Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spojování včelstev
28.05.2020, 11:45 PM
Příspěvek: #21
RE: Spojování včelstev
Přátelé, měl bych také dotaz ke spojení. 20. dubna jsem spojil dva slabší vyzimované loňské oddělky (zimovaly na 1 NN). Spojil jsem je přes mateří mřížku, aby se matky vzájemně "podněcovali". Aktuálně je jeden oodělek (včelstvo) na 3 NN, druhý na 2 NN. Kdy mateří mřížku odstranit, aby si vybrali jednu matku a stihli vše připravit na zimování?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.05.2020, 07:28 AM
Příspěvek: #22
RE: Spojování včelstev
Františku, nadhodil jsi, pro mnohé, celkem banální otázku. Ale.... ta má, jako je to se vším u včel a v životě vůbec, více správných a ještě správnějších odpovědí. Záleží na úhlu pohledu… Bohu žel nemáš v profilu vyplněno místo včelaření, a tak se ani nedá odhadnout jaké máš klima, natož snůškové poměry, prostředí, podmínky pro včelaření . To jsou jen jedny z faktorů, které jsou důležité pro rozhodnutí. Vzpomeň si - prostředí, včela , včelař, úl, provozní metoda, to je třeba mít v souladu, o tom je včelaření ŠPV.
Samozřejmě je důležitý i tvůj motiv „spojení“. Zkusím to tedy z obecného pohledu. Dá se říci, že po letním slunovratu a nebo po snůšce včely mají tendenci mít již jen jednu matku. Pokud u tebe není snůška, možná, že tam máš již jen jednu. To ovšem nemusí být vůbec pravda, ovlivňuje to více věcí, ale tyto dvě jsou tak ty z nejviditelnějších. Z toho bych asi na tvém místě vycházel, na to si musíš najít odpověď sám.
No a nyní k těm motivům. Máš je tedy na 3+2NN nebo více? Zdá se mi to hrozně málo, ale neznám celou situaci. Osobně bych se zamyslel, jestli by nebylo dobře s tou jednu matkou udělat oddělek a pak tam vyměnit matku, třeba matečníkem a nad tou druhou, silnější, nevychoval v oddělku další mladou matičku a pak tu původní také nevyměnil spojením s oddělkem koncem září (nebo v říjnu) a celé včelstvo tak nezrevitalizoval. Výměny matek celým oddělkem jsou ty nejjednodušší (když se udělají správně ve správný čas) a nejúspěšnější a měly by být v rejstříku každého „šancaře“. Já vždy využívám vzniklé situace a nekopíruji vžité pohledy technokraticky orientovaných lidí“ vlastnících“ včely, kterých je u nás 99%. Samozřejmě ti ani jinému tenhle pohled nevnucuji. Je škoda, že se právě na toto téma zde nerozvinula diskuze, protože to má různé konsekvence. Názory a především vlastní zkušenosti „šancařů“ by byly třeba důležité pro ostatní „nešafaře“, kteří fórum navštěvují. Já se tady rozepsávat nemohu, protože by to bylo na knihu (kterou by nikdo stejně nechápal) a co jsem napsal, jako vodítko stačí. Navíc už pádím ke včelám na testy. Jinak jsou samozřejmě „výjimky“. Já měl třeba předloni ve včelstvu 4 matky i v srpnu. Původní a její 3 dcery , z toho jedna neoplozená. Jo dějí se dnes ve včelách věci, jen to vidět… Nyní jsou už případné reakce na ostatních, já vyrážím.. Tak ať se ti daří.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2020, 05:20 PM
Příspěvek: #23
RE: Spojování včelstev
Díky Leoši.
Lokalitu jsem do profilu doplnil. Snůška u nás stále pokračuje (pylová i nektarová), dílo staví, navečer vždy odpařují vodu. Zatím se zdá, že jsou tam obě matky, pyl nosí do obou částí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.06.2020, 06:08 PM
Příspěvek: #24
RE: Spojování včelstev
OK.Tak u tebe bude "zlomový" asi ten cca 20.6. Zde bych to ukončil, jak jsem popsal. To ale v případě, že nechceš dál zkoušet a chceš mít klid. U nás to bude o cca týden dříve. K tomuto datu bych udělal, to co jsem ti napsal. Matky jsou motor, tak je zbytečný ho ihned rozbít. Lépe využít.
Lépe udělat o oddělek víc, který pak vrátíš, než tam rvát třeba KM. Poslední radikální zákrok je možné dělat na ty "3 svatý". Ale zásahy se mají dělat jen když to je potřeba (zpravidla jimi napravujeme vlastní chyby). Zde si to musíš osahat. Pokud vím, u vás bývá snůška z medovice i v červenci. V tom případě by jsi měl větší praděpodobnost většího výnosu, což by byl bonus navíc. Ještě jednu věc. Neber to jako dogma. Můžeš to udělat klidně i nyní, vznikne ale i jiná posloupnost a z toho vyplývající zkušenost (třeba tomu přijdeš na chuť). S tím musíš počítat. Ani to není k zahození, ba právě naopak. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)