Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
03.04.2021, 10:29 PM
Příspěvek: #261
RE: Volná stavba v rámečkách
Díky moc!
Já to vlastně dost špatně formuloval - otázka měla být spíš: když budu mít včelstvo na 6 NN a bude přetlak v úlu, budu muset rozšířit o další nástavek - nemám ale už souše takže jedině stavební rámky nebo mezistěny. Zvládnou ten další nástavek vystavět (když už jsem je donutil stavět 3 NN)? Asi ano když jich bude tolik....

A nebo jsem jen popletený těmi fotkami, kde má někdo 8, 9 NN nad sebou - třeba to není tak, že by celý ten komín byl plný včel, třeba to je jen, že je silná snůška a včelař neodebírá med takže ta horní půlka je zkrátka plná medu a včely vlastně až tak velý prostor nezaujímají...

Jednou se budu těmto svým otázkám smát, chybí mi zkušenost, znovu se kaju za stupidní otázky...

-------------------------------
začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2021, 12:22 PM
Příspěvek: #262

K té stavbě. Musíte si uvědomit, které včely opravdu staví ze svého vosku. Jsou to letošní mladušky ve věku cca dvou týdnú. Takže když matka minulý týden zakladla první větší plochy plodu , můžeme se stavbou počítat cca za 5 týdnů od zakladení, Takže začátek května. Do té doby to se stavbou nebude žádná sláva i když bude teplo a snůška. Proto kdo chce med a má souše, rozšíří nad současné plodiště převážně soušemi. Nové plodiště se soušovým jádem a volnou stavbou po stranách podstavíte dolů a nahoru rozšíříte nástavkem na med. Vrby a třešně budou v dubnu, to ještě velkou stavbu čekat nemůžete. Aby nešla matka do nového nástavku nahoru plodovat, lze použít fígl. Souše dáte do stran a doprostřed dáte mezistěny či volnou stavbu. Přes folii krásně uvidíte až začnou stavět. A můžete přidat další. No a pak vše záleží na síle včel, počasí a snůšce. Silné včely v klidu postaví i čtyři nástavky,

Celý nástavek mezistěn bych nepřidával, vždy aspon jeden lepe dva čit tři souše.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jiří Sláma (+1), Jan Sochor (+1), Rastislav Rosa (+1)
04.04.2021, 11:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.04.2021 11:18 PM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #263
To jsou komíny Smile V kolika nástavcích je reálně plod u těch 8NN? Ve třech?

Ty stavějicí mlaďušky už tam jsou určitě i nyní. Alespoň tedy u mě, dle průhledných šupinek na podložce. Zaznámenávám si teplotu do Leošova teoretického výpočtu v excelu a odhadem se jich již letos 10tis vylíhlo, za poslední 3 týdny, ale kolik toho takový počet postaví netuším Wink

Jinak se soušema je to boj, oddělky mám od minulého roku a souše žádné. Včelky jsem zimoval na 2NN a když jsem letos do spodního neobsazeného vlezl, abych nějakou souš na rozšíření uzmul, tak jsem zjistil, že skoro v každé z 9 souší byly nějaké zásoby. Buňky velikosti od 5,4-6mm, tak jsem rozšiřoval nástavky dolů s tímto a nechávám to na nich.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
05.04.2021, 12:20 AM
Příspěvek: #264
Jiří Marx - Moc díky, to jsou informace k nezaplacení! Je to vše vlastně úplně logické! Tedy když člověk má ty správné informace a umí si je v hlavě srovnat a analyzovat. Jen se divím, že takovéhle věci - fígle se člověk nedočte ve všech těch moderních publikacích o chvou včel. Všude je plus mínus to samé, rozdělení včelařského roku a prací, přehození nástavků (jediná varianta), rozšířění soušemi (co když žádné nemám?), léčení syntetickými akaricidy nebo kyselinami, pozdně letní zakrmení cukrem...

Jan Sochor - já si loňský rok dělal 2 oddělky v půlce května, po přidání zralých matečníků začaly matky klást na přelomu května/června a s pravidelným krmením jsem je oba dostal do podzimu na 3 nástavky po 10 rámcích (2/3 Lang). Vycházel jsem ze schémat tvorby oddělků na internetu a i LD tam má většinou stav na konci sezony 3 NN. Teď když jsem je předělával na 9 rámků, ve spodním NN jsem nechal jen soušové jádro se 3 rámky (a trochou nově nanoseného pylu) a tím jsem získal z každého nástavku 9 souší.

-------------------------------
začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...
05.04.2021, 08:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.04.2021 08:21 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #265
Jirko, mít o vystavěný nástavek více, udělám to stejně. Bohužel, já oddělky kupoval a dostal je v půlce června na 6ti plastech, 2 zásobní, 4 plod, včely na 4 plastech. Tzn. měsíc méně než ty a dle svých úvah i rad tady jsem je nehonil a ukončil krmení v půlce srpna na 2NN. Vystavely 14 plaství vše volná stavba, ale 5 jsou plné zásob komplet, ty další částečně taky a velikosti buněk jsou prostě velké. Žádných 4,9mm, žádná delničina, tak jsem jim dal jen jednu souši do nových nastavku ať si to postaví podle svého a nenarušuji jim jejich architekturu. Včelky jsou vitální, což jsem rád a teď uvidíme.

Ty Leošovy kreslené manuály jsou myslím 10 let staré. I on prochází vývojem a postupně svoji metodiku upravuje. Takže já to nebral jako dogma, dostat je na 3NN. Navíc včely nejsou jednotný materiál, to vidím i na těch svých 2 ulech, každé trochu jiné Smile

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)