Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včelí klimatizace aneb větrání v úle
08.07.2013, 04:54 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.07.2013 05:02 PM od Debora.)
Příspěvek: #31
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Kdyz jsme se tu bavily o té adaptaci Warré úlú do osmihranu, vzpomela jsem si na Ronalda Brelanda z New Yorku, ten delá petihrané úly. Ronald je presvecen, optimální formu úlu znát. Kazdopádne má spoustu zajímavých nápadú.




All natural. All Good!


Rockland County Beekeepers Association
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2013, 12:59 AM
Příspěvek: #32
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Asi to trošku odlehčím Smile
Podívejme se, kam jsme se dostali - já se ještě pořádně nenaučil v langstrothu, přestože hltám doslova každou dobře míněnou radu, a už abych sobě a včelkám komplikoval život tím, že začnu myslet na varianty- pětiúhelníky, osmiúhelníky, pyramidoidy ... Smile. Moc složité pro mě, o životě včel vím jěště úplný prd. Uvedu ale jeden příklad z mého života. Můj děda před 45 lety včelařil v Krušných horách, něco přes 800 m.n.m. Z ovocných dřevin se tam dařilo jen bramborám, jo a ještě rybízu, jinak jen louka, hluboké lesy a vřesoviště. Úl byla stará velká skříň v rohu kůlny přiražená ke stěně. Asi v polovině byla vyvrtaná díra skrz skříň i kůlnu = česno. Děda byl krejčí a měl mraky ramínek - ty byly v té skříni místo rámečků-trámků. Ramínka byla bytelná a asi i nějak upravená. Když mi občas děda ukázal včely, pamatuju se, že tam byly i plásty tlustý jako noha. Tlusté části plástů s medem vyřezával, rozmačkal v kýblu, přecedil přes síto. Každý rok měl ve spíži 5-7 pětilitrových sklenic medu (kam se na něj zatím hrabu se svými 7mi včelstvy Smile. Nikdy jim nebral světlý med, jen tmavý až černý s jantarovým odleskem. Nikdy včelám nedal cukr. Jediná jeho ochrana před včelami byly bílé montérky, bílá košile, dýmák-fajfka a slamák. Nevím, co to bylo za plemenivo, ale byly to expertky na medovici, nebyly agresivní (kůlna stála v centru zahrady) a děda jim říkal nějak jako "Luciferky". Bohužel víc se nepamatuju, ale bylo to velmi "romantické" včelaření bez stresů a na dědu, když byl u včel a ony kroužily kolem jeho hlavy, jsem zhlížel jak na Boha. A navíc žádný starosti s tím, jestli jsem tohle, nebo tamto neudělal blbě, jestli jsem měl tenhle nástavek dát jinam... Stále stejné podmínky, každý rok pořád dokola ... Někdy lituji, že nemám 2 nebo 3 takový krásný skříně a hlavně nemám tu kůlnu, kde se mísila vůně včel s vůní bobků, protože kůlna byla zároveň obrovská králíkárna (bez kotců pochopitelně).
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2013, 08:12 AM
Příspěvek: #33
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Když Vám někdo něco dá, sluší se poděkovat. Přišel jsem teď ze včelnice, trochu zklamaný trochu rozmrzelý a výše uvedený text mi krásně "vyvětral" v hlavě-úle. Takže děkuji.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2013, 08:25 AM
Příspěvek: #34
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
[. Nikdy včelám nedal cukr. Jediná jeho ochrana před včelami byly bílé montérky, bílá košile, dýmák-fajfka a slamák. Nevím, co to bylo za plemenivo, ale byly to expertky na medovici, nebyly agresivní (kůlna stála v centru zahrady) a děda jim říkal nějak jako "Luciferky". Bohužel víc se nepamatuju, ale bylo to velmi "romantické" včelaření bez stresů a na dědu, když byl u včel a ony kroužily kolem jeho hlavy, jsem zhlížel jak na Boha.

Luciferky, ano tak se jim říkalo. Byla to včela z Kypru. Je trochu větši se světlejšími zbarvení zadečku (1-2 články) a relativně delším sosáčkem, dost temperamentní. Právě křížením se z nich stávaly jetě větší divošky. Děda měl asi kliku, že byly mírné a nebo to s nimi prostě uměl.
Díky za zprávu.LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.07.2013, 10:32 AM
Příspěvek: #35
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Díky za body chlapi, ale to ne já, ale děda ...
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Petr Jezowicz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2015, 05:55 PM
Příspěvek: #36
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Zdravim vespolek pratele! Prave dokoncuji nastavky a pred klizenim budu navrtavat ocka. Letos premyslim, zda je umistit klasicky uprostred nebo ve spodnim rohu. Jake mate zkusenosti? Pro a proti... Mam 2/3 Lang na studenou stavbu. Predem dekuji za vase nazory a pripominky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2015, 07:08 PM
Příspěvek: #37
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
štepán,
ja mám tiež LG 2/3 na studenú stavbu a očká mám v strede nádstavku a skôr vyššie. Ono očká cez sezónu mám otvorené len na spodných dvoch nádstavkoch, kde je plodisko a tam im pre prínos peľu vyhovuje stred. Ostatné očká na nádstavkoch 3-7, sú stejne zatvorené.
Teórie o očku v spodnom rohu sú inšpirované prírodnou stavbou včiel pod uhlom 45 stupňov ale ty tak rámiky nemáš?
Okrem toho na zimu otváram horné očko, kvôli vodným parám a tam by mi očko pri dolnom rohu nádstavku bolo nevýhodné.
Najlepšie bude skúsiť zopár očiek tak i tak a potom nás informuj, čo sa viacej osvedčilo....Wink

btw.
mne cez otvorené očko myš do úľa nevojde, mám pred očkom hofmany - pliecka, ale ak budeš mať očko dolu, kde je len tenká latôčka.... Blush
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2015, 07:23 PM
Příspěvek: #38
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Ahoj. Vychazel jsem z toho, ze pri umisteni v dolnim (nobo hornim) rohu se bude u studene stavby uhel vice blizit tomu prirozenemu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2015, 08:42 PM
Příspěvek: #39
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Očka z boku budou asi lepší na teplou, nevím. U studený si to nedovedu představit, protože se tě v zimě natáhnou k jedný straně a hrozí odtržení od zásob, si myslím.
Nejlepší jsou asi žádný, nebo dole uprostřed, co jsem tak zkoušel.
U teplý nevím.
Hlasování: goro (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.02.2015, 08:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.02.2015 10:48 PM od Rasťo 71.)
Příspěvek: #40
RE: Včelí klimatizace aneb větrání v úle
Očká mám na studenej stavbe , a od zásob sa mi neodtrhly ani jedny včely, ak nemáš na úľoch očká tak nezavádzaj!
Goro má pravdu, ak nechám horné očko otvorené tak v úli niesú plesne a ani vlhkosť!
Hlasování: schützmeister (+1), goro (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)