 05:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.04.2020 05:30 PM od Oldřich Šlegr.)
Příspěvek: #2037
RE: Co se děje v úlech teď
Tak u nás jsme v úterý provedli následný ozdravovací zásah, včelstvo v ležanu které loni prodělalo těžkou C varoazu pežily v přepočtu 3 uličky včel 39x24 ze 4,5
nástavkového včelstva, mysleli jsme až do proletu začátkem března, že padly, bylo to takové příjemné překvapení, že ještě žijí, zesílily v přepočtu na 18 plně obsednutých 39x24 rámků, ale třetí týden se jim nepodařilo odchovat zdravého trubce, na pro letu v neděli a pondělí 2 první poškozené včely, v podmetu to vypadalo ještě hůř, včetně vyházeného různě starého plodu před vylíhnutím, už to nestačily vynášet.
Po rozebrání všechny rámky co měly obsednuté plod, plodové hnízdo neupravené, třeba skoro plné trubčí plásty, (loňský důsledek přechodu na volnou stavbu kde vystavěly samou trubčinu) trubčina uprostřed plodu atd, 1/3 ze všeho plodu trubčina, našli jsme matku mají pěknou z tiché výměny a udělali malý smetenec pro matku do do nízkého nástavku 39x17 2 rámky zavíčkované zimní zásoby 3 rámky pro volnou stavbu a přikrmujeme medocukrovým roztokem, zítra chceme podpořit Leošovou brigádou, zbylé včelstvo rozdělili přepážkou na dvě, se stejným počtem plodových a zásobních rámků, za 9 dnů zkontrolujeme a zrušíme přebytečné nouzové matečníky, předpokládáme že 90-95 % narozených dělnic bude zdravých a tak 10 % přežije z trubčího plodu, po vylíhnutí odstraníme plodové plásty až na jeden v každé polovině rozděleného ležanu, který odstraníme až jako první zavíčkovaný plod nových matek a necháme je vystavět nové plodové plásty, do srpna budeme provozovat jako dvou matečné včelstvo pak spojíme. Tak jsme to naplánovali, ale možná to včelky změní jinak, tak uvidíme jak se to bude vyvíjet.
Olda a vnuk Pepa
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.04.2020, 09:57 AM
Příspěvek: #2038
RE: Co se děje v úlech teď
Zní to jako strašně práce, ale jestli nezměníte genetiku, bude se to opakovat....... takže zbytečná práce.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.04.2020, 01:08 PM
Příspěvek: #2039
RE: Co se děje v úlech teď
/ale jestli nezměníte genetiku, bude se to opakovat/ No asi jo, ale je to to nejběžnější z okolí základ z Dolu, byly v minulosti jen celá desetiletí chemicky léčený, teď musíme najít tu správou rovnováhu, dát jim šanci, aby jsme poznali jaké to máme vlastně včely a teprve pak můžeme zkoušet měnit, matky případně celá včelstva.
Olda a vnuk Pepa
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.05.2020, 05:12 PM
Příspěvek: #2040
RE: Co se děje v úlech teď
(30.04.2020 09:57 AM)Jiří Marx napsal(a):  ... ale jestli nezměníte genetiku, bude se to opakovat....... takže zbytečná práce.

No jo, ale kde vzít tu správnou. Já už přišel o tolik včelstev, už jsem několikrát věřil, že je to to pravé, ale nakonec přišlo něco co jsem ještě nepoznal a nedokázal to včas řešit a pak jen "čuměl jak puk". Z brojlera orla nevychováš. M.M.
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 16 Host(é)