Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medná komora
01.04.2018, 05:50 AM
Příspěvek: #11
RE: Medná komora
A co cesno ? Matka se stejne bude cpat k nemu...jedine to zkusit ovlivnit ockama...mam otevreny jen to spodni,tak ho zavru a otevru druhy odspod a pak tu MK....uvidime...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 10:10 AM
Příspěvek: #12
RE: Medná komora
Mám plodiste na 4 NN

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 10:47 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.04.2018 10:49 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #13
RE: Medná komora
Já mám plodiště na pěti NN i když vezmu aktuální stav včelstva, tak jsou teď rozloženy hlavně v horních třech nástavcích a kousek vyvěšeny ve čtvrtém. Takže pátý spodní je prakticky volný a ještě dlouho bude. Takže časový prostor ten spodní NN odebrat a nasadit horní NN pro vytvoření medné komory z jarního medu tady je. Mám na to ještě cca měsíc čas tj. na konec dubna až začátek května podle snůšky.

(01.04.2018 05:50 AM)Centisi napsal(a):  A co cesno ? Matka se stejne bude cpat k nemu...jedine to zkusit ovlivnit ockama...mam otevreny jen to spodni,tak ho zavru a otevru druhy odspod a pak tu MK....uvidime...
Měl jsem různé sestavy, pokud jde o česno, očka a větrání přes síta a v tom kde matka klade jsem prakticky neviděl rozdíl. Spíš jsem pozoroval, že to kde klade je způsobeno ukládáním zásob, takže tohle neovlivňuje matka, ale dělnice. Matka ta je "jen" na kladení vajíček. A čím méně otvorů do úlu tím lepší obrana česna.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 12:31 PM
Příspěvek: #14
RE: Medná komora
(30.03.2018 06:20 PM)Centisi napsal(a):  Pravě....Confused 39x24 je na tohle strasne blbá mira...

Příteli neber to jako urážku, ale z praxe Ti poradím jednu letitou zkušenost. ŽÁDNÁ MÍRA NENÍ BLBÁ!!! Jen existují jedinci, kteří se s ní ještě nenaučili zacházeti. Pokud neuvěříš tomu, že pracuješ s velice inteligentními bytostmi, které jsou schopny většinu zápletek v úle sami vyřešit, a budeš jim chtít vnucovat neustále své postupy, stáváš se pouhým držitelem včel. Již jsem zde několikrát psal, že včelařina je umění, které se učíme celý život, ale nesmíme přitom zapomínati, že pracujeme s velice inteligentními bytostmi, tudíž se velice vyplatí učit se od včeliček a ne jen teoretizovat co kam přehodit a co né.


Jsou to léta praxe a pozorování, ale pokud si budeš dělat alespoň minimální poznámky, časem zjistíš jak na to. Hlavně se nestat fanatikem, který si usmyslí, že nyní to musí být takto a když to není, tak to považovati za špatné, chovej se ke včeličkám slušně a nezapomínej že duchovní rozměr je všudypřítomný. U včeliček platí pravidlo, že co rodina, to jiný styl větrání a jiné hospodaření, pokud máš pár včelstev hraj si s nimi a hodně pozoruj, Ty nemusíš vše přehazovat po nástavkách, ale stačí pokud je to nutné po plástech. Časem pochopíš že se vyplatí si budovat svou chovatelskou cestu, do které občas zařadíš a vyzkoušíš prvky včelaření, které si přejí Tvé včeličky, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Centisi (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 03:35 PM
Příspěvek: #15
RE: Medná komora
Ano Tondo..souhlasim s tebou....takhle nejak se to snazim praktikovat Smile
Jenze tu slyšim nazory ze je to spatně,je to pracný...co blbeš atd....
Letos bych mohl spodni nastavek odebrat u jednejch vcelek ale musel bych mit NN system...ploduji presne na prostredku prostoru...
Druhý vcelstvo pres celou zimu do vrchniho nastavku ani nepreslo a zacaly plodovat dole u cesna...nerikam ze je to spatne...ale premejslim jak co nejjednoduseji obmenit dilo !!! Po plastech je to fakt pracny a dost a casto se vcelky rusi !!!
Takze tady nejakej system,velikost prostoru,vice nastavku na zimu atd nepomuze...jedine ze spodniho udelat mednik nebo MK...ale to je podle nekterych zase barbarstvi na medu a vcelach atd...ty prece u japonciku taky podstavujes,ne ?takze po par podstavenych bedynkach se ti dostanou starsi plasty na horu jako mednik....takze to proste nefunguje pokazdy a na kazdej vcelach na kazdym systemu a kazdej rok....
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 03:55 PM
Příspěvek: #16
RE: Medná komora
Souhlas, chce to jen dát jim možnost, aby se do zimy připravili co nejsilnější. Pak je výsledek jako v příspěvku 12, 13 a téměř žádný problém. Potřebují jen prostor, vzduch, zásoby a klid. Hlavně neustále neupravovat, nepředělávat, nevytvářet jim nové překážky a zmněny (jo v jednom pro naučení se jo).
Tady ve vláknech jsou téměř úplně všechny vysvětlení, na které si jen vzpomeneš. Jen se v nich zalitovat, začíst. Myslím si, že až na specifika, vývoje a nové trendy, které se zatím nezveřejňují, či tají, je tu skutečně téměř vše. Přečetl jsem asi na dvacet tisíc příspěvků mimo ostatní zde dostupnou literaturu.
Stačí jen zvolit zde např. p. Dvorského a na VF p. M. Havelky a k nim si přiřadit všechny rozumně diskutující, a že jich tu a tam je dobrých a zkušených.
A mít na to čas. Jsi na začátku a včelaření je na dlóuhou trať. Takže udělej nějak, zapiš a pozoruj. Včelky ti časem ukáží směr samy.
Jsem na tom trochu podobně.

A do MK bych očko rozhodně neotvíral. Včely, si myslím, musí cítit a mít jistotu, že jsou zásoby v bezpečí. Za nimi nebo nad nimi.
Hlasování: Centisi (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 05:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.04.2018 05:11 PM od Centisi.)
Příspěvek: #17
RE: Medná komora
Ahoj...myslel sem na nastavku pod MK.. ..
Letos snad zazimuju na trech ,tak uvidim jeatli to bude lepsi na vetsim prostoru ...
Ano...témat,napadu a rad prectes a najdes spousty...ale moje vcely je proste ignoruji ,primo sabotuji Big Grin
(Vem jim celej nastavek kdyz zrovna v nem maji posledni pyl na jare a jeate ho neni moc apod..)
Takze rady sou dobra vec..ale ne vzdy funguji na kazdym systemu a na kazdej vcelach apod...a letos to zrovna vypada uplne jinak nez v loni..co bude pristi rok ? Co neslo letos pujde treba pristi rok kdyz se bude vcelstvo posouvat jinym smerem..bude jina zima atd...
Takze stejne nic jinyho nezbyde nez vlastni cesta...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.04.2018, 09:51 PM
Příspěvek: #18
RE: Medná komora
(01.04.2018 03:35 PM)Centisi napsal(a):  ...ale premejslim jak co nejjednoduseji obmenit dilo !!!...
Kacířská otázka: "A stojí o to včely vůbec?" . Možná, že to není tak žhavé, jak se v všude v knížkách píše.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: tondabh (+1), Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 06:41 AM
Příspěvek: #19
RE: Medná komora
Jo...to sem se jich uz taky ptal Big Grin ale zarytě mlci holky jedny....sice neodpovidaj ale zase si ani neztezujou...
Takze porad nevim co by chtely....
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
02.04.2018, 07:33 AM
Příspěvek: #20
RE: Medná komora
Včely dovedou staré dílo nebo dílo o které nemají zájem vykousat a postavit nové. Takže oni toho moc neřeknou, ale raději to udělajíWink.
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)