Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Výběr úlu
28.08.2019, 11:59 AM
Příspěvek: #41
RE: Výběr úlu
Plastové jsou dvojí, jedna frézovaná s ostrýma hranama (většinou bílá), druhá odstřiknutá (šedivá, vše zaoblené), ta je docela dobrá. Přešel jsem na ni zpět z kovových.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.11.2020, 11:46 PM
Příspěvek: #42
RE: Výběr úlu
(16.02.2015 08:19 AM)Aleš Molčík napsal(a):  S různou roztečí rámků jsem se vyrovnal pomocí hřebenu. Rámky i loučky jsem začal používat 20 mm silné +-1 jak to sedlo na pile. A mám dva hřebeny jeden na rozteč 32 do plodiště a druhý na rozteč 35 do medníku. Naskládám rámky/loučky do nástavku a hřebenem ze shora srovnám rozteč. Mezerníky nepoužívám, překážely by mi při odvíčkování nožem a už jsem bez mezerníků i kočoval a v pohodě všechno drží je to přitmelené.
Ale po zkušenostech z mích začátků včely zvládnou rozteč 32 i v medníku Mám vyzkoušeno různé rozteče a obecně jde říci, že čím menší rozteč v medníku tím lépe v nich dozrává med na nižší obsah vody.

Aleši, to mi přijde jako dobrý systém, právě řeším, jaký rámek budu přes zimu vyrábět, původně jsem myslel, že Hoffman ale jednak je k sobě včely dost lepí a pak se nedá změnit osová rozteč, resp, dá se zvětšit ale pak ty malé mezery zapropolisují teprve fest a nejde to urvat. Myslel jsem, že hřebeny (prý je používá i p. Volejník) jsou napevno v každém nástavku ale Tvoje metoda šablony mi přijde jednodušší a navíc to můžeš měnit.
Mám jeden začátečnický dotaz - v běžném povozu se prohazují nástavky a myslel jsem, že i "metoda" ŠPV je založená na tom, že se plodiště postupně posouvá nahoru a spodní část se na jaře dává pryč. Pokud ale jsou spodní rámky s roztečí 32 a medník 35 nebo třeba až 38, buňky jsou hlubší - lze tyto "medníkové" plástve použít další rok do plodiště? Pokud si dobře pamatuju, někde jsem četl, že hlubší buňky včely pro plod nepoužijí.
A ještě jedna věc - když budu mít v plodišti o jeden rámek víc, než v medníku, nevadí to při zimování? Jde mi o to, že vertikálně na sebe rámky/uličky nenasedají ... a nebo se to řeší tak, že medná komora má stejnou rozteč jako plodiště a větší rozteče se piužívají opravdu jen v sezóně pro medníky, které přijdou vytočit?

Moc díky, začínám, načítám, někdy z toho má hlavu jak balón...
JS

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)