Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
11.05.2014, 06:09 PM
Příspěvek: #21
RE: Rojení
Odebírat budou. Pokud jde o smetenec z tohoto malého úlu na loučkách, asi bych se vydal cestou přeletáku. To jde udělat i za takového mírně deštivého počasí, zabere to méně času, stresu pro včely a je jasné, kde je původní matka.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2014, 09:33 PM
Příspěvek: #22
RE: Rojení
Tie fotografie drevenej košnice môžu vypovadať aj o tom, že včelstvo má postavené dielo len na jednej polovici nadstavku a druhú polovicu nemá ešte postavenú. Ďalej sa dá predpokladať, že včelstvo ploduje len v jednej polovici a včely tam regulujú teplotu hniezda. Ďalšia možnosť je, že včely postavili trúdie dielo v polovici vysokého dna. Z fotografie sa ťažko radí.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2014, 10:11 PM
Příspěvek: #23
RE: Rojení
Včely mají vystavěnou polovinu nástavku na šířku a dva nástavky na výšku. V druhé polovině (na šířku) teprve začaly stavět.
Dal jsem jim flašku se sirupem, bylo to jak jsi říkal. Neměly skoro žádné zásoby medu. Většina těch včel se vylíhla během poslední doby (počet včel se za poslední asi tři týdny ztroj, nebo zečtyřnásobil), ale to zrovna končila snůška z jabloní. Takže to odpovídá tomu, že byly hladové.
Dá se to nějak poznat z provozu na česně, nebo z chování včel ? Včely mi přišly takové apatické a vyháněly trubce.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.05.2014, 10:34 PM
Příspěvek: #24
RE: Rojení
Jak to jde poznat na česně to jsi si Honzo odpověděl sám, ale mě by zajímalo, jak to včelmistr Bencůr poznal z fotkyBig Grin.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2014, 01:34 PM
Příspěvek: #25
RE: Rojení
(11.05.2014 10:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Jak to jde poznat na česně to jsi si Honzo odpověděl sám, ale mě by zajímalo, jak to včelmistr Bencůr poznal z fotkyBig Grin.
Tak na to bych taky rád přišel, není to spíš náhoda ?
Mám letos taky včelstvo, co se takhle chová. U nás nic divnýho. Před týdnem jsem ho rozdělil na dvě, dávám bokem staré plodiště jako oddělek, matečníky už krásně zavíčkované, leč u zbytku včelstva v tom nehrabu, sázím na to, že to nějak dopadne a matečníky bývají spíše na starých plástech. Včelky v podmetu i včesně, nenosí pyl, počasí střídavé, chování o dost jiné, než u všech okolo. Ale - mají tak 40kg nového medu. Takže o hlad rozhodně nejde. Můj typ ze zkušenosti minulých let - holt tam matečník zůstal, co naplat, takže jak se oteplý, odlétají.
Tím neříkám ani tak, ani tak, jen to, že takhle vypadají, aspoň u nás, včely v rojové náladě a taky to, že když vidím 20 suchých misek, nemusí, ale může to znamenat, že někde už mají 1-2 pěkné víčkované a už se jim nevyplatí zbytek zaklást.
Hladové včely v květnu jsem upřímně nikdy neviděl - ale může to být lokalitou ? To je spíš otázka ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2014, 02:00 PM
Příspěvek: #26
RE: Rojení
Jsem jak ve včelaření tak ve fenologii začátečník, takže se mi těžko posuzují včelařské vlastnosti lokality. Ale jak jsem psal výše, ty včely se několikanásobně nafoukly během posledních 2-3 týdnů a vzhledem k tomu, že cca před týdnem odkvetly poslední ovocné stromy, tak je možné, že se prudký rozvoj včelstva setkal s nárazovým nedostatkem pastvy. Plásty byly, kam jsem dohlédl bez velkého rozebírání, bez medu. Nicméně ve vedlejších dvou včelstvech (taky dřevěné košnice) mají zásob dostatek, Tyto dvoje včelstva jsou ale slabší, asi poloviční.

Prozatím jsem toto včelstvo přikrmil a vedle postavil prázdné waréčko, vystříkané tinktůrou z citronové trávy jako lapač na roj, kdyby náhodou...
Ve středu má být pěkně, tak se pokusím o smetenec abych rojení předešel.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.05.2014, 03:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.05.2014 03:24 PM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #27
RE: Rojení
(12.05.2014 01:34 PM)schützmeister napsal(a):  
(11.05.2014 10:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Jak to jde poznat na česně to jsi si Honzo odpověděl sám, ale mě by zajímalo, jak to včelmistr Bencůr poznal z fotkyBig Grin.
Tak na to bych taky rád přišel, není to spíš náhoda ?
Hladové včely v květnu jsem upřímně nikdy neviděl - ale může to být lokalitou ? To je spíš otázka

Nebo předpoklad situace, letos u některých ve vyšších polohách žádná velká snůška ještě nebyla.
Jednou jsem v květnu krmil, bylo takové chladno, že řepka v doletu nemedovala a ten rok se rojilo všechno, silný nebo slabý, všechno šlo ven na větev a nebyl jsem sám.
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2014, 08:44 PM
Příspěvek: #28
RE: Rojení
Zdravím tak dnes vylétl náš první roj a to jsme se snažily najít matečníky ,zebrovali i pár oddělků a stejně si vylítli ,naštěstí jen pár metrů od úlu na jabloň . Zdárně jsme ho odchytli a už je v nové dutině je to další Japonec tak snad se jim tam bude líbit .


Přiložené soubory Miniatury
                       
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.05.2014, 10:30 PM
Příspěvek: #29
RE: Rojení
Mirko, ak si zebroval , tak úúúúrčite neskoro, ja zebrujem vždy od času , keď mi váha ukazuje prínos aspoň 5-7 dní za sebou, držím sa Leibikovej rady, že nikdy viac ako 2 zaplodované plásty nemajú biť vedľa seba, lebo inak sa začnú včelstvá prehrievať a vzniká rojová nálada,a podľa dobrej rady jedného skúseného včelára ...citujem,,ak včelstvo prejde do rojovej nálady, už im ho z hlavy nevytlčeš!", radšej zebrujem hneď, síce pomali ale isto, zatiaľ som roje nemal.
Hlasování: Miroslav Mareš (+1), Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.05.2014, 12:00 AM
Příspěvek: #30
RE: Rojení
(21.05.2014 10:30 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Mirko, ak si zebroval , tak úúúúrčite neskoro, ja zebrujem vždy od času , keď mi váha ukazuje prínos aspoň 5-7 dní za sebou, držím sa Leibikovej rady, že nikdy viac ako 2 zaplodované plásty nemajú biť vedľa seba, lebo inak sa začnú včelstvá prehrievať a vzniká rojová nálada,a podľa dobrej rady jedného skúseného včelára ...citujem,,ak včelstvo prejde do rojovej nálady, už im ho z hlavy nevytlčeš!", radšej zebrujem hneď, síce pomali ale isto, zatiaľ som roje nemal.

Zdravím určitě máš pravdu začaly jsme pozdě ,jenže letos je vše hrozně brzy nikdo s tím nepočítal a je to náš první rok .Tak snad příští rok začneme v tu pravou chvíli, chybami se stále učíme.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)