Forum Šance pro včely
Malá protivarroázní úvaha - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Léčebné prostředky (/forum-Lecebne-prostredky)
+--- Téma: Malá protivarroázní úvaha (/tema-Mala-protivarroazni-uvaha)

Stránky: 1 2 3 4
Všechny stránky


Malá protivarroázní úvaha - Petr Kavan - 14.03.2016 12:20 PM

Delší dobu mi vrtají hlavou otázky o smyslu povinného léčení proti varroáze ... až mi to nedalo, a rozhodl jsem se je nadhodit do diskuze.

O historii protivarroázního boje u nás se dá najít překvapivě málo. Poskládal jsem zhruba tyto informace:

- varroáza se u nás objevila někdy na konci 70. let, tedy nedlouho před rokem 1980.
- Nemoc už byla v tu dobu známá ze zahraničí, takže se jen čekalo kdy to přijde k nám. Jakmile přišlo, začala se opatření proti varroáze provozovat prakticky okamžitě.
- Zpočátku se používaly ty nejdrsnější metody - pálení zasažených včelstev. Později (nevím kdy) se přešlo na léčení. Tehdejší léčivé přípravky a metodiky se víceméně používají doteď, ale dnes k nim máme spoustu alternativ.
- V době nástupu varroázy ji ani ta nejkrutější opatření nedokázala zastavit. Později, když už byli roztoči všude, se ani jednou nepodařilo vytvořit "roztočůprostou" oblast. Roztoče měli v úlech všichni, bez ohledu na to, jak zodpovědně léčení brali.
- Takový stav trvá dodnes.

Moje úvaha:

- jaký je strategický cíl státem nařízeného boje proti varoáze? To by měl být naprostý základ, ale nenašel jsem o tom nikde nic. Podle čeho se pozná, jestli se boj proti varroáze daří nebo ne?
- Jestli je cílem varroázu vymýtit, lze předpokládat že se to podaří prostředky, které za skoro 40 let nic nezmohly?
- Jestli je cílem jen za každou cenu udržet včely naživu, je situace opravdu tak zoufalá, že bez léčení žádné nepřežijí?
- Je po 40 letech varroáza pořád ještě epidemií? Nestala se za tu dobu už normální součástí života? Žádná epidemie netrvá tak dlouho, dokonce ani středověké morové rány (nejdrsnější příklad epidemie, který mě napadnul).
- Kdyby se zcela upustilo od povinného léčení, byli by ti, co léčí, poškozování těmi, co neléčí? Když stejně roztoče v úlech mají a stejně musí léčit? Podle různých doporučení ve Včelařství by stejně i teď měli neustále léčit tak, jako kdyby byly vystaveni prudké invazi. Co by se na tom změnilo?
- Kdyby bylo možné se varroázy zbavit tím, že necháme netolerantní včelstva vymřít, za jakých okolností by se to vyplatilo? Ztráta poloviny včelstev zní brutálně, ale lze ji nahradit během jediného roku. Ztráta tří čtvrtin včelstev by se nahrazovala cca 2 roky. Bylo by to nepříjemné, ale nic z čeho bychom museli mít panickou hrůzu. Pokud by to pomohlo, nebyla by to dobrá cena za zbavení se nutnosti pravidelně léčit? (což rozhodně zadarmo není, stojí to čas a práci spousty lidí při výrobě a distribuci léčiva).


RE: Malá protivarroázní úvaha - Miroslav Macek - 14.03.2016 09:58 PM

Polovica alebo trištvrte včelstiev .... hmm , veľmi optimistické a bolo by to super. Realita je oveľa horšia a blíži sa k 100%. Teda pri jednoduchom vypustení chémie , bez iných opatrení. Na druhej strane vyskytujú sa aj 100% straty aj napriek liečeniu chémiou...


RE: Malá protivarroázní úvaha - Petr Kavan - 15.03.2016 12:11 AM

Skutečně se dělaly testy, kdy byly včely ponechány zcela bez léčení? U nás to nikdo nemůže sám vyzkoušet, protože je to protizákonné. Četl jsem o nějakém francouzovi, který to zkusil během počátku varroázy v Evropě; pomřely mu takto dvě třetiny včelstev, ale třetina přežila. Ale bohužel nevím detaily, nemůžu to teď nikde najít.

Buď jak buď, jsou včely už navěky odkázány "na prášky", jinak vymřou? Já tomu nevěřím.


RE: Malá protivarroázní úvaha - schützmeister - 15.03.2016 01:13 PM

Doporučil bych studium starších příspěvků. Cool
Fakt je ale asi ten, že takto se v krajině plné dotovaných matek nikam nedostaneš. Big Grin Myslím nechat koupená včelstva svému osudu.
Ideální věnovat čas odkazu na Leošovy stránky.
U těch procent přežijících, pokud je necháš, je to otázka kolik let se tím myslí. Ale v dlouhodobém horizontu nejde ani o setiny procent. Myšleno úplně a v krajině kde se jinak léčí. To k té ekonomice.


RE: Malá protivarroázní úvaha - Petr Kavan - 15.03.2016 07:02 PM

Dobře, dobře, beru to jako výmluvnou odpověď na poslední otázku - jen tak přestat léčit by se nevyplatilo. Co ty ostatní? Současná metodika se po 40 let nikam nedostala, pouze zafixovala status quo. Jsem jediný, komu se zdá divné, že se za 40 let usilovného boje proti varroáze nedosáhlo vůbec ničeho, a přitom je úředně nařízeno postupovat pořád stejně?


RE: Malá protivarroázní úvaha - Střelda - 15.03.2016 11:11 PM

Jsem na fóru a v Šanci pro včely nováček zatim pár měsíců, včelařil jsem od dětství od konce sedmdesátých let, takže od doby před problémem VD a potom v období všeobecného strachu před nejúčínější metodou pálením včelstev.
Posledních 15 let jsem budoval farmu s chovem koz a ovcí a je to dost analogické, kdysi byla hrozba slintavka, kvúli které veterinární orgány nechaly v evropě spálit miliony zvířat (slintavka tu byla historicky mockrát a pro sedláky to byla jen nepříjemnost snižující užitkovost, zvířata co ji prodělala měla protilátky), před pár lety přišla katarální horečka tam už se naštěstí pouze povinně očkovalo (a to třikrát a výsledek jsem na zhoršeném zdravotním stavu zvířat poznal).
Co se týká VD tak nemám zkušennosti s posledních let (začínám znovu od nuly), ale jsem přesvědčen o tom, že není v zájmu státních dozorových orgánů tuhle záležitost vymýtit, nebo alespoň potlačit, najednou by neměli paušální bič na kohokoliv, kdo si pořídí včelstvo, a co potom výrobci schválených "léčiv".
Je to pouze můj laický názor (nejsem exstremista, a zanačky Bio jsem se vzdal jen pro deset byrokratických kontrol ročně bez praktického významu).
Komerční včelaři to vidí jako extrém, ale věřím, že po pár letech propadu a selekce by tu bylo většina včelstev z vysokou rezistencí v apokalypsu nevěřím.


RE: Malá protivarroázní úvaha - schützmeister - 16.03.2016 01:00 PM

(15.03.2016 07:02 PM)Petr Kavan napsal(a):  Jsem jediný, komu se zdá divné, že se za 40 let usilovného boje proti varroáze nedosáhlo vůbec ničeho, a přitom je úředně nařízeno postupovat pořád stejně?
Jak to že né ? Spotřeba léčiv utěšeně roste a stejně tak dotace na ně. Co jiného čekat od firmy, která se jeho výrobou živí ? Big Grin

(15.03.2016 11:11 PM)Střelda napsal(a):  (slintavka tu byla historicky mockrát a pro sedláky to byla jen nepříjemnost snižující užitkovost, zvířata co ji prodělala měla protilátky),
Slintavka poněkud kulhá, s přirovnáním k varoáze. Hodila by se spíš na mor či hnilobu.
S roztočema by víc seděly brambory a mandelinka - kdo teda už někdy viděl nestříkaný pole s mandelinkou.
Hlavní problém celýho je v tom, že to nikdo neudělá najednou, kdo se včelama živí, těžko oželí ztrátu téměř celého chovu - ač s vidinou lepších zítřků.


RE: Malá protivarroázní úvaha - Petr Kavan - 16.03.2016 11:35 PM

(15.03.2016 11:11 PM)Střelda napsal(a):  Komerční včelaři to vidí jako extrém, ale věřím, že po pár letech propadu a selekce by tu bylo většina včelstev z vysokou rezistencí v apokalypsu nevěřím.
Přesně na tohle věřím taky, jenže to je spíš takový odhad, jelikož velký znalec včelích chorob rozhodně nejsem. Proto jsem se taky tady ptal.

Taky mám takový postřeh, že významné historické nemoci u lidí byly málokdy vymýceny léky. Všechny ty mory, cholery atd. nakonec přestaly být obecným problémem díky lepší hygieně, přístupu k nezkažené vodě, možná i změny podnebí nebo lepší výživě. A pravda, leccos taky vyřešilo očkování. Léky pomáhají v jednotlivých případech, ale v širším měřítku situaci nevyřeší. Proto bych právě čekal, že i na varroázu zabere nějaká jednoduchá úprava podmínek, ve kterých včely žijí.

schützmeister: Tak mi právě došlo, že Výzkumný ústav včelařský je zároveň i výrobce Varidolu. Doteď mě to ani nenapadlo, asi jsem naivní nebo co. Hm, to vypadá jako univerzální odpověď na všechny moje otázky Undecided


RE: Malá protivarroázní úvaha - Debora - 20.03.2016 08:28 PM

Včelstvu nejvíce škodí školení ve smyslu "Bez léčby to nejde." Prvotní zájem Varroa je udržet své včelstvo na životě. Léčené včelstvo, nebo-li přesněji řečeno, "přeléčená" varroa se nemůže přizpůsobit na život s hostitelem.
Mnoho především začínajících včelařů má pevnou vůli včelařit bez léčby, ale jejich jediný problém spočívá v tom, kde najít neléčený oddělek, nebo roj. Dobrá rada pro začátečníka hledajícího cestu "Bez léčby": slušně odmítnou nabídky intenzivně vedených včelstev a včelstev z komerčního chovu.

Něco k zamyšlení: V Gwyneddu přestali léčit v roce 2004. Od roku 2010 vedou statistiku včelstev bez léčby.

[Obrázky: No_treatment_Gwynedd_Wales.jpg][Obrázky: No_treatment_Gwynedd_Wales_02.jpg]


P.S. Řešit lidi nemůžeme, ale můžeme pomoc najít správné kontakty.



RE: Malá protivarroázní úvaha - Petr Kavan - 21.03.2016 12:00 PM

No vida. schützmeister: úmrtnost bez léčení se bude blížit 100% . Debora: průměrná úmrtnost za 5 let bude 13% . A teď babo raď Smile

Předpokládám že bude záležet na podmínkách a okolí, nevím jak je to ve Walesu s malými včelaři (jestli fakt všichni přestali na povel léčit), a taky co se u nich dělo těch prvních 6 let předtím než začali vést statistiku. Mimochodem, Britové léčení povinně nenařizují? Jestli ne, vymřely jim tam včely? Jestli ne, tak se tím u nás kurnik přece taky nemusí pořád strašit, a lze to nechat na jednotlivých včelařích.

Každopádně je tohle jeden z dokladů kdy se přestat léčit skutečně zkusilo. O dalším psali tuším loni ve Včelařství, o neléčených včelách v nějakém americkém národním parku (zpočátku to umíralo, ale po pár letech už vesele prosperují). Je toho víc? Nebyl by soupis "úspěšně aplikovaného neléčení" ve světě dobrým podkladem pro tlak na změnu legislativy u nás?