Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medná komora
02.04.2018, 08:58 AM
Příspěvek: #21
RE: Medná komora
Alesi,o tomhle vím....ale musi prijit v nivec strasna spousta voskuConfused
Ale mate nekdo vyzkouseno jak stare dilo takhle likviduji ?? Kdyz u nekoho obcas vidim ( hlavne v maringotkach ve starejch zadovakach) plasty cerny jako saze z komina,tak mi to připada jako peknej humus .a to ma jeste prej do medniku...to snad uz neni na vyvareni ale rovnou na zatop do kotle. .
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 11:13 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.04.2018 11:22 AM od Emil Komenda.)
Příspěvek: #22
RE: Medná komora
...někde jsem četl, že v přírodě včelstva obměňují dílo díky zavíječům a myším, kteří jim je zničí. A díky této obměně divoká včelstva prý přežívají mor plodu. Pokud tomu tak je, tak bychom dílo měli obměňovat.
Vyjádřete se Vy zkušení...

také rojením se obměňuje dílo. Ve starém díle se asi všechny nákazy drží lépe.

někde to tak důležité není, ale od nás je mor již jen pár kilometrů....není lépe obměňovat dílo, než obměňovat celé včelařské hospodářství?
Hlasování: Centisi (+1), tondabh (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 11:36 AM
Příspěvek: #23
RE: Medná komora
Zkuste někdy včely na zimu bez mřížky. Big Grin
Letos se mě to podařilo do začátku ledna a obrali je řádně. Confused
A to nepočítám veverky a mývaly - ty se asi v klasické dutině dovnitř taky dostanou.
Starý dílo - co jsem viděl - likvidují jen když je problém - plíseň, hniloba plodu, pylu, zvápenatění.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 12:49 PM
Příspěvek: #24
RE: Medná komora
(01.04.2018 03:35 PM)Centisi napsal(a):  Ano Tondo..souhlasim s tebou....takhle nejak se to snazim praktikovat Smile
...ty prece u japonciku taky podstavujes,ne ?takze po par podstavenych bedynkach se ti dostanou starsi plasty na horu jako mednik....takze to proste nefunguje pokazdy a na kazdej vcelach na kazdym systemu a kazdej rok....


Haribol Tomáši, jak jsem Ti psal minule s každou mírou a s každým systémem se musíš sžít a naučit se s tím zacházet. Dám Ti příklad, jak jsi zmínil japončíky. Tam se to dělá tak, že ve správnou dobu uděláš rozdělek, tudíž když oddělíš staré plásty, vznikne Ti oddělek a do obou přidáš matečník. Kde je matečník druhý den vykousaný je původní matka. Dále je možno pokud chceš včelstvo přendat do nového úlu, nebo předejít rojení, tak je vybubnuješ a můžeš s nima dál nakládat dle Tvých úmyslů, možností je vždy mnoho, jen záleží na Tvém záměru a nezapomeň u japončíka můžeš jak podstavovat, tak přidávat nástavky při silné snůšce i nahoru, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Centisi (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 02:34 PM
Příspěvek: #25
RE: Medná komora
(02.04.2018 11:13 AM)Emko napsal(a):  ...někde jsem četl, že v přírodě včelstva obměňují dílo díky zavíječům a myším, kteří jim je zničí. A díky této obměně divoká včelstva prý přežívají mor plodu. Pokud tomu tak je, tak bychom dílo měli obměňovat.
Vyjádřete se Vy zkušení...

také rojením se obměňuje dílo. Ve starém díle se asi všechny nákazy drží lépe.

někde to tak důležité není, ale od nás je mor již jen pár kilometrů....není lépe obměňovat dílo, než obměňovat celé včelařské hospodářství?

Tak s morem mám zkušeností dost, abych tohle o obměně díla mohl zařadit mezi báje a pověsti. Kdyby tomu tak bylo, stačilo by přemést včely do nového dezinfikovaného úlu a nechat je postavit nové dílo a je po moru. Ale ono tomu tak není už jen proto, že mor plodu má tohle jméno jen proto, že na plodu jsou klinické příznaky, ale přenašečem nemoci jsou dospělé včely.
Jinak včely vykusují dílo které bylo mnohokrát zaplodované, dílo které bylo vyhrazené pro med nevykoušou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 09:11 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 02.04.2018 09:20 PM od Ali.)
Příspěvek: #26
RE: Medná komora
No, já jsem zde situaci pochopil tak, že přeci jenom předmětem je se podívat, vcítit do situace včel, rozmyslet, udělat, zapsat a pak zkontrolovat jak se zachovaly. Podle toho vždy upravit svoje cítění, vnímání a myšlení blíže k nim.
Zdejší rady neberu nijak doslova, snažím se přebrat jen jejich smysl, důvod a směr. Ne konkrétní situaci. Ta je vždy jiná a nikdo mimo tazatele ji vlastníma očima nevidí a napíše co napíše. Takže směr, jsou pomyslné průměty všech.
Ale rozhodnout se musíš sám (dodatek no přesně viz RE: Kyselina mravenčí, Leoš Dvorský, příspěvek 4).
Medná komora je specifikum, které, co jsem se pídil kolem, téměř nikdo nepoužívá. O to víc je třeba vlastích zkušeností.
Já třeba přešel vloni do zimy na skoroležan, poněvadž jsem použil medných komor (11,5 cm). Polovina je z jedné třetiny vyjedená, čtvrtina totálně spotřebovaná či přenesená dolů do plodiště a ve dvou matka zaplodovala i v 11.5 cm. Nezbývá než reagovat na každé chování včel individuálně a zpětně zjišťovat příčinu, ze které takový stav vzešel. Velkovčelař takový stav nedovolí. Mě to ale vyhovuje proto, že můžu s každýma pracovat jinak, čímž v jednom čase projdu více variant chování včel.
A nyní v začátku to považuju spíše za výhodu, než nevýhodu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2018, 08:22 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.04.2018 08:25 AM od Emil Komenda.)
Příspěvek: #27
RE: Medná komora
Tak s morem mám zkušeností dost, abych tohle o obměně díla mohl zařadit mezi báje a pověsti. Kdyby tomu tak bylo, stačilo by přemést včely do nového dezinfikovaného úlu a nechat je postavit nové dílo a je po moru. Ale ono tomu tak není už jen proto, že mor plodu má tohle jméno jen proto, že na plodu jsou klinické příznaky, ale přenašečem nemoci jsou dospělé včely.
Jinak včely vykusují dílo které bylo mnohokrát zaplodované, dílo které bylo vyhrazené pro med nevykoušou.
[/quote]

samozřejmě, pokud je již klinicky rozvinut mor plodu, tak již je pozdě, ale dle mého názoru i z metodiky vyšetření měli na mor vyplývá, že obměna díla jako určitá prevence by měla smysl. Do určitého počtu spor ještě včelstvo není považováno za nemocné. A samotná skutečnost, že tam ty spory jsou napovídá, že bakterie moru ve včelstvech žijí běžněji, než si myslíme- je to otázka do diskuze i k vyjádření odborníků, což já nejsem.

první odstavec je od Aleše Molčíka, omlouvám se. Neumím s tím tady moc zacházet
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2018, 09:31 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.04.2018 09:35 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #28
RE: Medná komora
Já jsem začal včelařit v květnu 2000. Dostal jsem tři roje od místního včelaře z obce a osadil jsem je do nových úlů s novými rámky a i ostatní vybavení vše nové. Další včelařskou práci jsem dělal už jen z toho co už jsem měl k dispozici, nic jsem nedovezl ani matky. V dubnu 2003 jsem převezl tehdy sedm včelstev na nové stanoviště do vedlejšího okresu a převoz jsem měl i s negativním vyšetřením na mor. A v červnu 2003 jsem našel ve včelstvu kliniku onemocnění moru plodu. V katastru obce jsme byly dva včelaři od sebe vzdušnou čarou cca 1.5 km a u toho druhého veterináři našli i příškvary. A jediný co jsem měl s tím druhým včelařem společné bylo jedno řepkové pole mezi námi.
Potom u mě následoval kurs prohlížitele a dostal jsem se s veterinářem víc mezi ostatní včelaře a hlavně jsem viděl i jejich včelstva zevnitř. A byl tam i včelař co měl očíslovaná včelstva, nástavky i rámky a perfektně vedenou evidenci o všem co kdy dělal, aby se vyhnul nákaze. Tehdy byla ještě možnost do 50% nálezu kliniky utrácet jen klinicky nemocná včelstva. A stejně postupně i tento včelař skončil na ohni i s perfektní dvouletou obměnou díla.
Mor je onemocnění které se přenáší potravou a nechávat včelstvům co největší možné množství jejich přirozené potravy, tj. medu, je jediný způsob jak se snažit zvýšit imunitu včelstev, není to také 100%, ale smysl to má. Dílo samo o sobě spóry nemnoží, to se děje v larvách a pouze dospělé včely mají tu schopnost spory moru eliminovat, proto také větší význam má ta výživa.
Hlasování: Pavel Cirman (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2018, 11:34 AM
Příspěvek: #29
RE: Medná komora
Aleši,tak jestli to funguje jak tu popisujes,tak je uplne zbytecny si lamat hlavu kolik dila kazdorocne vymenim...jeden rok to muzou byt 3 ramky ve vcelstvu a dalsi rok se podari treba 50% dila....
Kazdej rok je fakt jinej a kazdy vcelstvo taky....
Hlasování: Ali (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)