Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nosematóza
03.02.2021, 01:06 AM
Příspěvek: #71
RE: Nosematóza
Leoši, já ty včely viděl na živo jen jednou. Jsou 250 km daleko a vidím to co na videu může vidět každý když si to prohlédne. Vím ,že se daly zachránit. Ale daly se zachránit pouze preventivními zákroky. Já během těch 8 sezon přišel o desítky včelstev a jiný by už to dávno vzdal. Přišel jsem o ně proto, že jsem věřil, že poznám problém včas a zasáhnu. Ale já nevěděl co je ten problém, neviděl jsem příznaky, nedokázal jsem předvídat, nedokázal jsem včas řešit, nepřijal jsem správné rozhodnutí a tak to logicky většinou spělo k zániku. A i nyní po těch 8 letech když by se u mých včel objevilo něco co jsem ještě neviděl, může se snadno zvrtnout.

Je hezké jak si popsal oddělky. To co jsi napsal tady četl každý účastník ŠPV stokrát. Ale nový účastník včely nemá a nemůže vzít tedy v květnu čtyři a čtyři plásty a udělat si oddělek. On si musí nejdřív ty včely koupit. A koupí si to co je na trhu. Seskládaný plodový plásty s nasypanýma včelama a matkou s trochou cukru v plástech, nebo když má štěstí tak roj. Ale i když si ten oddělek udělá doma, tak může dojet stejně. Začne-li jako nadšený účastník ŠPV tak o ně přijde jako my o oddělky na videích. A vlastně neví proč. Vždyť dělal vše podle toho co si tady přečetl. Pozoroval je denně a stejně nic nevidí. Zkusí-li to podruhé, tak už bude opatrnější a začne preventivně s tou chemií a nebo když bude zabedněnej jako já tak přijde o další včely. A zase neví proč. A potřetí, počtvrté,... A když si koupí oddělky od jednoho člověka s matkama z jedné lišty, tak nepozná ani jak vypadají rozdíly mezi dobrými resp. zdravými a mizernými včelstvy. Nemá srovnání. A jak může pak nějak účinně zasahovat.

Proto jsem si chtěl tak trochu zahrát na toho začínajícího a doufal jsem, že se na těch videích projeví nějaký ten problém a že se najde někdo kdo sem nebo pod videa napíše: "Tak tady se to mělo řešit, tady je viditelný průser, v tom xtym díle se to už zachránit nedalo,...". V každym případě, když tam nikdo nic nevidí, zhodnotím to v rámci svých znalostí v příštím videu sám, třeba to někomu pomůže a pustím se do přípravy příštího ročníku. Snad se tam "zas budou dít věci" M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.02.2021, 11:27 AM
Příspěvek: #72
RE: Nosematóza
Ještě někteří nenašli ty videa které se průběžně natáčely. Tak je najdete na https://www.youtube.com/channel/UC2sCrjE...rQg/videos
M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2021, 01:28 AM
Příspěvek: #73
RE: Nosematóza
...posilate letos "negdo"nekam mel"? ...nerad bych nekoho nakazil...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.02.2021, 08:32 AM
Příspěvek: #74
RE: Nosematóza
Když pominu, že to je vyšetření na nic, je nějaký důvod neposílat?
Pokud máš vyplněné formuláře a vše zabaleno v trojobalu a správně označeno.
Návštěva veteriny trvá cca 1 a půl
minuty s rouškou a na rozlehlé, průvanem dobře větrané chodbě.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.02.2021, 03:00 PM
Příspěvek: #75
RE: Nosematóza
(04.02.2021 01:28 AM)Jan Urban napsal(a):  ...posilate letos "negdo"nekam mel"? ...nerad bych nekoho nakazil...

Honzo,

úplně zbytečnou měl posílám v tubusu se žádankou do Dolu - podrobnější info bys našel na jejich stránkách.

Užitečnější měl na vyšetření MVP posílám do Agro-ly.

Vše poštou, dvě samostatné obálky, na veterinu nechodím. Tož tak.

Ale to už jsme úplně mimo téma...

Včelařím v Palkovicích (okres FM) na 2/3 Langu. Tykání vítám, stejně tak setkávání, podporu, pokec a sdílení zkušeností u včel.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.02.2021, 12:08 AM
Příspěvek: #76
RE: Nosematóza
Tak jsme provedli u padlých oddělků amatérsky mikroskopické vyšetření a udělal jsem z toho záznam. Je zde někdo, kdo z toho něco pozná? Budu rád za každou informaci či radu k dalšímu případnému "výzkumu". M.M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)