Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
28.03.2021, 12:51 AM
Příspěvek: #251
RE: Volná stavba v rámečkách
Dobre, jako elev vidim, ze vlevo jich je trochu vic ale ze bych rekl "ty vlevo rozsirit, ty vpravo jeste ne", to bych fakt nevedel. Je v nich takovy velky rozdil?

Kdyz uz jste sem dal ty fotky (diky za to!) - ja mam vzdy folii tak, ze se pod ni vcely vpodstate nevejdou takze jsou jen v ulickach - je lepsi, nechat jim pod folii vceli mezeru?

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2021, 10:39 AM
Příspěvek: #252
RE: Volná stavba v rámečkách
Z logiky věci by mělo vše zůstat tak, jak si to postavily a pokud možno to neměnit. Když začínají jako mimina, tak to mají položené na rámcích. Během výstavby díla člověk někdy musí folii utrhnout a pak ji ale zas stejně položím jak byla. Nikdy jim na loučkách nic neškrábu, neupravuji, nepřidávám a stejně se tam objeví mezera. A možná ta mezera je k užitku v jarních měsících, kdy si mohou prolézt pro med do vedlejšího rámku. Ale v přírodě většinou dílo visí od shora pevně přilepené ke stropu a tudíž bez škvíry. A nyní si vyber.
Na otázku které rozšířit odpovím - obě. Ale u žádného se tím rozšířením nesmí změnit tepelný komfort k horšímu. M.M.
Hlasování: Jiří Sláma (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2021, 02:08 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.03.2021 02:18 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #253
RE: Volná stavba v rámečkách
V přírodě mají nahoře plasty připevněny. Proudění vzduchu je jiné než když mají nahoře mezeru proto jim to nechávám a někdy to úplně krasně uzavřou. Rozšiřovat budu ze 2NN na 5NN. Podle Leoše Dvorského. Už jsem to tady popisoval . Dva pod a jeden nad. Nastavky pod včelami nemají vliv na tepelnou pohodu nahoru mužů dal na par dni poodtaženou folii

   

Takhle vypadal u mě zazimování oddelek na podzim 2.října. Někdy to prostavi i víc. Nechávám.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jiří Sláma (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2021, 02:36 PM
Příspěvek: #254
RE: Volná stavba v rámečkách
Díky moc pánové!!!
Ještě prosím o jednu radu - loňský rok jsem jel "klasicky", tzn. zakrmil na zimu cukrem, chci jim teď prohodit horní dva nástavky - ani ne tak proto, aby se rozplodovaly jako spíš abych dostal zbytky cukerných zásob níže, kde je proplodují a neměl tak nahoře v medu žádné zbytky cukru. Letos bych chtěl už zimovat na medu. Je to správná úvaha nebo ten cukr zpracují i z této pozice v horním nástavku dřív, než to zanesou medem? Opakuji, že mám nástavky na 3 NN a včelstva na 3 resp 4. NN. Až budu zimovat "jen" na medu, použil bych posun plodiště podle metody LD bez rotace nástavků...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2021, 04:41 PM
Příspěvek: #255
RE: Volná stavba v rámečkách
No možnosti je opravdu mnoho . Těm co jsou na 4NN se dá velmi pravděpodobně sebrat spodní nastavek, aspoň budete mít souše. A když budete rozšiřovat nahoru tak vám garantují ze ze třetího brát med nikdy nebudete. Oddelky na dvou se daji podhodit . Každopádně pro med chodím do 5,6,7 nastavku. Neprehazoval bych nic

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2021, 02:30 PM
Příspěvek: #256
RE: Volná stavba v rámečkách
Zdravím vospolok, mám dilemu, potrebujem rozširovať, viď. postup vyššie (z 2NN na 5NN) a nemám súše. Mám však vystavané dielo z niekoľkých minuloročných rojov (nádherné prakticky "panenské" dielo), ktoré uhynuli. Predpoklad NC plus vírusy. Takže dať tieto rámiky na dva dni do mrazáku (-18"C) a potom použiť pri rozširovaní, áno alebo nie? Čo vy na to. Aké je tam riziko.

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2021, 02:55 PM
Příspěvek: #257
RE: Volná stavba v rámečkách
Ahoj,
já toho z loňska taky moc neměl ale použil jsem souše (rozšiřoval jsem včera), které jsem odebral když jsem předělával Lang z 10 na 9 rámků. Nebo můžeš i další prázdné souše (pokud jsou) nahradit stavebním rámkem a získat další souše. Já tedy rozhodně nemohu rozdávat zkušenosti ale pokud bych měl jen 2 NN, pak bych mohl podstavit min. 1 NN s jádrem ze 2 souší (když nejsou 3, 2 by měly stačit) a nahoru bych klidně dal nástavek mezistěn (tak jsem to pro letošek udělal).
Co se týká starých plástů, snad bych se ani nebál pokud by plásty nebyly vyloženě pokálené. CO jsem tak načítal z různých zdrojů, tak s viry si zdravé včelstvo poradí. Ale možná se úplně pletu, ať mě zkušení opraví...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.03.2021, 05:15 PM
Příspěvek: #258
RE: Volná stavba v rámečkách
Já bych se také rád zeptal:
jak jsem psal výše, včera jsem přestavoval včelstva a oddělky z loňského roku. Nyní mám:
1. a 2. NN - stavební rámky se soušovým (3x) jádrem
3. a 4. NN - stávající (vyzimované) plodiště roztažené na 9 rámků (z původních 10)
nedoražená folie
nad folií 5. NN mezistěn- budoucí medník

Nakonec jsem z tohoto přeskupení získal pro každé včelstvo ještě celý nástavek souší navíc (jak panenské dílo tak již proplodované plásty).
Nyní přemýšlím, jestli je mám rovnou dát nahoru jako 6.NN - tepelný režim by to snad nemělo změnit. Kdybych je nechal někde uskladněné v garáži, bojím se zavíječe - jestli by mi ten ca měsíc přežily.

Další úplně základní začátečnický dotaz - kolik toho vlastně včely dokáží za sezonu vystavět? Předpokládám, že nové plodiště v 1. a 2. NN a 5. NN mezistěn zvládnou určitě během května vystavět (asi i dřív?). Když mám ten nástavek souší, je lepší dát jim nejdřív souše nebo případně další nástavek mezistěn, který opět vystaví a zanesou medem a pak až souše? Já vím, že to jsou úplně začátečnické otázky. Jaký je vlastně rozdíl mezi včelstvem, které vyroste v maximu na 8 NN a tím, které bude na 6NN? Je to jen v tom, že to jedno naplní medem o 2 NN víc nebo je opravdu celý ten prostor vyplněn včelami? Loňský rok jsem rozšiřoval to včelstvo, které se mi prověšovalo do podmetu. Díky moc za rady! Doufám, že se letos budou konat avizované akce ŠPV.
Jirka

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2021, 07:05 PM
Příspěvek: #259
RE: Volná stavba v rámečkách
(30.03.2021 02:30 PM)Rastislav Rosa napsal(a):  Zdravím vospolok, mám dilemu, potrebujem rozširovať, viď. postup vyššie (z 2NN na 5NN) a nemám súše. Mám však vystavané dielo z niekoľkých minuloročných rojov (nádherné prakticky "panenské" dielo), ktoré uhynuli. Predpoklad NC plus vírusy. Takže dať tieto rámiky na dva dni do mrazáku (-18"C) a potom použiť pri rozširovaní, áno alebo nie? Čo vy na to. Aké je tam riziko.

Rasťo
S tím vymražením zásob bych byl hodně opatrný, také jsem to někde načetl. Ale z vlastní zkušenosti před 3 lety jsem podobné zás. Vymrazil (v masokombinátu) na -22“ 5 dnů když jsem 8+4 nást. na rudlu vyvezl z boxu 4 hod. sem čekal až povolí abych to naložil do auta.
Po 1 dekádě června zkončila snůška a po vytočení jsem to podastavil pod včelstva, na vybrání a částečně dokrmil cukrem. Průměrná vč. na 3-4 nást. 39/24. Po 4-6 týdnech ze 12 vč.11 úlů prázdných, 1 žebráci na podzi spojení s oddělkem.
Použít jedině po malých dávkách do podmetu jako očkování malý ifekční tlak by snad mohly ustát.
Na 2 pokus jsem to raději všechno vyvařil. Js
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2021, 11:28 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.04.2021 12:07 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #260
RE: Volná stavba v rámečkách
(30.03.2021 05:15 PM)Jiří Sláma napsal(a):  Nakonec jsem z tohoto přeskupení získal pro každé včelstvo ještě celý nástavek souší navíc (jak panenské dílo tak již proplodované plásty).
Nyní přemýšlím, jestli je mám rovnou dát nahoru jako 6.NN - tepelný režim by to snad nemělo změnit. Kdybych je nechal někde uskladněné v garáži, bojím se zavíječe - jestli by mi ten ca měsíc přežily.

Další úplně základní začátečnický dotaz - kolik toho vlastně včely dokáží za sezonu vystavět? Předpokládám, že nové plodiště v 1. a 2. NN a 5. NN mezistěn zvládnou určitě během května vystavět (asi i dřív?). Když mám ten nástavek souší, je lepší dát jim nejdřív souše nebo případně další nástavek mezistěn, který opět vystaví a zanesou medem a pak až souše? Já vím, že to jsou úplně začátečnické otázky. Jaký je vlastně rozdíl mezi včelstvem, které vyroste v maximu na 8 NN a tím, které bude na 6NN? Je to jen v tom, že to jedno naplní medem o 2 NN víc nebo je opravdu celý ten prostor vyplněn včelami? Loňský rok jsem rozšiřoval to včelstvo, které se mi prověšovalo do podmetu. Díky moc za rady! Doufám, že se letos budou konat avizované akce ŠPV.
Jirka

Nikdo neodpovídá, jsou to otázky těžko zodpověditelné.
1) Klidně bych ty souše dal nad 5 NN do 6 NN. Dávám nad folii VN a je to stejné jako NN. Teplo si včely udržují pod tou folií.
2) Na druhou otázku se nedá odpovědět. Moc proměnných.
3) Ani na další otázku kam dát nástavek souší není jednoznačná odpověď. Teď staví, tak bych nejblíž k plodišti dal ten co chci vystavět. Souše bych nechal na pozdější snášku nebo až třeba na medovici. Ale jestliže bych chtěl nutně med, tak bych to dal obráceně. Taky se to bude lišit když máš medomed nebo když drtíš. Já třeba drtím a souše se mi tedy do oběhu nevracejí. Takže na jaře nechám stavět a vracím ty odebrané souše nad folii až od června po zazimování jako opatření proti melecitoze. M.M.

Tady teploty v úlu ze 3 VN loňského oddělku po přestavbě před pár dny. Teplo nahoru uniká, ale když mají čím topit nemělo by to být pro pěkný oddělek problém.

[Obrázky: 20210331-121005.jpg]

čidlo 1 spodní nástavek 29,4°C
čidlo 2 na SR vedle plodiště oddělku na černo obsazených 5 rámků uprostřed nástavku 35,8°C, - a
čidlo 3 nástavek odebraných souší většinou s roškrábanýma cukernýma zásobama nad folií - 31,8°C
[Obrázky: 20210331-141833.jpg]

Budu měřit denně až nyní spadnou teploty pod nulu. M.M,
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 3 Host(é)