Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely v horách
04.03.2015, 09:51 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 04.03.2015 09:54 AM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #91
RE: Včely v horách
(03.03.2015 10:48 PM)goro napsal(a):  Jaro, neviem tvoj zdroj predpovedí Blush ale moc mu neverím! Podľa môjho zdrojaWink má byť posledná dekáda marca s vysokými plusovými teplotami ( cez +20)...

Bodaj by si mal pravdu. Už sa neviem dočkať, kedy príde ozajstná jar a začnú včely pravidelne lietať a nosiť peľ.

(03.03.2015 10:57 PM)Macek napsal(a):  U nás ešte lieska nekvitne. Sneh ani nestihol poriadne skopnieť a po dnešnej noci je znovu všetko zabielené. V nedeľu sa včielky prvýkrát tohto roku lepšie preleteli. Teda aspoň tie na ktoré priamo svietilo slnko. Najviac ma potešil prelet tých z klátu. Pri pohľade cez okienko vidieť že si môžu nazbierať vody aj v úli.

Tie úle sú v záchrannej stanici v Zázrivej?

V Jasenici pri potoku sa už vystrkujú deväťsily (teda v nedeľu sa vystrkovali, teraz sú pod snehom).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.03.2015, 11:07 AM
Příspěvek: #92
RE: Včely v horách
(04.03.2015 09:51 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Tie úle sú v záchrannej stanici v Zázrivej?

Nie, tieto sú v mojej záhrade. V stanici je tiež jeden klát odo mňa + jedno včelstvo o ktoré sa tam chodím starať. Ale ak by si niekedy chcel navštíviť stanicu , máš aj u mňa dvere otvorené. Bývam od stanice menej ako 500m.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.03.2015, 11:44 AM
Příspěvek: #93
RE: Včely v horách
Bol som tam naposledy pred dvomi rokmi, ale možno toto leto sa tam zastavím. Ak by to tak bolo, tak sa ozvem.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2017, 05:56 PM
Příspěvek: #94
RE: Včely v horách
http://podpilskom.blogspot.sk/2017/05/prisla.html
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2017, 07:16 AM
Příspěvek: #95
RE: Včely v horách
Ve Vítkovicích 600 m už mi kvetou třešně a vcely jsou převážně na 5ti NN. Už tam vozům matky na oplozovani.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2017, 08:33 AM
Příspěvek: #96
RE: Včely v horách
Ve Vítkovicích dokvétají třešně a začínají javory, odvážím první oplozené matky a zvedám včelstva na 6 až 8 nástavků ConfusedConfused

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.05.2017, 05:18 PM
Příspěvek: #97
RE: Včely v horách
Váhové přírustky od začátku května +/- nula. A v okolí nejen u mě. Stavba jede jako když nejede a to všechno kvete. Medníky jsem ještě nedal. Všechny dostaly dnes po cca 3/4 kg placky Apifondy. Ať se dožijí alepoň trochu "v laufu" medovice, která snad bude. Mšic je všude neskutečně mnoho.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.11.2019, 01:25 AM
Příspěvek: #98
RE: Včely v horách
Přátelé, po dnešním důkladném pročtení diskuze jsem soukromými zprávami oslovil dva z přítomných kdysi diskutujících pod tímto vláknem/tématem..
Nicméně mám dost otázek, které, po předchozí směsi názorů a optimistickém diskuzním startu jaksi zůstávají nezodpovězeny. Poslední příspěvek z roku 2017 a....?
Takže - co tak téma poněkud oživit?
Kdo v započaté práci horského včelaření pokračuje, kdo to z nějakého důvodu vzdal?

Jak jste na tom se svým chovným materiálem? (Pokud by někdo v dnešní přiblblé době měl obavu podělit se otevřeně o "jistých" detailech, dovoluji si navrhnou malé "zamlžení" ve smyslu - "mám asi kraňku, co má některé vlastnosti, které byly přisuzovány původní A.m.m. Wink Čímž se sám prozrazuji, že o informace o A.m.m. mám sám zájem. Mohu klidně taky mlžit - je to pochopitelně "ze studijních důvodů" Big Grin

Jinak přeji, aby se 100-leté chovy stále dařily a byly zdrávy! Ostatně - já v to nějak důvěřuji..

Dále: Jak se osvědčují avízovaná "plná dna" (bez zasíťování) po nějaké době v praxi? (Sám totiž balancuji mezi vnuceným názorem o užitečnosti a intuicí sdělenou včelami, že nám na to chtějí z vysoka...ehm - vyprášit.. Smile

Poslední 2 sezóny (2018, 2019) je evidentní, že průběh jara - nástup léta a vyprahlé léto silně ovlivňuje kdeco..
Počínaje rozvojem, přes snůšku až po V.d. Jak se na to tváří "včely z hor u vás"?

Díky za každou poznámku a doplnění..

Tady a teď - jsem...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.11.2019, 11:03 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.11.2019 11:06 AM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #99
RE: Včely v horách
Veru, každý rok je iný. Raz je skorá jar taká že z rakyty(jívy) donesú 20 kg na ktorý sa nešahá a potom celý rok slabý, alebo donesú májového medu a potom nič moc ako to bolo vlani alebo tento rok keď v priebehu mája zjedli všetky zásoby (zo zimy ich ostalo dosť) a musel som kŕmiť cukrom. Iná moznosť nebola. Dokonca u kamaráta kde sa chodím starať o dve včelstvá jedno padlo haldom. Do plaču. Dva nástavky čechoslováka plné plodu, na dne 10cm vrstva mŕtvych včiel že bol zapchatý letáč, bez kvapôčky zásob a pri rozoberaní som našiel živú matku s dvoma hrsťami včiel. Kto by to povedal že toto človek nájde v úli na konci mája keď iné roky mávame vtedy za sebou prvé vytačanie. Inak to bola moja chyba že som si nenašiel čas ísť to skontrolovať keď som videl v akom stave majú zásoby u mňa. Dúfal som že to zvládnu ale obava bola a naplnila sa. Neskôr prišiel prelom jún/júl keď príroda naštartovala a včelstvá nanosili medu (aj toho cementového) toľko že sa tento rok pre mňa stal rekordný čo sa týka znášky medu. Ohľadom zasieťovaných dien. Možno to pre včely nie je ideálne riešenie ale ak chceme mať prehľad o stave včelstva je to veľmi dobá pomôcka na monitorovanie stavu bez vyrušovania včiel. A o stave včiel treba mať prehľad, hlavne keď chceme včeláriť s minimom/bez chémie. Nie vždy pohľad na letáč stačí.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Marcel Šolc (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.11.2019, 01:27 PM
Příspěvek: #100
RE: Včely v horách
Náš rok na Šumavě letos byl melecitozní. Pravděpodobně hlavně listnáčový - dle neprůhlednosti medu. A množstevně výrazně špatný.
Jinak ale, dle teplot, skoro ani ne horský. Teď by už měl ležet sníh, bylo sice včera pět stupňů mrazu, ale dneska už zase slunce hřeje.
Co by do zdravotního stavu letos dobré - ale sbíráme měl na mor, tak to ještě může dost překvapit, nejbližší ohnisko je 10 km.
Dle barvy včel - výrazně ubylo žluťáků, takže už zase téměř čistý, černý chov.
Žluťáci u nás nepřežívají, trpí zvápenatěním a časem se překříží s místní odrůdou.
Je to ta naše šumavská "kraňka". Bodavá, medovicová a čistě černo bílá.
Dna už mám osobně pořešená - síť na horách nelze - trpí větrem a námrazou.
Dokonce jsem už přešel na předválečnou šíři česna - tak do 8 cm.
Proti plísni platí vyndat první plásty u stěny. A pokud to jde, jeden vysoký nástavek na vysokém dnu se zadními dvířky a na měl tvrdý karton.
Melecitoza v plodišti jim nijak zásadně nevadí. Horší je kupovaný syrup. To nejde.
Ještě před 10 dny krásně nosili pyl z pastvin.
Hlasování: Marcel Šolc (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)