Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včelí úl a vítr k testování
10.04.2016, 12:27 AM
Příspěvek: #21
RE: Včelí úl a vítr k testování
Já té hobře věřím Smile. Mám staré zásoby z hofatexu, ten už ale zřejmě zkrachoval. Tvrdili, že nepoužívají absolutně žádné přídavky a podle vůně bych řekl, že to tak skutečně je.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2016, 02:41 AM
Příspěvek: #22
RE: Včelí úl a vítr k testování
(09.04.2016 10:52 AM)Víťa napsal(a):  V přirozené dutině je asi vždy trouchnivé dřevo a to má jiné vlastnosti - není tak savé, ale zato je difúzně otevřené - vlhkost odvádí někam pryč. Volil bych spíš nějaký takový materiál.

No nevím jak se dívat na to odvádění vlhkosti. Letos jsem celou zimu měl vlhkoměry a teploměry ve dvou dutinách stromů. Jedna dutina byla nahoře trochu otevřená, ale druhá byla dešti a sněhu nepřístupná. Přesto uvnitř obou dutin byla celou dobu stálá vlhkost 99% ( vyšší vlhkost tyto vlhkoměry neměří ) Za celou zimu neklesla níž než 97%. Ani když venku byla 30%ní a nižší vlhkost při mrazech.
Teplota se uvnitř měnila, ale jen nepatrně. Ale celou zimu tam byla teplota nižší, než venkovní denní teploty. V průměru se pohybovala od -2 do +2 stupňů C. I při celodenním slunci a venkovní teplotě +8 stupňů se vnitřní teploty zvedali jen nepatrně o desetinky stupně.
Na jaře mě teploměry z dutiny několikrát vyhodili ptáci, takže budu pokračovat s "výzkumem" až v létě po hnízdění.
M.M.
Hlasování: Ali (+1), Debora (+1), straka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2016, 01:19 PM
Příspěvek: #23
RE: Včelí úl a vítr k testování
To jsi tam ale neměl včely, to funguje jinak.
Ale vliv dřeva je i tak zjevný.
Hlasování: Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2016, 08:50 PM
Příspěvek: #24
RE: Včelí úl a vítr k testování
Takový prázdný japonec o síle stěny 3,5 cm se už chová jinak než dutina stromu. Tam teplota a hlavně vlhkost lítá ve větších rozmezích. Vlhkost od 80 - 99% a teplota se rychleji přizpůsobuje venkovním teplotám. V dutinách asi drží stabilnější prostředí trouchnivějící dřevo. M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.04.2016, 10:16 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.04.2016 10:37 PM od Martin Smutný.)
Příspěvek: #25
RE: Včelí úl a vítr k testování
(10.04.2016 12:27 AM)Víťa napsal(a):  Já té hobře věřím Smile. Mám staré zásoby z hofatexu, ten už ale zřejmě zkrachoval. Tvrdili, že nepoužívají absolutně žádné přídavky a podle vůně bych řekl, že to tak skutečně je.
Slovenský Hofatex dělal hobru tak, že rozvláknil syrovou dřevní hmotu a pod parou se spojila (v tl. max 2 cm). Je to tzv. mokrý proces, energeticky náročný, ale vskutku bez chemie. Materiál je paropropustný (koef. µ=5), mám z něj dům i uteplívky strůpků již pár let.
Suchý proces dělá třeba německé STEICO - rozšmelcované suché dřevo se musí spojit pojivem, např. BiCo (polyester s polyethylenem) o objemu okolo 12%. To se týká i všech konopných, lněných a dalších tzv. "přírodních" materiálů.
Není hobra jako hobra...

Na druhou stranu mezi úlem s difúzním strůpkem (dřevo, filc) a úlem s fólií je diametrální rozdíl v plesnivění neobsazeného prostoru.
[/quote]

Odvod páry je klíčový směrem vzhůru, kam se často dává folie, právě z důvodu kondenzace páry a využití vody v předjaří. Čili souboj voda plus a plíseň minus. Vzpomínám na mistrovskou přednášku pana Volejníka - nedává folii a místo uteplívky má celý nástavek plný hoblin (svrchu i zespodu je myslím sololit). Masa hoblin si poradí s vlhkostí. A ještě má vynechán půdorysně vprostředku otvor, který je vycpán ovčí vlnou a do kterého brzy zjara dodá láhev s vodou (a opět ji utěsní vlnou). Voda nezmrzne, teplo ze včel to nedovolí a včely nemusí ven, kde jsou jejich ztráty veliké. Voda naopak pomůže prudkému rozvoji. Přijde mi to velmi chytré (ale ještě jsem nenašel čas to vyzkoušet....).
Hlasování: paveldino (+1), straka (+1), Víťa (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2016, 09:17 AM
Příspěvek: #26
RE: Včelí úl a vítr k testování
Nejhorší s čím se se setkal je ovčí vlna ošetřená permethrinem, tedy pyrethroidem. Vím minimálně o jednom českém výrobci úlů, který takovou vlnu používá Sad.

Napáječku v úlu jsem taky ještě nevyzkoušel, přitom je celá řada návodů Smile. Jako nejzajímavější mi vždycky přišli kondenzační napáječky (tedy nějaká kovová tyč procházející stěnou nebo strúpkem a pod ní miska na zachytávání zkondenzované vody).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.04.2016, 10:20 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.04.2016 04:44 AM od straka.)
Příspěvek: #27
RE: Včelí úl a vítr k testování
vyňato z příspěvku #12
původní část textu týká se beznástavkového úlu DEHTIN
česna všechna 10x1cm jsou uzavíratelná destičkou 10x1x5cm celkem 6 ks na přední stěně úlu
úl zepředu vlevo při kraji svisle nahoru 2 kusy
úl zepředu nahoře pod víkem 2 kusy
úl zepředu vpravo při kraji svisle dolů 2 kusy

oprava:Idea
Vlivem včel a jejich požadavků se mění na čelní stěně úlu jak počet tak umístění "česen" a u tohoto příspěvku #12 to nejde již opravit editací
Sice mám dočasný STOP stav na vývoj experimentálního úlu, ale zde je zásadní změna:
na čelní stěně nebude 6 kusů "česen" budou ucpána za provozu včelstva
a po "diskusi se včelami, Deborou a článkem Leoše D. a dalších příspěvků přátel do burzy nápadů"
to vypadá jen na dvě česna 10x1cm uprostřed čelní stěny úlu výškově asi několik cm nad spodkem rámků(39nastojatox24)
v každém ze dvou pater a dva malé protilehlé větrací otvory(sítka) na bocích úlu pod střechou pro odvod nadměrných par
vniknutí mrazivého větru se dá zabránit dynamicky odkloněním nějakou překážkou v cestě větru před otvůrky(vývoj)
Včely jsou konzervativní a používají dlouho česno na něž si zvykly, ale
"pěšky" uvnitř úlu nesmí nachodit denně velké vzdálenosti než se dostanou k cíli své cesty.
Změna "česen-otvorů" bude provedena fyzicky přímo na experimentálním úlu DEHTIN č.3 již se včelami!
"To bude zase nadávek až včela narazí čelem do místa, když česno bude jinde !!!"
"potvrzuje se mi dlouhodobé pravidlo vývoj = 3 kroky dopředu 2 kroky zpět....
3x2česna=6 kusů minus 2x2česna=4kusy zbyde správně 2 kusy...Smile
"a to musím také opravit zatím volné úly DEHTÍN č. 1 a DEHTíN č. 2, nové matky jsou objednané u včelí farmy HAVLIN"
"abych nakonec neskončil u klátu..."
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.04.2016, 06:07 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.04.2016 06:54 AM od straka.)
Příspěvek: #28
RE: Včelí úl a vítr k testování
Dobrá zpráva(doufám)
"Vidím světlo na konci tunelu v problému klimatizace úlu".
Snažím se vynechat folii, koberce, jutu, hobliny atd přitom nezplesnivět.
Řešení bude pod strop dát min. 2 cm polystyren upravený proti vyhryzávání
těsně pod tím vloženým polystyrenem na bocích úlu dva otvůrky
průměr max asi 1/2 coule plast trubka(přehradit síťkou) a vloženou
plast trubkou s kolínkem vyvést venkem nadbytečné páry nad střechu úlu.
Částečně ověřeno, nevadí mrazivý vítr, nevnikne do úlu, kde by
srazil páry do "deště", pořád se jen nadbytečná pára(plyn) komínovým
prouděním nebo i větrem vysává. Průměr trubek pokud se netrefíme
upravit dle velikosti včelstva, relativní vlhkosti pod střechou úlu kolem 60%,
(do úvahy vzít i okamžitou relativní vlhkost venku mimo úl a bylo by dobré
změřit oboje vlhkoměrem)
Ostatní regulace na zimu přivřením česna a dobré jsou nějaké
mikroventilace malými netěsnostmi v konstrukci úlu
(aby při uplném i náhodném uzavření česna(oček)
nedošlo k zastavení minimálního proudění a úhynu oddělku nebo včelstva.
úprava experimentálního úlu je to minimální.
Hned to ověřuji za provozu na beznástavkovém experimentálním úlu DEHTIN č.3
Někdo to zná a nikdy problém s plísní neměl, ostatní to mohou
kdo chce, včetně mě, vyzkoušet a dát na SPV , dozvíme se
"zda světlo na konci tunelu nebyl protijedoucí vlak"
Nesmím zapomenout cukrovat sítkem , varoázu nemám a těžko
ji někde seženu k pokusům, také vysévám preventivně před úly
DOBROMYSL(OREGANO), prý je to jed pro varoázu, hledám další podobné byliny,
vadit to nemůže tak to vyzkoušet, při neúspěchu bude koření do kuchyně.
Straka Dehtín
Hlasování: Milan Daněk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.04.2016, 12:56 PM
Příspěvek: #29
RE: Včelí úl a vítr k testování
Budou muset více topit. Proto nezapomen ten komín uzavřít, aby úlem netáhlo. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.04.2016, 11:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.04.2016 12:57 AM od straka.)
Příspěvek: #30
RE: Včelí úl a vítr k testování
průměr komínků(dvou) je poměrně malý( 1/2 coule plast)
ale vím o tom, koupím vlhkoměr,
a budu měřit uvnitř i venku, a tím se dostaneme na
správnou velikost trubiček, možná, že nebude ani třeba regulovat,
Jak se větrá v klátu ? Co praskliny ve dřevě?
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)