Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
26.03.2021, 07:44 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.03.2021 07:53 PM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #241
RE: Volná stavba v rámečkách
1) Ale úplně blbý vlákno na tento dotaz.
2) Já ještě neslyšel o rozšiřování v době květu jívy, ale až v době třešní. Ale přesto rozšiřuji už dřív při prvních proletech třeba v únoru. Ale je to paradoxně proto, že je potřebuji zateplit. Ono to rozšiřování by určitě nemělo být tak, že zvětším prostor a ochladím ho. Ale rozšířím a zároveň zateplím. Když jsou včely celou zimu otevřené a nezateplené, při sebemenším oteplení explodují.
3) Jívy kvetou, když kvetou. U nás zrovna teď viz video.M.M.

Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.03.2021, 09:33 PM
Příspěvek: #242
RE: Volná stavba v rámečkách
Vycházím z tohoto příspěvku:

(21.11.2020 02:33 PM)Jiří Marx napsal(a):  Volná stavba je velmi zajímavá dispiclína. Pokusím se to zjednodušit.
Včelstvo žijíci v dutině standardně staví POUZE DOLŮ.... a staví vlastně jen plodiště a med si ukládají tam, kde bylo dříve plodiště. Takže když staví dolu, staví s rozmyslem a to co potřebují ve smyslu poměru dělničiny a trubčiny. Cokoliv se pokazí někde nahoře to opravují takovými hala bala záplatami určenými pro zásoby. Takže volná stavba v medníku je velmi často nepoužitelná pro řádné plodování včelstva .

Rozteč plástů u volně zijícich včelstev je 4 cm, což odpovíná 9 - ti rámkům v Langstrothu

Proto Leoš vymyslel způsob rozšiřování ve druhém roce života včelstva. Oddělek či včelstvo vyzimují ve dvou NN. A v DOBĚ KVĚTU JÍVY!!!! postupujeme následovně.
1. Připravíme si tři nástavky se soušovým jádrem 2-3 souše doprostřed a zbytek prázné rámky s břitem na volnou stavbu V každém NN 9 rámků.
2, Oddělek dáme stranou a eventuelně ho taky převedeme na 9 rámků, Krajní souše můžeme vyměnit za rámky na volnou stavbu, Získáme tak souše.
3. Dva prázdné vystrojené nástavky dáme na dno s česnem a na ně položíme dva nástavky s oddělkem, navrch položíme třetí prázdný vystrojený nástavek, folii a víko.

Tímto jednorázovým rozšířením máme prokticky na celou sezonu vystaráno, včely postaví pátý NN zanesou ho medem a med je bude tlačit dolů do spodních nástavků. Jak začnou stavět spodní nástavky a tudíž nové plodiště je vyhráno. Další zásahy nejsou většinou třeba. Do takto vytvořeného plodiště není třeba zasahovat . S novou matkou je možné po čase vytvořit nové plodiště stejným způsobem .

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2021, 12:04 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.03.2021 12:06 AM od Miroslav Matucha.)
Příspěvek: #243
RE: Volná stavba v rámečkách
Jirkovi tam vypadl dost důležitý údaj. Ve větě chybí tmavě označené:
3. Dva prázdné vystrojené nástavky dáme na dno s česnem a na ně položíme dva nástavky s oddělkem, navrch položíme mírně odsazenou folii a na ní třetí prázdný vystrojený nástavek, folii a víko.

Udělat to bez folie nad plodištěm, tak to je jako bych ty včely vyhnal ven. A u nás v této době a celý duben bude občas pod nulou a může padat i sníh. I otužilé včely by v pěti nástavcích stagnovaly. Ta folie nahrazuje komorování ( izolaci ). Proto používám u pěkných oddělků a slabých včel i spodní folii pod plodištěm a uzavřu to plodiště mezi dvě folie s malými mezerami. Mají po probuzení daný prostor ( 5 nástavků ) a ten se nemění až do podzimu a to myslím, že Leoš bere jako podstatné.
U malých oddělků nad plodiště nedávám pátý NN ( resp. 3 u VN ) a raději strop zatepluji. Až zaplní včely plodiště, odstraním spodní folii a při těch třešních i tu vrchní. M.M.
Hlasování: Jiří Sláma (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2021, 09:35 AM
Příspěvek: #244
RE: Volná stavba v rámečkách
Já jsem to udělal tak, že jsem podstavil pod dvounástavkový oddělek dva nástavky se soušovým jádrem. Ten pátej nástavek nahoru jsem zatím nedal. Tím, doufám, tepelnou pohodu moc nezhorším.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2021, 10:21 AM
Příspěvek: #245
RE: Volná stavba v rámečkách
Díky moc pánové,
to samé psal M Smutný, když ta diskuse probíhala:
(24.11.2020 11:37 PM)Martin Smutný napsal(a):  
(21.11.2020 02:33 PM)Jiří Marx napsal(a):  3. Dva prázdné vystrojené nástavky dáme na dno s česnem a na ně položíme dva nástavky s oddělkem, navrch položíme třetí prázdný vystrojený nástavek, folii a víko.

K bodu 3 jen doplním Leošovu metodu "nedoražené folie" - při slabším včelstvu, chladnějším jaru, drsnějším klimatu apod. se dává nad plodiště (pod horní stavební NN) na jarní rozjezd nedoražená folie (3-5 cm mezera u česnové stěny). Nenaruší se tepelný režim včelstva, přitom prostor vnímají a působí tak protirojově. Folie se odstraní po větším rozjezdu. Používám druhým rokem a v mých podmínkách to skvěle funguje!
ms

Já měl jen pocit, že to platí hlavně pro slabší oddělky a chladnější podmínky. Já mám 2 silné loňské oddělky (3 NN) a 3 včelstva, kterým jsem ale dával první rok (učil jsem se to) sodu a zimovaly podle klasického postupu na 3 nebo 4 NN - beru je tedy jako taky takové silné oddělky. Letos chci všechny převést na volnou stavbu, proto jim chci teď dát dospodu ony 2 vystrojené nástavky a nahoru jeden. Je pravda, že u nás (460 mnm) bych asi měl tu nedoraženou folii použít - pravidelně tu ještě během dubnových nocí mrzne.

Míro, výše píšeš "Až zaplní včely plodiště, odstraním spodní folii a při těch třešních i tu vrchní." Jak často do včel v tomto období chodíš abys zjistil, jak na tom jsou? Loňský rok jsem tam chodil často, teď jim chci nechat co nejvíc klidu.

Tomáši díky, to bude určitě bezpečná cesta, rozdělit to na dvě fáze a vrchní nástavky přidat až na ty třešně...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2021, 12:10 PM
Příspěvek: #246
RE: Volná stavba v rámečkách
(27.03.2021 10:21 AM)Jiří Sláma napsal(a):  Míro, výše píšeš "Až zaplní včely plodiště, odstraním spodní folii a při těch třešních i tu vrchní." Jak často do včel v tomto období chodíš abys zjistil, jak na tom jsou? Loňský rok jsem tam chodil často, teď jim chci nechat co nejvíc klidu.
Když zvedneš 5 nástavek tak to pod folií vidíš. To není žádný zásah. Stejně jako když nedáš do 5 nástavku 2-3 SR tak je pod folii vidět, jak na tom jsou. Nemusíš do nich lézt.
Když vypadají dobře a výhled počasí je teplo, tak jen nadzvedneš nástavky a vytáhneš tu spodní folii a zas je nemusíš rozebírat. Pokud není přilepená Smile
Chodím k nim podle toho, jak jsou daleko. Ty co mám blízko u domu trpí nejvíc. K některým se dostanu jednou týdně a ty co mám 20 - 30 km tam se třeba dostanu jednou za měsíc když jedu kolem. Ale pokoukání přes folii není žádný zásah. Takže moje zásahy letos byl 1x začátek března přestavba ( o té mluvíme ) a po druhé tam půjdu v květnu pro oddělky a med. Mezitím jen ty folie. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2021, 06:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.03.2021 07:35 PM od Jiří Marx.)
Příspěvek: #247
RE: Volná stavba v rámečkách
Teď v úterý se podívejte na cesno a uvidíte jak to vypadá když kvete jíva ? bude čas rozšířit oddelky na dvou NN co už budou hezky plný vcel nahoře poslu hoto

       


Tak schválně který už jsou zralý

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2021, 08:29 PM
Příspěvek: #248
RE: Volná stavba v rámečkách
Loni jsem zkusil včely roztáhnot, důvody jak jsou výše uvedené, na 9 rámků v NN langstroth, kde má být správně 10, ale
jak teď mají moc místa, tak je stavba dost mizerná, místy různě se kroutící, rozvětvující na dvě atd...
Máte nějaký tip, jak to zlepšit, mohl jsem udělat v něčem chybu ??
Díky R.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.03.2021, 10:03 PM
Příspěvek: #249
RE: Volná stavba v rámečkách
Mluvíte o stavbě nad plodistem?

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2021, 12:12 AM
Příspěvek: #250
RE: Volná stavba v rámečkách
Jirko, ty vlevo vypadají na podstaveníCool

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)