Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
10.12.2012, 02:15 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.12.2012 02:19 AM od Debora.)
Příspěvek: #21
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Včelstvo asi neslídi po plesnivé souši, ale po příbytku. Nekterí včelari potíraly staré souše trochou medu, aby včelstvo prilákali. Kdyz se ješte normálne včelarilo v klátech a košnicích, nikdy se všechny kláty neosazovali včelstvem, aby si roje svůj nový příbytek mohly samy vybrat. A vetšinou to fungovalo a kdyz ne, tak jsme je lákaly meduňkou nebo kůrou z dubu. Ale to jsme asi uz odbocily od tématu. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2012, 03:51 PM
Příspěvek: #22
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Hlavní roli ve výběru, kde se usadí roj hraje nejspíš vůně. Skladuji nástavky uložené pod přístřeškem z jedné strany otevřeným a nástavky jsou uzavřeny, aby se nedostaly včely dovnitř. A pozoroval jsem dvakrát v jednom týdnu přílet roje, který se usadil na přední stěny komínu nástavků, kde byl jeden nástavek se soušemi po vytočení, o ostatní komíny zájem neměly. A bylo možné roj krásně sebrat do rojáku a mohl si předpokládaný majitel pro ně přijet a před několika dny mi říkal " ještěže jsi mi ty roje chytil, protože to budou asi jediný včely co mi letos zůstanou".
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2012, 06:04 PM
Příspěvek: #23
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
(10.12.2012 03:51 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Hlavní roli ve výběru, kde se usadí roj hraje nejspíš vůně. A pozoroval jsem dvakrát v jednom týdnu přílet roje, který se usadil na přední stěny komínu nástavků, kde byl jeden nástavek se soušemi po vytočení, o ostatní komíny zájem neměly.

Já si Aleši taky myslím, ze vůne hraje dúlezitou roli při hledání nového bydlište.
Jednou jsem roji chtela udelat radost a posadila jsem je na vytočené soušne. Ale jejich nadšení se drzelo v mezích a nakonec si devčata natáhly vlastní novou stavbu.

Slídičky hledají skoro celou sezónu vhodné nemovitosti, a kdyz najdou nový byt, naplánují si rojení i na rok dopředu. Samozřejme za předpokladu, ze se nestane neco katastrofálního, co nemohli tušit.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2012, 07:58 PM
Příspěvek: #24
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
(10.12.2012 06:04 PM)Debora napsal(a):  Slídičky hledají skoro celou sezónu vhodné nemovitosti, a kdyz najdou nový byt, naplánují si rojení i na rok dopředu.
Myslím, že by Deboro bylo dobré, kdys mohla takováto tvrzení opřít o nějakou fundovanou literaturu (i když fakt nevím, jakým výzkumem by se toto dalo dokázat).
Pokud je to však jen Tvoje doměnka, měla bys to také uvést, třeba "Domnívám se...
Pokud to nemůžeš o nic věrohodného opřít, pak je to jen doměnka, ze které bohužel může stát fáma, mýtus....
Hlasování: Petr Mirovský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2012, 10:02 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.12.2012 10:05 PM od Debora.)
Příspěvek: #25
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
(10.12.2012 07:58 PM)Crha Karel napsal(a):  
(10.12.2012 06:04 PM)Debora napsal(a):  Slídičky hledají skoro celou sezónu vhodné nemovitosti, a kdyz najdou nový byt, naplánují si rojení i na rok dopředu.

Nejsem dost verohodná? Big Grin Ale más pravdu Karle, taky verím jen to, co vidím. Wink Jedná se jen o múj postreh, doměnka, fáma, nic vedecky zpracovaného.
Pamatuji si, jak se jeden rok zajímali o zateplení úlú trusem, které pak byli v kúlne, a hádej kam se prístí rok dobývali?
Vcely slídí vsude, ale kdyz delám pro ne vonavou práci, nenechají me z dohledu, nebo spíse cichu a doprovází me na kazdém kroku, i na obed.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.12.2012, 11:51 PM
Příspěvek: #26
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Já jsem v jádru skeptikem, takže potřebuji relevantní argumenty, na které bych mohl přistoupit, bych přijal novum jako fakt a započal jej ověřovat ve svých podmínkách. Rok je doba delší než život většiny včel, moje informace jsou o 6-8měsíci, ty co zimují na medu ještě déle. Ale jakým způsobem by si předávali rok starou informaci z generaci na generaci, nevím. Nehledě tomu, že mi to připadá nepravděpodobné. Včelstva se rojí z nějakého popudu, ale že by rok starého, prostě pochybuji, když je mnohem jednodušší vyslat hledačky ubytování v reálné době - když to na ně přijde.
A úplně na závěr, i pokud by to tak bylo, tak je to včelaři nanic, nedokáže-li vyhodnotit příznaky u konkrétních včelstev, že plánují napřesrok rojení.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.12.2012, 12:54 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 11.12.2012 02:02 AM od Debora.)
Příspěvek: #27
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
(10.12.2012 11:51 PM)Crha Karel napsal(a):  ...i pokud by to tak bylo, tak je to včelaři nanic, nedokáže-li vyhodnotit příznaky u konkrétních včelstev, že plánují napřesrok rojení.

No úplne nanic by to být nemuselo. Mozná by jsme si mohli usetrit spoustu souvisejících chyb. Vzpomela jsem si na to pri ctení clánku Karla Jiruse o zebrování podle Walt Wrigt (MV 3/2012) a já taky verím (domnívám se), ze existuje "voskové písmo".


http://www.knology.net/~k4vb/all%20walt%20articles.htm

http://www.bushfarms.com/beesexperiment.htm
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.12.2012, 05:39 PM
Příspěvek: #28
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Genetická pamäť podľa mňa neexistuje. Jedine geneticky podmienená predispozícia niečo si pamätať. Ak by si včely odovzdávali informácie, ktoré by si pamätalo včelstvo celý rok, tak potom by išlo o kolektívnu pamäť. Nie je mi však jasné, ako by sa táto mohla "uskutočňovať" pri krátkom živote včelích jedincov. Totiž to naučené veci nie sú do genetickej informácie zapisované a nededia sa. Dedia sa len predispozície. Jedine, že by sa získané informácie uchovávali na nejakom médiu (vosk?). No neviem o existencii dôkazov jednoznačne potvrdzujúcich existenciu "písma" u včiel. Inou možnosťou je "ústne" podanie informácií od včely k včele, z generácie na generáciu. Ale ani o dôkazoch pre túto hypotézu neviem (v súvislosti s hľadaním obydlia). Alebo včelí tanec ukrýva dosiaľ nám ukryté tanečné kroky?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2012, 07:18 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.12.2012 07:26 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #29
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
(06.12.2012 12:30 AM)Debora napsal(a):  Zde najdete více informací o genetice vcelstva "Principles of Honeybee Genetics by Tom Glenn":
http://www.glenn-apiaries.com/principles.html

Mám problém, ten odkaz nie je k dispozícii.
Ospravedlňujem sa, už to funguje.

Zatiaľ tu všetci potvrdzujete fakt, že o vlastnostiach včelstva v mnohých smeroch rozhodujú včely. Pozriem sa na ten Deborin odkaz a skúsim posunúť diskusiu ďalej. Pre mňa je to zaujímavá téma.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.12.2012, 10:27 AM
Příspěvek: #30
RE: Vlastnosti včelstva určujú matka s trúdom, alebo aj robotnice?
Konečne jasné informácie, z ktorých som pochopil úžasné veci o genetike včiel. Matka teda nie je len strojom na kladenie vajíčok. Je však prenášačom iba polovice svojich génov na potomkov, pretože kladie vajíčka s počtom 16 chromozómov, pričom matka aj robotnice ich majú 32. Včelstvo má totiž rôzny počet chromozómov. Vzhľadom k tomu, že trúdy sa liahnu z neoplodneného vajíčka, majú len 16 chromozómov. Keďže sa matka pári s 10 až 20 trúdmi, každé vajíčko obsahuje unikátnu kolekciu svojich génov, každé je iné. Na druhej strane, každá spermia trúda je jedinečná, presne rovnaká, to znamená, že trúd odovzdáva svojim potomkom všetky svoje gény. Včelstvo sa skladá z rôznych podčeľadí, každá podčeľaď má rovnakú matku ale iného otca. To znamená, že robotnice dedia 50 % génov matky, ale 100 % génov trúda. Myslím si, že môj postup, keď si nechám v najlepších včelstvách mojich kamarátov na jar odchovať trúdy a tie potom vložím pred vyliahnutím do mojich včelstiev, je predpokladom, že včelí superorganizmus mojich divovčielok bude mať tendenciu čo najefektívnejšie pracovať, pretože má šancu dostať od cudzích vynikajúcich včelstiev viac nových génov do ďalšej generácie. Takže prostý fakt je, že keď sa trúd rodí z neoplodneného vajíčka, všetky jeho spermie sú identické a to pre mňa vysvetľuje sociálne správanie sa včiel. Je zrejmé, že matka pri párení sa s viacerými trúdmi zbiera ďalší genetický materiál pre svoju kolóniu a tak geneticky zabezpečuje odolnosť včelstva voči chorobám. Je malá pravdepodobnosť, že by sa v prírode matka párila iba s jedným trúdom, ale môžeme to urobiť pri umelom oplodnení.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)