Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčení u včel
11.12.2012, 11:39 AM
Příspěvek: #21
RE: Léčení u včel
Asijská včela prý hnízdo opouští a zastydnutím plodu bojuje proti roztoči (Leoš Dvorský). jsem tam nebyl ale důvěřuju odborníkům. A od asijské včely máme roztoče. Nemůžeme to nechat na přírodě protože jsme do toho už zasáhli a roztoče sem dovezli. Myslím že jim musíme pomoct. Zoufale. Jinak to zatím nejde. A nebo nechat všechno vymřít a to co přežije bude náš start. To by ovšem museli udělat všichni v okolí. Jinak to nefunguje. Tady nejsme v americe. Tady je moc blízko další včelař.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2012, 06:47 AM
Příspěvek: #22
RE: Léčení u včel
(09.12.2012 05:33 PM)Mamevcely napsal(a):  Mám pro vás prima výzkum. Obvzlášť strana 57. Kde je vyřezávaní plodu. Všimněte si účinnosti bez chemie. Bez chemie. Miluju Novej Zéland. http://www.biosecurity.govt.nz/files/pes...-guide.pdf
Vašku, je to pre každého užitočný odkaz, ďakujem za pripomenutie dôležitých informácií. Novozélandskí odborníci majú tú výhodu, že vo svojej práci mohli zhrnúť dlhoročné poznatky z celého sveta. To, čo uvádzaš, je postup prírodných včelárov v Belgicku už pár desaťročí (myslím, že od konca sedemdesiatych rokov minulého storočia). Štúdie odborníkov nerobia závery také, aké by si priali včely, ale také, ktoré vyhovujú komerčnému včeláreniu. Každý včelár musí mať jasno v tom, akú veľkú šancu chce svojim včielkam dať. Ekologický prínos úľovej zostavy Warré, a podobného úľa s prirodzenou stavbou, spočíva dnes v pozitívnej reakcii včelstva na všetko, čo včelár očakáva na zlepšenie zdravotného stavu svojich kolónií. Vedenie včelstiev je veľmi jednoduché, čisté a v súlade s prírodou. Úľ s prirodzenou stavbou má ideálnu veľkosť, umožňuje včelám kontrolovať vlhkosť a teplotu, čo je najväčším problémom moderných priestranných úľových zostáv. Včelstvá prezimujú v ideálnych podmienkach. 
Včely sú veľmi pokojné, nie sú agresívne, pretože úľ otvoríme najviac dvakrát v sezóne. Na jar, pri ich delení, ktoré umožňuje včelstvám očistu a obnovu ich sily a v letnom období zberu úrody medu. V máji, kedy sa včelstvá roja, včelári nedovolia im vyrojiť sa, včelstvo pripravené na rojenie zmetú do rojáčika, v rojáčiku chemicky ošetria (napríklad kyselinou mliečnou), osadia do úľa na triangel trámiky, včelstvo do týždňa postaví prirodzené robotníčie dielo v plodisku, nepotrebuje medzistienky s predlohou, po týždni položia na nové plodisko mriežku, na mriežku medník v ktorom sú plásty z pôvodného plodiska zbavené plodu - plodové vence sú vykrojené a so zaviečkovaným plodom sú zároveň odstránené roztoče Varroa. Keďže takýto ekologický krok sa robí niekedy v období kvitnutia jabloní, v období prudkého rastu včelstva, sila včelstva zostane zachovaná, nebude sa už v sezóne rojiť a využije každú nasledujúcu znášku. Včelstvo už nebude potrebovať ďalšie ošetrenie v sezóne, zvládne zimovanie aj s klieštikom do jari, kedy sa proces opakuje. Táto metóda vyhovuje mne, v horskej oblasti s postupnou dlhotrvajúcou znáškou (ako som uviedol v inom vlákne, skúšam to už aj inak - bez vyrezávania plodu a so spájaním roja a vyrojeného včelstva).
Každoročná obnova vosku je zameraná na zdravý chov včiel. Pretože metóda nie je založená na rotácii plástov z jedného úľa do druhého, včelár eliminuje choroby "na 100 %". V úli nepoužívame žiadne chemikálie, dezinfikujeme ohňom, včelstvá liečime mimo úľa. Produkujeme tak prijateľné množstvo čistého a veľmi kvalitného medu, ktorého je nedostatok na súčasnom domácom trhu. V mojom regióne vyťažím z úľa Warré asi 18 kg na včelstvo, pričom rovnaké množstvo si včely odložia na zimu. Zároveň ťažím vosk jeden rok starý a propolis bez kontaminácie.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2012, 11:28 AM
Příspěvek: #23
RE: Léčení u včel
Pane Bencůre potěšení na mé straně. Kolik let to už bez té chemie a zapalováni fumigantů v úle táhnete.?

Pane Bencůre už to nehledejte. Díval jsem se teď na Váš blog. Je to dokonalá studnice informací. Píšete to tam. předposlední chemické ošetření 21august2010 a poslední 22march letos. Bylo to Amitrazem. Tak to sem z toho jelen. Jsem sám kdo tomu nerozumí?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2012, 07:34 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.12.2012 07:38 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #24
RE: Léčení u včel
(12.12.2012 11:28 AM)Mamevcely napsal(a):  ... Tak to sem z toho jelen. Jsem sám kdo tomu nerozumí?

Všetko so všetkým súvisí a všetko okolo seba treba sledovať. Sezóna roku 2010 bola až do letného slnovratu daždivá, včelstvá vačšinu času sedeli doma a stávalo sa, že aj päť dní nemohli lietať za znáškou. Zásoby, ktoré doniesli, preplodovali, plodu pribúdalo a s ním aj klieštika - nebolo výdatnejšej znášky, ktorá by plodovanie obmedzila. Kto vtedy po znáške nevenoval dostatočnú pozornosť ošetreniu včelstiev, ten o včely prišiel. Myslím, že celoplošne vtedy padla v republike väčšia polovica včelstiev. Vzhľadom k vyvinutej situácii som si v tej sezóne zvolil chemické ošetrenie Avartínom a nie chemické ošetrenie kyselinou mravčou. Dôvody uvádzam na blogu. Moje včelstvá v zdraví prezimovali a ďalšie dve sezóny fungujú bez fumigácie. 
V tomto roku, 22.marca, nepíšem, že by som na jar fumigoval včelstvá, ten článok pojednáva o možných metódach liečenia a ako sú chápané vo svete. Na mojom blogu sa v každom článku snažím pripomenúť niektorú z toho veľkého množstva možností, ako riešiť spolužitie včiel s roztočmi Varroa na udržateľnej úrovni. Tie postupy predsa nie sú zaručené! Vašku, mne sa páči Tvoja metodika, určite je dobrá, ale ju nebudem používať, pretože nevyhovuje môjmu štýlu vedenia včelstiev prirodzenou cestou.
V sezóne roku 2012 sa včelstvá vyvíjali podobne ako v roku 2010. Celú jar a leto sa striedali chladné obdobia s teplejšími dňami, ktoré boli sprevádzané suchom. Nič nemedovalo. Včelstvá opäť všetko preplodovali a s pribúdajúcim plodom pribúdal aj klieštik. V tomto roku som zvolil ošetrenie včelstiev BeeVitalom v auguste a septembri. Moje včelstvá zatiaľ pokojne zimujú, ale kamaráti u nás doma a aj v okolitých dedinách prišli o polovicu včelstiev už v septembri. Dúfam, že tie moje divovčielky budúcu sezónu opäť prežijú bez chémie.
Sú to včely moje a sú to moje rozhodnutia.
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2012, 09:49 PM
Příspěvek: #25
RE: Léčení u včel
Nikomu nic nenutím to dá rozum. Ať si každej dělá co uzná za vhodný. Odpusťte mi mou otevřenost. Přijde mi nefér psát sáhodlouhé texty o ekologii a přírodním včelaření a přitom co dva roky fumigovat. Lidi Vám věří a chtějí jít stejnou cestou...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2012, 10:49 PM
Příspěvek: #26
RE: Léčení u včel
Vašku, to přeci není zásadním se zřeknutí použití chemických prostředků. Víme, že každá krajnost může přinést špatné plody.
Milanův způsob je o speciálním použití s maximální efektivitou a minimálním dopadem na úlové prostředí s celým jeho obsahem. Není fumigace jako fumigace. Kdybychom ty způsoby použití (v celém úle dle metodiky) a v rojáku (jen včely a roztoči) házeli do jednoho pytle, tak bychom klidně mohli do jednoho pytle hodit veškerou chemii (vždyť ty používané kyseliny se vesměs vyrábí).
A když bych chtěl jít až do krajnosti - co za chemická svinstva si samy včely nanosí do úlu, když sbírají nektar na ošetřených plodinách nebo z čeho tvoří propolis, tak to by na přírodní chov včel v našich podmínkách musel fundamentalista rezignovat.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.12.2012, 11:05 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.12.2012 11:07 PM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #27
RE: Léčení u včel
Vašku, páči sa mi Tvoja otvorenosť. Nikde však nepíšem, že fumigujem každé dva roky. To je zavádzajúce. Je pravdou, že uprednostňujem fumigáciu rojov a zmetencov mimo úľa, pretože táto metóda neničí pre včely potrebnú mikroflóru a mikrofaunu v úli, ale chemické ošetrenie kyselinou mravčou áno, a naviac dokonale. Navyše, myslím si, že nestagnujem niekde pred šiestimi rokmi, ale každý rok sa snažím hrať vyšší level.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.12.2012, 12:51 AM
Příspěvek: #28
RE: Léčení u včel
(12.12.2012 11:05 PM)MilanBencúr napsal(a):  Je pravdou, že uprednostňujem fumigáciu rojov a zmetencov mimo úľa, pretože táto metóda neničí pre včely potrebnú mikroflóru a mikrofaunu v úli, ale chemické ošetrenie kyselinou mravčou áno, a naviac dokonale.

Milane, nezlob se na me, ale nemohu si zvyknout na tvé oblibené zdúraznení, ze se u kyseliny mravencí jedná o chemickou lécbu, a zároven si polybovat avartin.
A kdyz své vcelstvo lécís mimo úl, jak zabránís, aby zamorené vcelstvo neposkodilo mikroflóru a mikrofaunu v úlu?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.12.2012, 09:10 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.12.2012 09:30 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #29
RE: Léčení u včel
Od roku 1988 som spolupracovníkom s veterinárnou službou v okrese Dolný Kubín. Na svete sú len dve veterinárne pracoviská vybavené špičkovou technikou na dôkladné vyhodnocovanie znečistenia životného prostredia včiel, ich úľa a ich výrobkov. Jedno také pracovisko je v Nemecku a druhé, špičkovou technológiou vybavené pracovisko, je na Slovensku, v Dolnom Kubíne. Laboratórna diagnostika a skúšanie voskového diela potvrdzujú, že takmer po troch desaťročiach používania Avartínu vo včelárskej praxi sú jeho stopy vo vosku nemerateľné.
Z veterinárnej literatúry v mojej knižnici o chorobách včiel a ich prevencii som sa dozvedel, že všade vo svete sa proti klieštikovi včelstvá ošetrujú metódami zootechnicko-chovateľskými, termickými a chemickými. Nikto tieto kategórie zatiaľ nezmenil. Kyselina mravčia je synteticky vyrábaná chemická látka a jej používanie vo včelárstve je chemickou metódou liečenia klieštikovitosti včelstiev. Naproti tomu, medzi zootechnicko-chovateľské metódy patrí robenie zmetencov s následným ošetrením včelstiev účinným akaracídnym prostriedkom. Avartín je účinný a navyše rýchlo odbúrateľný (za štrnásť dní až tri týždne). Neposudzujem prostriedok podľa toho, či mi to znie lepšie v uchu, ale o spôsobe liečby sa musím rozhodnúť po dôkladnom zvážení zdravotnej situácie vo včelstve. Dnešné všeobecne uznávané metódy ošetrovania včelstiev organickými kyselinami, a aj fumigantmi, sú len veľkoplošnou prevenciou, čo vyhovuje včelárom so zameraním sa na finančný zisk zo včiel. Taká metodika nie je liečením, je len nanútenou prevenciou. A ja chcem včely liečiť vtedy, keď sú choré! "Jestli si nedáte bacha, noviny vás přesvědčí, aby ste nenáviděli utiskované a milovali ty, kteří je utlačují."
Hlasování: Veronika N. (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.12.2012, 08:25 PM
Příspěvek: #30
RE: Léčení u včel
Tak. Asi je na místě se omluva. Speciálně se omlouvám Milanu Bencůrovi za ostré vměšování se do jeho včelaření. Milane omlouvám se a není to osobní. Dokonce naopak. Moc si vážím toho cos pro propagaci alternativního včelaření udělal. Nejsem zamindrákovanej idiot. Jen se tak chovám. Problém je totiž v nepřehlednosti. Myslím že dnešní informacemi přesycená doba nesnese slovní balast. Prostě jsem jen chtěl upozornit na fakt že Fakta musí být na prvním místě. Pokud se v tom mají laici vyznat. Fakta jsou jasná. Leoš Dvorský mnoho let bez reziduální chemie v konvenčních úlech. To je zajímavé. To je vzor. Lidi začali slepě věřit že řešení je warré úl. Není to pravda a oba to víme.?!

Vašek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)