Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Malá protivarroázní úvaha
21.03.2016, 01:30 PM
Příspěvek: #11
RE: Malá protivarroázní úvaha
(21.03.2016 12:00 PM)Petr Kavan napsal(a):  No vida. schützmeister: úmrtnost bez léčení se bude blížit 100% . Debora: průměrná úmrtnost za 5 let bude 13% . A teď babo raď Smile
Mluvíme každý o něčem jiném, proto ten rozpor.
Já uvádím zdokumentované počty v případě, kdy necháme normální včelnici zcela napospas. Tak, jak to mnozí, třeba i neradi zkusili. Když vstupní číslo bude 100 jsou dvě včelstva opravdu úspěch. A pak v každém dalším roce z těch 5 cca to stejné.
Co uvádí Debora, je ošetřování bez pyrentroidů - ale můžu odebírat plod, dávat Thymol, KŠ, KM. To je úplně o jiných číslech.
A pak je tu ještě Leoš - šlechtění na resistenci. To ale není, tak, že je vyvezu do lesa a za pět let budu mít rezistentní klon.
Na první pohled se může zdát, že věc relativizuju v duchu - nemá smysl nic dělat.
Tak to není, spíš jako ta Baba, výše zmíněná, radím používat rozum.
A pak, čísla jsou vždycky ošemetná záležitost.
To se podle mě týká i těch 13%, co uvádí Debora. Jestli jsou v tom oddělky, zimní ztráty i selekce, tak bych to rád viděl. To totiž sám nemám, ani v roce kdy mám nulový zimní ztráty. A to je zřídkavý / letos / - průměrně je to tak 15%. K tomu nějaký bezmatečný oddělek, selekce na zvápenatění, nosemu, špatný start - rád bych těch 13% viděl. A nebo dělám 200% oddělků a ty ztráty odečtu - pak ale výsledek nejsou ztráty , ale bilance. Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.03.2016, 05:39 PM
Příspěvek: #12
RE: Malá protivarroázní úvaha
bez léčby je bez léčby, tedy i bez KM, KŠ. Zootechnické opatření do léčby nespadá. Mortalita je velmi užitečná, napovídá nám něco o genetice našich včelstev. Pokud každé poškozené včelstvo přeléčíme, nemáme šanci selektovat.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.03.2016, 08:46 PM
Příspěvek: #13
RE: Malá protivarroázní úvaha
(21.03.2016 05:39 PM)Debora napsal(a):  Mortalita je velmi užitečná.
Letos to na žádný zimní úhyn už nevypadá Sad. Takže další ztracený rok je za námi Smile?

(21.03.2016 05:39 PM)Debora napsal(a):  Pokud každé poškozené včelstvo přeléčíme, nemáme šanci selektovat.
To platí asi jen dokud se nenaučíme mortalitu alespoň trochu spolehlivě předpovídat (v době kdy je ještě čas zasáhnout...). Umíte to někdo Smile?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2016, 12:17 AM
Příspěvek: #14
RE: Malá protivarroázní úvaha
(21.03.2016 08:46 PM)Víťa napsal(a):  Letos to na žádný zimní úhyn už nevypadá Sad. Takže další ztracený rok je za námi Smile?
U mě v tuto dobu to loni taky vypadalo vcelku dobře. Chleba se začal lámat na přelomu dubna a května, kdy místo rozvoje se z včelstev staly trosky... U mě teda ještě vyhráno není.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2016, 01:45 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.03.2016 02:06 AM od Debora.)
Příspěvek: #15
RE: Malá protivarroázní úvaha
(21.03.2016 08:46 PM)Víťa napsal(a):  
(21.03.2016 05:39 PM)Debora napsal(a):  Pokud každé poškozené včelstvo přeléčíme, nemáme šanci selektovat.
To platí asi jen dokud se nenaučíme mortalitu alespoň trochu spolehlivě předpovídat (v době kdy je ještě čas zasáhnout...). Umíte to někdo Smile?

to umí snad každý. Umění je, nezasáhnout když je potřeba. Wink

(21.03.2016 08:46 PM)Víťa napsal(a):  Letos to na žádný zimní úhyn už nevypadá Sad. Takže další ztracený rok je za námi Smile?

to se hodí spíše na červenec
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2016, 02:46 AM
Příspěvek: #16
RE: Malá protivarroázní úvaha
(22.03.2016 01:45 AM)Debora napsal(a):  to umí snad každý. Umění je, nezasáhnout když je potřeba. Wink
Tak já to neumím Sad. Mnohokrát jsem se spletl. Včelstva, která jsem odepsal, přežila a naopak.
Nezasáhnout, když je potřeba? Na to opravdu nemám. Navíc vůbec nechápu, k čemu je to dobré. Vyměnit matku snad umí každý.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2016, 09:47 AM
Příspěvek: #17
RE: Malá protivarroázní úvaha
Já bych se ještě vrátil ... Nemá cenu spekulovat "co by se stalo kdyby se neléčilo". Není to nic, co by se nedalo exerimentálně ověřit; a povinné léčení všude na světě neplatí, tudíž se stačí podívat na místa, kde se to přirozenou cestou projít nechalo. Dáme nějaké dohromady?

Já vím o
- včele Primorské (Rusko, východní pobřeží) - původní populace včely medonosné získala varroatoleranci bez zásahu člověka. Netuším za jak dlouho a jak výžvoj probíhal, a dá se čekat, že měl něco společného s blízkým kontaktem se včelami východními.
- hrabství Gwynedd - ví Debora jak to probíhalo? (jaké byly ztráty v prvních letech neléčení, a jak to neléčení vypadá - jestli se místo léků používají nějaká opatření mechanického či organizačního rázu)
- matně vzpomínám na zmínky o nějakém francouzovi, který neléčením přišel o dvě třetiny včelstev, a pak se to srovnalo. Detaily netuším, neví někdo?
- divoké včely v americkém národním parku. Detaily opět netuším, ale bylo to někdy loni ve Včelařství.

Může to někdo upřesnit a doplnit? A tuší někdo jak je to s povinným léčením v jiných zemích? Kde to povinné není?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2016, 11:55 AM
Příspěvek: #18
RE: Malá protivarroázní úvaha
Tím francouzem bude asi myšlen John Kefuss. Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2016, 12:53 PM
Příspěvek: #19
RE: Malá protivarroázní úvaha
(22.03.2016 01:45 AM)Debora napsal(a):  Umění je, nezasáhnout když je potřeba. Wink
Nejde o to vymýtit celé populace roztočů, ale snažit se selektovat přiměřenou populaci roztočů, která nepřivede včelstvo na pokraj kolapsu. Léčba poškodí především tento velmi křehký vztah mezi roztočem a včelstvem. Léčbou poškozené populace roztočů je velmi těžké vymýtit. Jednoduší je nechat vymřít choulostivá včelstva. Roje z neznámých zdrojů mají často mortalitu v prvním roce až 90%, ale roje z vlastní populace přežijí zpravidla všechny.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2016, 01:12 PM
Příspěvek: #20
RE: Malá protivarroázní úvaha
(22.03.2016 02:46 AM)Víťa napsal(a):  
(22.03.2016 01:45 AM)Debora napsal(a):  to umí snad každý. Umění je, nezasáhnout když je potřeba. Wink
Tak já to neumím Sad. Mnohokrát jsem se spletl. Včelstva, která jsem odepsal, přežila a naopak.
Nezasáhnout, když je potřeba? Na to opravdu nemám. Navíc vůbec nechápu, k čemu je to dobré. Vyměnit matku snad umí každý.
Debora možná myslí to, že problém není jen ve včelách, ale taky v roztočovi. I tam jsou různý klony. Čili, když vyměníš matku a nepoužiješ benzín / nebo něco ekologičtějšího / zůstane ti ten rychlejc se množící roztoč.
Selekce pak taky funguje v měsících, kdy těch matek není nazbyt - březen,duben,srpen - takže ti ani nezbývá moc možností. Já taky nejsem benzínomil - spojuju ty mizerný - dostanou šanci se vzmotořit nebo další rok zase spojit. To se týká, když je možné, nejhorší třetiny - dycky je třetina super, třetina normál a třetina na selekci. A to když k těm počtům počítám, nikdy se nemůžu dostat na 13%. To je prostě nízký číslo. Buď je do toho prostě nepočítají, nebo teda nevím jak to dělají. Big Grin
Jinak ty odkazy na ty pokusníky bych hledal na "užitečné weby" , někde to tam bude.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)