Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včely v horách
18.08.2013, 07:47 AM
Příspěvek: #81
RE: Včely v horách
(15.08.2013 02:00 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  ... Moje poznatky píšem z 800 mnm a som si vedomý, že nižšie to už nemusí platiť...

Pod Pilsko som kočoval v roku 1987 za lesnou znáškou. Včely som tam odviezol niekedy okolo Jána, v čase letného slnovratu. Stanovište som mal na uvoľnenom priestranstve po skládke dreva hneď vedľa asfaltovej lesnej cesty štátnych lesov, ktorá vedie popod Pilsko po vrstevnici z Oravského Veselého do Mútného. Neviem v akej nadmorskej výške to moje kočovné stanovište bolo, ale znáška tam bola vynikajúca. V samohybnom kočovnom voze Škoda 706 RTO som mal 25 deväť rámikových úľov miery B a zhruba za tri týždne včely zaplnili medníky tak, že dielo v medníkoch spojili dohromady a z každého úľa som vyročil kanvu medu, čo je 35 kg na včelstvo. A nebola to medovica. Je to úžasná lokalita na lesnú znášku.
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 03:36 AM
Příspěvek: #82
RE: Včely v horách
U nás kvitne lieska (537 mnm). Sneh už skopnel. Je však daždivé počasie a včely sedia doma. V sobotu a nedeľu sa usmievalo aj slnko a včely asi pri 8°C lietali po vodu. Je po Matejovi, takže všetky včelstvá už plodujú.
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Jaro Stoklasa (+1), renttip (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 10:57 AM
Příspěvek: #83
RE: Včely v horách
Já do hor přemístil jedno včelstvo - cca 700 m.n.m. Ještě tam stále mrzne, všude sníh a nic nekvete. A včelky jsou zalezlé a ani se nehnou. Ale jsou tam ... hexagonek tiše bzučí Smile
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 11:19 AM
Příspěvek: #84
RE: Včely v horách
U mňa v 800mnm ešte lieska nekvitne. Bolo už teplejšie, boli i individuálne prelety v úľoch na slnku, ale tie klasické hromadné ešte nie. Dnes sa vrátila zima. A ktovie, dokedy zostane...
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 12:32 PM
Příspěvek: #85
RE: Včely v horách
U mě cca 700 m n.m. taky žádná velká změna, minulý týden občasné drobné prolety na slunci, ale sníh stále leží a pořád ještě na kopci lyžujeme. Navíc včera večer přišla pěkná bouřka + nová nadílka sněhu. Aktuální teplota -1 st. C
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 12:58 PM
Příspěvek: #86
RE: Včely v horách
Včera jsem se byl též podívat. V úlech to žije. Nejen včelami. Po loučkách v oblasti chumáče pobíhají cca 2 mm velké "breberky". Vypadají něco jako vši. A včely v klidu.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 01:25 PM
Příspěvek: #87
RE: Včely v horách
(03.03.2015 12:58 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Po loučkách v oblasti chumáče pobíhají cca 2 mm velké "breberky". Vypadají něco jako vši. A včely v klidu.
Včelomorka, ale na plástech jsem ji ještě neviděl, jen na podložkách.
Na Šumavě v 800m.n.m. sníh, včera blizard, dnes slunce ale studený vítr. Včely od listopadu - minimálně - venku nebyli, ale vypadají k světu a snad i začínají plodovat.
Mám je na větru, ale na slunci a jsou o dost pozdnější aj zásob vezmou víc jak v 5-6stech. Na druhou starnu mám i v 700m, ale ve stínu, tam sice už líska kvete a je tepleji, stejně ale nelítaj a vypadají daleko hůř, jak ty výše položené.
Je to prostě tak - podstatný je mikroklima a stín je fakt na houby. Vítr bych kupodivu, řekl, že nevadí. A fučí to tam dost, je to takový průsmyk, fouká to tam celý rok, v létě kolem česna vlají, jak drak na špagátu. Big Grin
Hlasování: Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 03:07 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.03.2015 03:11 PM od Jaro Stoklasa.)
Příspěvek: #88
RE: Včely v horách
Marec bude asi studený.

   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 10:48 PM
Příspěvek: #89
RE: Včely v horách
Jaro, neviem tvoj zdroj predpovedí Blush ale moc mu neverím! Podľa môjho zdrojaWink má byť posledná dekáda marca s vysokými plusovými teplotami ( cez +20)...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.03.2015, 10:57 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.03.2015 11:09 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #90
RE: Včely v horách
U nás ešte lieska nekvitne. Sneh ani nestihol poriadne skopnieť a po dnešnej noci je znovu všetko zabielené. V nedeľu sa včielky prvýkrát tohto roku lepšie preleteli. Teda aspoň tie na ktoré priamo svietilo slnko. Najviac ma potešil prelet tých z klátu. Pri pohľade cez okienko vidieť že si môžu nazbierať vody aj v úli.


Přiložené soubory Miniatury
           

Zázrivá , 650m
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)