Forum Šance pro včely

Úplná verze: Nosematóza
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8

Milan Urík

Zde dámá osobní zkušenost s touto nemocí:
Nejsilnějšsí včelstvo které jsem měl, ráno vždy první venku, večer poslední doma, létali do pozdního podzimu, kdy ostatní už spali, nejvíc včel, nejvíc plodu, nejvíc zásob atd....v Langstrotu 3/4.
Počas kontrol v prosinci ostatní včelstava jen jemně šuměli, normální spotřeba zásob, zde hodně meliva a hučení. Kontrola 26/1/2013 při odběru měli trochu vyšší spad mrtvolek ale připisoval jsem to celkovému objemu včel. 9/2/2013 již na dně vrstva mrtval silná 2-3 cm, ve vrchním nástavku zbytky živých včel a množství zásob. Odebral jsem vzorky včel a udělal si vyšetření na Nosemu a výsledek vidíte v přiloženém foto. Zvětšení 400x, ředění asi 0,5ml destilky na včelu. Všechno co vypadá jako vajíčka mravenců je Nosema.
(13.02.2013 11:11 AM)admin napsal(a): [ -> ]Kontrola 26/1/2013 při odběru měli trochu vyšší spad mrtvolek ale připisoval jsem to celkovému objemu včel. 9/2/2013 již na dně vrstva mrtval silná 2-3 cm, ve vrchním nástavku zbytky živých včel a množství zásob. Odebral jsem vzorky včel a udělal si vyšetření na Nosemu a výsledek vidíte v přiloženém foto. Zvětšení 400x, ředění asi 0,5ml destilky na včelu. Všechno co vypadá jako vajíčka mravenců je Nosema.
Měl bych k tomu dotaz : nemoc je dle mého důsledek, nechá se nějak typnout příčina ? Myslím tím, zda jde jen o důsledek šlechtění / kupovaná matka /, nebo mělo nějaký vliv i např. stav plástů, vzdálenost zásob, výrazné plodování ? Začátkem února padlé silné včelstvo je velmi nezvyklé, pokud to není varoáza a to zjevně není.
Nosema je pokud vím chladová nemoc, to by u velkého včelstva samo o sobě nemělo hrozit ? Co ostatní vzorky ?

Milan Urík

Zatím jsem neměl čas zhodnotit vzorky z ostatních včelstev, ale při běžné rychlé kontrole tento víkend je u ostatních vše v pořádku, málo mrtvolek, spokojeně jemně bzučí, měl ukazuje na normální spotřebu.
Jak jsem psal ve svém příspěvku jednalo se o včelstvo v květnu přemetené na mezistěny, takže vše měli nově vystavěné, dostatek zásob určitě ano, matka původní. Spad kleštíka minimální. Jen hodně aktivní i za chladného počasí , i když v ostatních byl klid.
Plánuji koupit mikroskop a ¨zvažuji pro členy ŠPV bezplatné hodnocení vzorků na nosemu-nejsem žádný odborník, ale jako lékař a asistent na Ústavu histologie je pro mně příprava preparátu a mikroskopování blízké, vždy bych zaslal emailem foto ze vzorku. Vytvořím zde anketu, zdali by byl o vyšetření zájem.
(26.02.2013 02:34 PM)admin napsal(a): [ -> ]Plánuji koupit mikroskop a ¨zvažuji pro členy ŠPV bezplatné hodnocení vzorků na nosemu-nejsem žádný odborník, ale jako lékař a asistent na Ústavu histologie je pro mně příprava preparátu a mikroskopování blízké, vždy bych zaslal emailem foto ze vzorku. Vytvořím zde anketu, zdali by byl o vyšetření zájem.
Super by bylo, už jen občas jakýkoli snímek a popis postupu a přiblížení. Mikroskop jsem koupil, ale je to krám z Lídlu a asi tím vidím jenom vzduchový bubliny, protože je stejný obraz na medu jako v marmeládě. Každá fotka čehokoli pod mikroskopem plus pokec - nádhera.

Milan Urík

Dnes jsem dovyšetřil ostatní 4 včelstva a tak přikládám i foto. První 2 foto patří oddělku, který jsem udělal jako plodový s nouzovým matečníkem v červnu a byl právě odchován z onoho silně napadeného, dnes již uhynulého včelstva. Tento oddělěk v mikroskopu jako jediný vykazuje silnější napadení (ale ne tak moc jako uhynulé včelstvo), ostatní včelstva jsou na tom dobře, (větší počet spor na obr č. 4, toto včelstvo je zatím v pořádku), ale přítomnost spor nosemy je všude. Včelstva uvidím až o víkednu, ale včera volal tchán, že vše pěkně lítá, i oddělěk. Ten mimochodem celou zimu OK až poslední 2-3 týdny nápadně větší počet mrtvolek. Naštěstí jaro je už tady.

Milan Urík

Dnes jsem provedl letní vyšetření na přítomnost spor Nosema u kmenových včelstev i oddělků:

Postup:
1. pinzetou jsem přímo z letáčů nachytal z každého úlu včely, uložil do platových kelímků od jogurtu, které jsem měl již označeny čísly úlů, aby se to nepopletlo (zároveň se pak v kelímku dají včely rozmačkat a naředit destilovanou vodou)
2. včely do mrazáku
3. v každém kelímku pak včelí zadečky rozmačkány
4. přidána destilovaná voda, 0,5 ml na včelu, promícháno
5. na podložní sklíčko kapka roztoku, přiložit krycí sklíčko a mikrokopovat (na každý vzorek musí být sklíčko čisté)
6. mikroskopování při zvětšení 400x

Výsledky (uvádím napadení nosemou, klinický stav včelstva, aktuální napadení kleštíkem)
Kmenové I.: běžná přítomnost spor nosemy, včelstvo silné (6NN LG 3/4), napadení VD nízké
Kmenové II.: běžná přítomnost spor nosemy, včelstvo silné (5NN LG 3/4), napadení VD nízké
Kmenové III.: běžná přítomnost spor nosemy, včelstvo slabší, t.č. po terapii na Nosemu, osazené do warré, napadení VD nízké
Oddělěk I.: běžná přítomnost spor nosemy, krásně silný oddělěk (t.č. 2NN LG 3/4 zcela na volné stavbě v rámečkách, nahusto), napadení VD nízké
Oddělěk II.: běžná přítomnost spor nosemy, krásně silný oddělěk (t.č. 2NN LG 3/4 zcela na volné stavbě v rámečkách,), napadení VD nízké
Oddělěk III.: silné napadení nosemou na +++, oddělěk se zdál od počátku slabší, měl asi po týdnu od vytvoření pokálený úl zvenku, t.č. sílí a byl rozšířen na 2 NN LG 3/4), bude sledován a přeléčen (asi formidolem a vystavěn slunku), napadení VD zatím nízké

Závěr:
Výsledky jsou pěkné a jsem tomu rád. Za pozornost stojí kmenové včelstvo č. III, což je vlastně oddělěk z června 2012, který byl silmný a pěkný, v březnu zvýšený spad mrtvolek, zimní vyšetření na nosemu silně pozitivní (+++), po otevření úl na jaře pokálený, včelstvo slabé a na odpis. přemýšlel jsem, cos ním. Neměl jsem čas, tak jsem ho nechal na pospas osudu, vůbec jsem do něj nechodil, zdálo se pořád slabší, včel létalo minimálně. Chtěl jsem je utratit. Nakonec jsem se rozhodl pro jiné řešení, včely dal na silně osluněné místo, přeléčil formidolem, v červnu už bylo včel více a úl jakoby očištěný. Minulý týden jsem je přemetl do Warre, jen trámky, prázdny úl a nechal hladovět. Snůška je u nás dobrá, tak si nosí a staví a jsou o poznání vitálnější, žádné kálení v úle ani zvenku. No a z mirkoskopického vyšetření je vidět, že t.č. je zde jen běžnýá výskyt spor Nosemy.
Další zajímavý je oddělěk III, který klinicky od počátku slabší, pokálený úl, asi nějaký stresový faktor a sice t.č. sílí, ale ejhle dle mik¨roskopu je to špatné a určitě si zaslouží pozornost, jinak se jara nedožije, nebo jen jako nedochůdče.

Z vyšetření je též patrné, že spory nosemy jsou u včel běžně přítomné a k jejich přemnožení vede určitě více faktorů. Budu dále informovat o včelách ve Warre, pokud buou dobré, tak je to jakási možnost jak ozdravit silně napadené včelstvo, které je na umření. Jen podotýkám, že dle zpráv které mám od Radka Hubače, se jednalo v tomto včelstvu o N. ceranae (posílal jsem totiž vzorek do Dolu M. Kamlerovi).
(27.07.2013 11:54 AM)admin napsal(a): [ -> ]Chtěl jsem je utratit. Nakonec jsem se rozhodl pro jiné řešení, včely dal na silně osluněné místo, přeléčil formidolem, v červnu už bylo včel více a úl jakoby očištěný.
Je to velmi zajímavé. Přítomnost nosemi všude, tak to dle mého bude i s ostatními mikroorganizmy. Oddělek špatný stejně jako mateřské včely. U moru se tvrdí, že to je genetická predispozice, tady to bude podobné. Někdo holt je odolnější jiný ne.
Nestála by za zvážení selekce ? V přírodě by to tak už dopadlo. Výhodou rozboru by mohla být dřívější likvidace tak jako tak špatných genů.
Já to tak pozoruju u zvápenatění - je to jedna linie a když se sejdou faktory, je to tam.
Slunce tomu pomůže, ale zjevně je to tam vždy, jen to čeká na správný okamžik.

Milan Urík

Snažil jsem se o Nosemátoze dozvědet více, tak jsem hledal na internetu, pak jsem napsal pár lidem, co se o to více zajímají...zjistil jsem, že je sposuta popsáno, ale minimum o tom, proč se nosematóza skutečně ve včelstvuz rozjede, zdali a a za jakých okolností se ji včelstvo zbaví a ozdraví se, jak je tato nákaza vlastně nebezpečná a zdali může takovéto nemocné včelstvo na stanovišti ohrozit ostatní a pdoobně...všude se píšou obecné kecy o tom co je nosema, jak vypadá v mirkroskopu, jak se dá diagnostikovat, ale já potřebuji a chi znát skutečnou realitu ...nedal jsem jim žádné antibiotikum, žádné krmení, vyléčili se samy, sluncem a teplem? možná...teď začínají od začátku a mají šanci, chci je sledovat a zjistit, jak se jim bude dařit bez zásahů ve warre, ať se ukáže zdali je to genetika nebo něco jiného...nejlepší je vše zažít a pzorovat na vlastní včelnici

Jen pro upozornění: oddělěk III není ze včelstva původně napadeného nosemou, právě naopak je vytvor¨řen z kmenového včelůstva zcela zdravého
Zas je v těch článcích zmínka o účincích thymolu na nosemu. Ten je obsažen v tymiánu a mateřídouškách. Možná by opravdu jen stačilo těm včelám nabídnout pár záhonů či skalku s tímto "plevelem" a včely by si lék na nosemu nanosily samy. M.M.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's