Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčení u včel
13.12.2012, 11:59 PM
Příspěvek: #31
RE: Léčení u včel
Ono je to především o zkušenostech a o trpělivosti ty zkušenosti sbírat a každým rokem je ověřovat v měnících se podmínkách. Žádná stoprocentní metodika neexistuje, jsou jen cesty a ty se mění. Panta rhei.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.12.2012, 05:33 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.12.2012 06:35 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #32
RE: Léčení u včel
(13.12.2012 08:25 PM)Mamevcely napsal(a):  Lidi začali slepě věřit že řešení je warré úl. Není to pravda a oba to víme.?!

Vašku, nemusíš sa ospravedlňovať. Dôležitý je tvoj názor a to, že vidíš jasne svoje projekty. Žiadny úľ nie je riešením. Riešením je len to, že "Ono je to především o zkušenostech a o trpělivosti ty zkušenosti sbírat a každým rokem je ověřovat v měnících se podmínkách", ako píše Karel.
Keď som v roku 2003 začal s prírodným včelárením, nemal som o metódach vedenia včelstiev na prírodnom diele ani tušenia a včelstvá som neliečil. V roku 2006 som spozoroval v jednom včelstve vyšší prirodzený spád klieštikov. Keď v auguste začali okolitým včelárom padať včelstvá, preliečil som tie moje a včely v zdraví prezimovali. Po tejto skúsenosti si každý rok po poslednom medobraní overím množstvo klieštikov v jednom včelstve, spravidla najsilnejšom, jeho jednorázovým odľahčením kyselinou mravčou z namočeného servítka na podložke pod sieťkou v odoberateľnom dne. Ostatné včelstvá neliečim. Po takomto každoročnom vyšetrení som opäť v roku 2010 včelstvá preliečil Avartínom a v roku 2012 kyselinou šťaveľovou. Za desať sezón som liečil 3x, a iba vtedy, keď včely skutočne ohrozovala choroba. Výsledok je, že od roku 2003 moje divovčielky prežívajú.
Ešte poznamenám, že vediem včelstvá aj bez liečby, dalo by sa povedať, že podobne ako John Kefuss. Taký štýl včelárenia je zas o manipulácii so včelstvom, o jeho delení a opätovnom spájaní, o zimovaní na panenskom diele, atď. Preto obhospodarujem jeden rok len štyri včelstvá, druhý rok dvanásť a ďalší rok sedem. V lese tiež včelstvo neprežíva na jednom mieste desaťročia, ale minimálne každé dva alebo štyri roky si zabezpečuje večný život delením. Prírodné včelárenie a včelárenie bez liečby sú dve rôzne technológie a podľa mojich skúseností je určite pravda, že úľ Warre je riešením pre zdravý život včiel. Kto už obhospodarovaniu včielok venoval niečo zo svojho času, vie, že slepá viera v úľový systém na včelárenie nestačí.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.12.2012, 06:47 PM
Příspěvek: #33
RE: Léčení u včel
Pro zajímavost....
http://www.osel.cz/index.php?clanek=4397
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.12.2012, 11:24 AM
Příspěvek: #34
RE: Léčení u včel
(09.12.2012 07:56 PM)Crha Karel napsal(a):  Zase my, co se domluvíme jenom mateřštinou a rukama noha utřeme hubu. Nebyl by překlad celého dílka?

Ahoj Karle,
zkráceně se tam píše, že odejmutí všeho plodu odstarní až 90% roztočů (tomu se mně nechce skoro věřit a tak to zkusím ověřit. Dál se tam píše, že až 79% roztočů se zlikviduje pokud 3x za sebou uzavřeš matku na 9 dní na jeden rámek, plod je pastí na roztoče a po těch devíti dnech rámek zavíčkovaného plodu zničíš a dáš jí na kladení jinou souš.
Radek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.12.2012, 02:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.12.2012 02:50 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #35
RE: Léčení u včel
Díky. Pomocí překladače jsem základní myšlenku pochopil. Nejdůležitější se mi jeví tuto zkušenost vztáhnout na naše konkrétní podmínky (každého stanoviště) a nalézt ty nejvhodnější termíny, kdy popsané operace provést. Ovšem jak uvěznit matku na volné stavbě pouze s loučkou nevím, asi pro takové případy nechat vystavět část díla v rámcích a používat je jako sanační.
Jestli se příští rok nedohodnu s VS po úředním odběru měli (to jsem si sám na sebe ušil pěkný bič) a budou trvat na nátěru plodu i přes jarní nasazení KM, tak tuhle novozélandskou metodu použiju, vyřežu všechen plod a nebude co natírat a já budu o zkušenost bohatší, byť z nutnosti.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.12.2012, 11:45 PM
Příspěvek: #36
RE: Léčení u včel
(18.12.2012 02:35 PM)Crha Karel napsal(a):  Ovšem jak uvěznit matku na volné stavbě pouze s loučkou nevím, asi pro takové případy nechat vystavět část díla v rámcích a používat je jako sanační.

Já bych si na to vytvořil celý izolátor. Rám ze tří stran z boku mateří mřížky, boky rámu by měly nahoře výřez na horní loučku a víko. A celé to například obtočit drátkem, aby víko přidrželo loučku s dílem uvnitř. Dílo jde oříznout na vnitřní rozměr izolátoru. Někde jsem četl nějaký článek o tom, že by snad starší dílo mělo být pro roztoče atraktivnější.

P.S. určitě by takový izolátor šel vytvořit i na víc louček s dílem 2-3, aby včely míň trpěly stresem z nedostatku feromonu a pro roztoče by mohlo jít o větší zdroj vůní kudy se vydat
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.12.2012, 08:41 PM
Příspěvek: #37
RE: Léčení u včel
(18.12.2012 11:24 AM)Radek Hubac napsal(a):  ... pokud 3x za sebou uzavřeš matku na 9 dní na jeden rámek, plod je pastí na roztoče a po těch devíti dnech rámek zavíčkovaného plodu zničíš a dáš jí na kladení jinou souš.

Tak v mém případě (plástu oboustranně cca 4500buněk) bych musel použít izolátor, který navrhuje Aleš, alespoň na 7 plástů, na jednom by matička mohla být stresována už tím, že nemá po cca 3 dnech kam klást, a jak by její signály, (dá se předpokládat, že nějaké by byly?!?), působily na včelstvo se asi můžeme jen domnívat (zvýšilo by to stavební pud, snížila by se produktivita ... ?!?).
A jdeme dál. 3x9=27dnů (fundovaný průmerný odhad 1.600 zakladených buněk denně až po tři týdny) by matička kladla jen proto abychom provedli cca 20.000 až 30.000 potratů. Desítky tisíc včel, které by mohly plnit svoji úlohu, kterou jim přisoudila matička Gaia prostě a jednoduše zničíme. Je to normální, nebo zavání genocidou?
Dalším aspekt - v jakém období je možné vyřadit ze včelstva takový objem včel aby se to neprojevilo na jeho vývoji. Vyřazujeme potencionální mladušky, čili vývoj se nutně musí zpomalit. A co když tento cyklus ukončíme v době, kdy si matka dá pauzu a připočítáme ještě plodovou přestávku?
Možná kladu jen začátečnické otázky, které znalý snadno vyvrátí (a to bych přivítal), ale také přemýšlím o tom, zdali by se tato metoda obešla bez likvidace plodu.
Hypotéza k diskuzi: Izolovat matičku v jednom nástavku a postupně odebírat zavíčkované plásty cca 3 dny před vylíhnutím.Tyto plásty odebrat i se včelami a trubci, jež plod zahřívají a vložit do tzv. sanačního nástavku (oddělku), kde je přeléčíme buď nasazením Formidolu ihned anebo amitrazu po vylíhnutí všech buněk (nebo jiný efektivní způsob). Plást se všemi nově vylíhnutými včelkami (vedlejším ziskem bude zřejmě částečná stavba na prázdných rámcích v tomtéž nástavku - ty vyndat při použití amitrazu) po cca 4-6dnech přeneseme a včely setřeseme do původního úlu, sanační plást vložíme opět matce do izolátoru k opětovnému zakladení. Tento proces provádět po dobu 27 dnů dle původní NZ metody.
Práce jak na kostele, ale .... snížení populace V.d. dosaženo bez ztráty na životech včel!
Táži se zkušených: kde jsou slabá místa hypotézy, kde jsou chyby ve výpočtech či odhadech?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.12.2012, 11:39 PM
Příspěvek: #38
RE: Léčení u včel
Já bych si nejspíš nebyl jistý tím, jak budou na tom se zdravím vylíhlé mladušky z takových lákacích plástů, když se na ně natláká větší množství roztočů. Jestli by tam nebyl nějaký ten vir?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2012, 02:01 AM
Příspěvek: #39
RE: Léčení u včel
(19.12.2012 08:41 PM)Crha Karel napsal(a):  Táži se ...: kde jsou slabá místa hypotézy, kde jsou chyby ve výpočtech či odhadech?

Mě se nezdá perspektivní žádné preventivní ošetřování.
Každé zkreslí skutečné vlastnosti včelstva. Undecided
Raději ošetřit nebo zasáhnout až něco hrozí, a dát jim minus.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Miroslav Jaroš (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.12.2012, 02:39 PM
Příspěvek: #40
RE: Léčení u včel
Díky za připomínky. Šlo a jde mi v podstatě o to, že když tuto NZ metodu Vašek hodil do placu, rozebrat ji ze všech stran, výhody, nevýhody, způsob aplikace na naše prostředí, modifikace atp. aby si mohli všichni, kdož si tuto diskuzi přečtou mohli udělat jasný obrázek, zda tou cestou, nebo nějak modifikovanou vydat. A protože je tu dost začínajících kladu i za ně otázky a vytvářím i možná nesmyslné hypotézy, aby mohli z Vašich zkušeností čerpat. V tom bych právě viděl smysl takovýchto diskuzí a proto bych byl rád, kdyby se připojili i další abysme mohli tuto metodu komplexně posoudit a potom podobným způsobem probrat jiné možnosti.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)