Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčení u včel
18.08.2013, 12:37 AM
Příspěvek: #91
RE: Léčení u včel
Globálny nedostatok železa v potravinách je jedným z najviac hlásených chýbajúcich minerálov. Málo je však o železe známe, že je pre včely potrebné na upevňovanie ich imuntného systému. Existujú dôkazy, že zimná úmrtnosť včelstiev je spôsobená sezónnym nedostatkom železa v strave včiel. Spravovanie včelstiev doplnením železa do ich stravy môže byť liekom proti zomieraniu včelstiev z dôvodu varroázy. Pokusy s dopĺňaním železa do stravy včiel robili v roku 2011 v Holandsku v 16.rôznych regiónoch na včelích rodinách v 50.úľoch. V roku 2012 pokračovali pokusy v Belgicku, Francúzsku a USA medzi 70.včelármi s viac ako 1000 včelstvami. Dôvodom tohto výskumného projektu bola otázka, prečo sa v Austrálii nevyskytuje zdravotný problém včiel spájaný s roztočmi Varroa. Ako odpoveď na uvedenú otázku je peľ rastliny Eucalyptus punctata, ktorý má veľmi vysoký obsah železa. Železo sa tak stáva novým nástrojom pre včelárov v ich boji s roztočmi Varroa. Ide o metódu pravidelného podávania železa včelám do ich doplňovaných zimných zásob v období od augusta do septembra. Výsledky testov dokumentujú, že aj bez liečenia včelstiev kyselinou mravčou a kyselinou šťaveľovou, čo nie je potrebné, počet roztočov Varroa vo včelstvách v priebehu 1-8 týždňov poklesol o polovicu. Letová aktivita v správaní sa včiel sa zvýšila. Železo v podávanej strave má priaznivý vplyv na plodovanie včelstiev a slabé včelstvá viditeľne mocnejú. Okolo úľov takmer nevidieť napadané mŕtve včely. Budúcnosť v dopĺňaní železa včelám do ich stravy je aj v možnosti predchádzať chorobám Nosema ceranae a Nosema apis.
Metóda podávania železa včelám do ich stravy ma inšpirovala natoľko, že som ju začal počas tohtoročnej sezóny v mojej praxi rozvíjať svojským spôsobom a zároveň budem sledovať jej účinky. Ďalšie informácie budem postupne zverejňovať na mojom blogu našapravda Warre.
http://nasapravda.blogspot.sk/2013/08/fe...avovy.html

           
Hlasování: Radek (+1), tondabh (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.08.2013, 09:51 PM
Příspěvek: #92
RE: Léčení u včel
Zdá sa, že tento predátor sa už nachádza s najväčšou pravdepodobnosťou v dutinách stromov obývaných včelami. Veda začína znovu objavovať myšlienku, že príroda skutočne funguje celkom dobre proti klieštikovi bez nášho zásahu!

http://www.appliedbio-nomics.com/product...tiolaelaps

Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 05:17 PM
Příspěvek: #93
RE: Léčení u včel
(09.08.2013 04:21 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  Pravidelně koukám na podložky a nikde nic,
U mne taky celkem nic,nic a pak jsem v jednom úle našel podložku posetou malými, lehce načervenalíma VD. Hodnotím jen stupeň - nic-málo-hodně, takže jinde nic a v jednom mrak. Mohlo by to být taky tím, že jsem KM nasadil v hicech ? V teple asi bude účinější - ale v dalších úlech stejně nasazené a nic. Je to jak říká Leoš - dost divnej rok.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
19.08.2013, 09:20 PM
Příspěvek: #94
RE: Léčení u včel
Čtyři včelstva vedle sebe, třetí den po Formidolu: 500-100-60-4!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 12:02 AM
Příspěvek: #95
RE: Léčení u včel
Priatelia, a čo tak vyskúšať si rok, dva roky, neliečiť. Možno si potom poviete: "Ten Michael Busch má pravdu!"
PS: Ja si dovolím konštatovať, že Michael Busch má pravdu. Neodpustím si však moju osobnú poznámku, že ak chcem obdržať každú jar od inšpektora zdravia mojich včelstiev certifikát, že moje včely sú zdravé aj bez liečenia, tak musím od ich prvého jarného preletu až po ich posledný orientačný prelet v neskorej jeseni, robiť v súlade s prírodou také zásahy, ktoré povzbudia vitalitu včelsteiv.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 01:23 PM
Příspěvek: #96
RE: Léčení u včel
(20.08.2013 12:02 AM)MilanBencúr napsal(a):  Priatelia, a čo tak vyskúšať si rok, dva roky, neliečiť. Možno si potom poviete: "Ten Michael Busch má pravdu!"
Nic proti - rok dva neléčit - a co ? Pokud to nebudou úplný chcípáci, dva roky to přežijou. Jenže zkusil to někdo roků 5 ? Kritická hranice, co já vím je 4 roky. Když mám hned vedle sousedy s konvenční léčbou a tunami roztočů, zkusit to sice můžu, ale dopředu vím, jak to skončí. Ani v německu, pokud vím, při šlechtění varoatolerantí včely, nedoporučují úplné zastavení veškeré léčby.
Takže O.K. - máte matky co to bez jakékoli léčby a ne na samotě u lesa přečkali 5 let ? Pak je rád objednám. Ale co já vím, nikoho takového neznám.
To není kritika podnětu - spíš jde o to, kdo to zkusil, ať se podělí. Možná by bylo zajímavé i kdo to zkouší, průběh a tak.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2013, 01:31 PM
Příspěvek: #97
RE: Léčení u včel
Ja mám jedno včelstvo neliečené 2 roky. Zatiaľ. Na viacerých som sa neodvážil robiť pokusy.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 01:14 AM
Příspěvek: #98
RE: Léčení u včel
(19.08.2013 09:20 PM)Crha Karel napsal(a):  Čtyři včelstva vedle sebe, třetí den po Formidolu: 500-100-60-4!

premísti to cinquecento nekam jinam
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 10:36 AM
Příspěvek: #99
RE: Léčení u včel
To si piš. Už to mají spočítané a na jaře je rozpustím do smetenců. zajímavé ale je, že to bylo včelstvo, jedinné pouze na loučkách (3NL2/3), které po dva roky mělo nejnižší úroveň spadu. To mi hlavba nebere.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.08.2013, 10:48 AM
Příspěvek: #100
RE: Léčení u včel
Pre roztoča predstavuje málo napadnuté včelstvo pomerne voľnú ekologickú niku... Prestretý stôl... Ak sa mu tam podarí usídliť, má parádnu hostinu... Myslím, že možno práve preto by nemalo ísť o snahu úplne roztoča zničiť, ale dosiahnuť takú úroveň populácie, pri ktorej včelstvo dokáže prosperovať a zároveň hustota populácie klieštika nedovolí jeho nekontrolovateľné množenie do závratných počtov... Teoreticky krásne vety, len ako to dosiahnuť...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 5 Host(é)