Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Výběr úlu
16.02.2015, 08:19 AM
Příspěvek: #11
RE: Výběr úlu
S různou roztečí rámků jsem se vyrovnal pomocí hřebenu. Rámky i loučky jsem začal používat 20 mm silné +-1 jak to sedlo na pile. A mám dva hřebeny jeden na rozteč 32 do plodiště a druhý na rozteč 35 do medníku. Naskládám rámky/loučky do nástavku a hřebenem ze shora srovnám rozteč. Mezerníky nepoužívám, překážely by mi při odvíčkování nožem a už jsem bez mezerníků i kočoval a v pohodě všechno drží je to přitmelené.
Ale po zkušenostech z mích začátků včely zvládnou rozteč 32 i v medníku Mám vyzkoušeno různé rozteče a obecně jde říci, že čím menší rozteč v medníku tím lépe v nich dozrává med na nižší obsah vody.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 01:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 16.02.2015 01:33 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #12
RE: Výběr úlu
(16.02.2015 08:19 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Mám vyzkoušeno různé rozteče a obecně jde říci, že čím menší rozteč v medníku tím lépe v nich dozrává med na nižší obsah vody.
Stejná zkušenost + rovnější stavba + lepší pohoda plodu. Jen s trubčinou je problém. Ono by to spíš mělo být ve středu míň a na krajích / trubčina víc /, a úplně volno u krajů - napasovaný plást na stěnu je špatně, kraje by měli větrat.
Jo a počet plástů je třeba odzkoušet - to co mě dají včely v údolí, nahoře ani ťuk, nedá se to říct paušálně, jestli 8 nebo 13.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.02.2015, 11:21 PM
Příspěvek: #13
RE: Výběr úlu
Takže ještě naposledy, 37-38 považujete resp. včelstvo za méně vhodné ? Na těch fotkách jsou děsně nahňahňaný a očividně jim to vyhovuje. N.v. 300-350m.
Když zůstanu u rozměru 39, tak můžu zůstat na rozteči 35 při 11 plástech, kde je volnění na krajích, případně jim dám na trubčinu dolů úplnou volnost, prázdný nástavek.
Takže plánek vrátím zpět ze 42 na 39. Těch 32 ale vynechám, napřed se musím zajet. OK ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.02.2015, 12:43 AM
Příspěvek: #14
RE: Výběr úlu
Ještě dodávám, u té 39-ky jsem mám na mysli vnitřní čtverec 402/402
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2015, 04:39 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.08.2015 10:10 PM od Palino 123.)
Příspěvek: #15
RE: Výběr úlu
Ahojte. Ja si myslím že velkosť úla by mala byť ako to tu už odznelo podla uváženia ale aj s úlmi sa dá "experimentovať"..... Ja osobne si myslím že velkosť ula by mohla závisieť od nadmorskej výšky ale myslím že nakoniec aj tak rozhodnu sympatie k velkosti.... Nežnejšie polovičky určite ocenia nízke nástavky kôli váhe ( tak ako ja nakoľko mám krásnych 54 kg Big Grin ) nakoľko zdvýhať ťažké nástavky by bola minimálne namáhavá činnosť... Ale urcite má tiež svoje čaro (aspom psychologické) máť 6 nízkych nástavkov na sebe a byť pyšný na to že všetky sú aj mojím pričinením obsadené... Z tromi B-čkami to už taký "efekt" nemá (ani nehovorím o tom že postava ako ja by to mala naozaj ťažké tam ten 3-tí nástavok vôbec dostať Big Grin) ale každé silné a zdravé včelstvo je osobná výhra..... Smile ( Týmto nezavrhujem B-čka ani ostatné typy úlov len konštatujem prečo som sa ja rozhodol práve pre nízke nástavky ) Všetko je vec symptií a uváženia. Ťažko označiť vhodný typ úla ale skúsenosti starších včelárov sú skúsenosti dlhoročné a niekedy tiež nieje na škodu poradiť sa a nechať si niečo odporučiť... Cool
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.08.2015, 11:58 PM
Příspěvek: #16
RE: Výběr úlu
Pre mňa je zas ľahšie rozobrať druhý, tretí alebo štvrtý hlboký nadstavok béčka po častiach, ako dvíhať jeden plytký 15 kilogramový nadstavok lang. Dokonca som si už postavil a osadil včelstvami päť ležanov JU. A budú ešte ďalšie.
Hlasování: Palino 123 (+1), renttip (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2015, 06:34 AM
Příspěvek: #17
RE: Výběr úlu
Milane, budou nějaké fotky těch ležanů?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2015, 02:19 PM
Příspěvek: #18
RE: Výběr úlu
Už sú. Nafotím aj ďalšie z prevádzky.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2015, 02:28 PM
Příspěvek: #19
RE: Výběr úlu
Ahoj Milane, velmi pěkné, jakou rámkovou míru má ležan?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.08.2015, 06:16 PM
Příspěvek: #20
RE: Výběr úlu
JU, to je oficiálne Jednotný úľ, ľudové pomenovanie čechoslovák, rámiková miera 37x30 cm.
Hlasování: renttip (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)