Forum Šance pro včely
Medná komora - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Pro začátečníky (/forum-Pro-zacatecniky)
+--- Téma: Medná komora (/tema-Medna-komora)

Stránky: 1 2 3
Všechny stránky


Medná komora - Faneka - 29.03.2018 10:53 AM

Ahoj,
Chtěla bych se poradit ohledně založení medne komory u oddelku.
Nejsem si jistá, kdy a jestli vůbec prohazovat dvě horní plodové nástavky na podporu kladení matky. Leoš doporučuje prohození nástavku kolem 20.3., to ještě mrzlo. Takže to datum by se asi mělo posunout do dubna. Teď to vypadá podle prognóz už na teploty nad nulou. Tak nevím, co si s tou metodikou pocit, nerada bych ty včely podrazila nebo ó ne dokonce přišla.
Takže prohazovat a kdy nebo neprohazovat ? Jaké jsou vaše zkušenosti? Diky. Katka


RE: Medná komora - schützmeister - 29.03.2018 12:43 PM

Neprohazuju a zatím si nikdo nestěžoval. V brti jim to prohazuje leda medvěd.
Co ale smysl má, vyměnit přebytečný zásoby za prázdný plásty - ale před snůškou, to bych typoval až po půli dubna, letos.
Tedy, když máš kupříkladu dva plné NN medu, tak jeden dát pryč. U mě stačí před snůškou dva vysoké plásty zásob celkem a zbytek prázdno. Jde o to, že nadbytečné zásoby sníží kladení, ve snůšce.
To ale není letos případ konce března.
Tradiční přehazování 39x24 se dělá proto, aby se ti starré černé dílo dostalo do medníku a měla si do výkupu krásně tmavý med a po vytočení je mohla vyřezat. Je to barbarství jak na včely tak na med. Staří "praktici" to ale dělají stále a jak si lidi pochvalují med se zbytky léčiv a výluhy plísní a košilek. Angry


RE: Medná komora - Leoš Dvorský - 29.03.2018 01:13 PM

Jen jsem nakoukl. Prosím tě mrkni na můj web je to otázka tuším 5 nebo 7. Poměrně dlouho záměny nástavků nedělám a když už, tak volím metodu posunu. Tohle v literatuře nenajdeš a ani na včelařských školách.
Záměny ne proto, že to sice podpoří rozvoj (když se trefíš) , ale má to jiná negativa. Například při šíření kleštíka a to je to nejmenší zlo, ale i další, vážnější. Nevím, ale asis loni v MB nebyla, tam jsme to rozšiřování probírali a různé možnosti a proč je to vhodné či nevhodné, co to napodobuje v přírodě a pod. Ne vše se vždy hodí a to nejen kvůli kleštíkovi. Tohle včelaři, kteří včelaří s mezistěnami vůbec nechápou, protože ani nemají šanci ty rozdíly vidět. Vidět a znát chce jen málo lidí. Nebudu to rozebírat. Záměny jsem dělal systémově v dobách někdy 1973-2004 (pokaždé to ale bylo jinak podle skupin včelstev, nejde to brát paušálně, viz ten web), pak už prakticky jen ten posun, tím se moc nezkazí, ale jen upraví proporce prostoru v relativně stálých poměrech. Ale záleží co včelař momentálně sleduje, navíc tendence rozvoje včelstva není v ročním období vůbec stejná. Jiná je na jaře a po slunovratu, například.......
Je velký rozdíl vést včelstvo a oddělek. Nové včelstvo dospívá až v následujícím roce. Hodně zjednodušeně je včelí dílo jako kostra u člověka. Záleží na každém zda chce stát na hlavě nebo stát na nohou.... Nelze to ale brát doslovně. Chápu, že začátečník chce nějaký návod, ale dnes říkám, že ten je jen ve snaze pochopit. Aby člověk začal chápat, musí včely cítit a to, mimo jiné, ve skafandru nejde.
Jedno pravidlo ale platí skoro univerzálně. Nic nezkazíš, naopak, když nebudeš trhat plod. Bez pochopení tohoto asi těžko někdo bude včelařit bez chemie. V přírodě je vždy něco za něco, ale rovnováha. Tady taky. Když tak napiš soukromě, moc sem již nechodím a momentálně jsem časově zcela mimo. Večer se k emailu dostanu spíš. ld


RE: Medná komora - Faneka - 29.03.2018 09:37 PM

Díky za rychlé info.
Leoši, právě že jsem v MB byla a to neprehazovani nástavku mi přišlo jasný a logicky. Ale teprve před asi měsícem jsem přišla na tvou metodiku na tvorbu MK, tak jsem trochu zaváhala. Takže ještě jednou díky za ujištění.


RE: Medná komora - Centisi - 30.03.2018 02:17 PM

(29.03.2018 12:43 PM)schützmeister napsal(a):  Tradiční přehazování 39x24 se dělá proto, aby se ti starré černé dílo dostalo do medníku a měla si do výkupu krásně tmavý med a po vytočení je mohla vyřezat. Je to barbarství jak na včely tak na med. Staří "praktici" to ale dělají stále a jak si lidi pochvalují med se zbytky léčiv a výluhy plísní a košilek. Angry

Tady záleži jak to uděláš...spiš de o to ze se některi snaží souse využit do posledního okamžiku..ja je davám taky nad mrížku když maj zavíčkovaný plod ale hnedka jak vyběhne je odstranuji aby je nezanesli sladinou...a zbytky léčiv..je otázka čim léčí...vesmes ti starší varidolem..takže s tebou souhlasim az na to ze kazdej kdo ma 39x24 nemusi mit v medniku stary plodovy plasty zaneseny medem...


RE: Medná komora - schützmeister - 30.03.2018 06:04 PM

(30.03.2018 02:17 PM)Centisi napsal(a):  kazdej kdo ma 39x24 nemusi mit v medniku stary plodovy plasty zaneseny medem...
Jenže když z 1 + 2 uděláš 2 + 1 a přidáš čistý medník 3, máš plod na dvojce veprostřed. Pak teda vytočíš 3, sundáš, a máš zase proplodovanou sestavu 2 + 1, s tím, že nahoře máš starší plásty. Můžeš to před krmením zase přehodit, ale na jaře zase ty nejstarší dostaneš na plod doprostřed. Perpetum mobile. Čili je musíš posunout na 3, jinak je tam máš na věky věků. Nebo můžeš přehazovat jednotlivé plásty, ale to snad dneska už nikdo nedělá ? Surprised
Jediný rozumný způsob je držet černý plásty dole a jak jsou prázdný - před krmením, nebo z jara je dát pryč. Čili nic nepřehazuješ, jen přidáváš. Jinak je třeba pořád něco od někud někam přehazovat.


RE: Medná komora - Centisi - 30.03.2018 06:20 PM

Pravě....Confused 39x24 je na tohle strasne blbá mira...vespod ty nejstarsi nikdy nejsou uplně suchy...nejaky zimni zasoby a pyl tam budou...letos u jednej ctyri plny ramky a v ostatnich nejaky nedobrany rozky apod...jedno vcelstvo mi ani do vrchniho nepreslo..takze spodni uz je zakladenej na tech nejstarsich plastech...
Takze jak na to ?? U tyhle miry asi jedine aspon ty prazdny na jare vyhazet a pak ty nejhorsi prehodit aby se jich dalo zbavit....jinak nevim a na nic jinyho sem zatim neprisel...snad casem prijdu....


RE: Medná komora - Aleš Molčík - 31.03.2018 02:46 PM

Ono je jedno jestli je to Adamec nebo klasický Langstroth oboje je prakticky stejné. Řešení je mít celoročně plodiště na třech nástavcích a rozšiřovat na jaře nahoru soušemi z minulého roku postavené v medníku a zároveň odebrat spodní nástavek s nejstarším dílem. A většina, ne-li všechen podle uživnosti stanoviště, jarního medu zůstane v přidaném honím nástavku jako medná komora.


RE: Medná komora - Centisi - 31.03.2018 03:43 PM

Na mednou komoru se chystam letos..snad to vyjde..tak pak uvidím...ale pořad to nic neresi pokud zacnou plodovat ve spodnim nastavku...u NN bych tomu věřil...mit nastavky 12-14 cm tak s tim problem nemam....
A ve spodnim byl letos veskerej pyl...vzit jim celej nastavek tak cekaj az na jivy aby si nejakej donesly....


RE: Medná komora - Aleš Molčík - 31.03.2018 09:32 PM

Jde o to mít plodiště tak velké, aby ve spodním nástavku vůbec plodovat nezačali.