Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčení u včel
19.03.2019, 02:29 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.03.2019 12:04 AM od Ali.)
Příspěvek: #221
RE: Léčení u včel
Když se chce, všechno jde. Díky, díky, navedli jste mě na jednu věc a její další kladné důsledky.
Uvědomil jsem si, že když jsem dělal Tarranova, tak ty mladušky s matkou jsou jako roj. Dva malé poloplásty, zásobní a kapsové krmítko a je to ok (jen jsem to trochu nedomyslel, usadil jsem ho do druhé poloviny ležanu a oni se přes přepážku cítili a vnímaly navzájem a měl jsem čtrnáct dnů problém, ale že byly půl napůl obojí obstály - příště je musím dát do jiného úlu).
U mě až v červnu po akátu by to šlo, už tu nic není, jen bych roje s mateřákama vzájemně prostřídal a pak, ale nevím kdy bych je spojil. To by s přikrmováním postavily polovinu plodiště pěkného a proběhlo by i částečně samoošetření. Zdá se to být velký zásah, ale v původním zůstane vše a svém místě, jen přijdou o matku, mladušky a dva poslední nedostavěné plásty. Mě to trvá, než na něco přijdu (no pánové, a mám to jak pro staré včelstvo tak pro mladé). Dik.

Můžu poprosit admin. o přehození těchto příspěvků někam do volné stavby, aby se to tu s léčením nepletlo ? Děkuji.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2019, 10:26 PM
Příspěvek: #222
RE: Léčení u včel
Zdravím vespolek,

rád bych se ze zeptal na jarní ošetření KM(MiteGone) - ze dvou včelstev má jedno(silnější) spad 3 samičky denně a druhé jen 1 samičku. Leoš Dvorský doporučuje léčit od 2VD. Má smysl uvažovat o bodovém ošetření a přeléčit jen to jedno? Nebo je to u dvou včelstev jedno.

Taky jsem letos chtěl vyzkoušet chov matek z vajíček na liště jak ji doporučuje Jiří Marx a založit v druhé půli dubna sérii, kterou bych začátkem května použil na oddělky. No a k tomu bych právě použil to neléčené včelstvo.

Díky za komentář.


Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.04.2019, 08:51 AM
Příspěvek: #223
RE: Léčení u včel
Bill doporučuje MiteGone při květu meruněk ( a pak podle potřeby cca v začátku srpna), to je nyní. Ta moje doporučení o použití KM jsou z dob, kdy jsem ji používal. Posledních 5 let roztoče neřeším a při 3 samičkách bych se nehroutil. Jenže začátečník nemá ještě včelařsku empatii (drtivá většina zůstane na úrovni držitelů včelstev) , tak to má těžké rozhodování, protože včelařské maenstream šíří něco jiného a stále vidí problém především v kleštíkovi, což je hloupost. Dopracovat se k včelaření je někdy fuška. Osobně bych se zaměřil na to, abych ta včelstva dostal do síly , abych mohl dělat oddělky a ty udělal v době, kdy se včelstva rojí. Zabil bych tak 2 mopuchy jednou ranou. Už jen pouhá tvorba oddělků by měla stačit k tlumení roztoče. Udělej ale to, co cítíš sám za správné (stejně to tak bude). Ještě jedna maličkost. Nyní včelstva může ohrozit nejvíce nosemóza (duben dělá roje nebo pohřby), sám včelař a divocí jezedéros na polích. Těch různých rad a doporučení najdeš všeude haba kuk, ale je třeba to chápat v celém kontextu toho, co dotyčný dělá. Tedy vidět i vliv stanoviště, způsob vedení včelstev a další věci. Podstata o vedení včelstev spočívá v umění rozpoznat a pak dát do souladu prostředí, včelu, včelaře, úl a provozní metodu. To je vlastně vše. Jsou tu různé včelařské filozofie a ty se často nedají kombinovat nebo ne bez dopadů. Lidé nechtějí být za hlupáky a tak se neptají nebo ptají těch, kteří stejně neví, ale zato se chlubí (často i cizím peřím). Třeba mají znalosti, ale neví a v tom je ten rozdíl. Tady v mém okolí teba žije jeden, který říká, že včelaří jako já (což je ovšem lež a on si to ve skutečnosti ani nemyslí). Někdy v lednu mi volal kamarád z Ostravy a stěžoval si, že dotyčný radil jednomu začínajícímu u nich a ten že přišel o včely. Když mi řekl co mu doporučil, tak jsem málem omdlel. Opakovat uměl dobře, jen slovo poškozené, zaměnil za slovo mrtvé a výsledek byla ta katastrofa. Autentické informace jsou něco jiného než převzaté a nepochopené. Tyhle opakovačky způsobují ty nejhorší škody i když v dobré víře. Až budeš včelařit dýl, rychle poznáš, kdo kecá a kdo říká to, co skutečně dělá. Já letos kroutím 57 sezónu a nikdy bych netvrdil, že všechnovím a znám. Naopak každý den vidím ve včelách nové a ispirativní věci. Některé věci už ani neříkám, protože bych byl za blázna i když si vše ověřuji testy a pokusy. Dnes vím, změnit většinový názor je skoro nemožné. Včelaření je něco jako nemoc. Žena říká, že mám nemoc VČELA POZITIV, což se údajně projevuje i tím, že nechrápu ale bzučím nebo píchám. Kdo ví? ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.04.2019, 02:07 PM
Příspěvek: #224
Smile RE: Léčení u včel
Právě, že problém je ta empatie a nedostatek zkušeností. Sleduji vývoj kolem ŠVP, takže vím, že 2 samičky VD jste doporučoval v otázkách a odpovědích někdy 2010, a že dnes je pohled na VD jiný. A taky si uvědomuji, že to co doporučujete Vy, vychází z Vašich podmínek. Já mám Vigorky, které jsem si před 2 lety dovezl od Grunových. Více méně konvenční chov. Takže na tom budou jinak, než přizpůsobené generace zdejších včelařů, neřknuli Vaše.

Ale spíš jsem chtěl jaro bez KM, s tím, že oddělkami VD utlumím a povede se mi rozmnožit včelstva, což se mi loni nezdařilo. Stejně tak jsem nechtěl vyřezávat trubčinu, protože si chci chovat vlastní matky. To s 3 VD je na 5 NN, ve spodním mají souše a tudíž prostor se rozvíjet. Uvažoval jsem, že právě tohle včelstvo rozeberu na oddělky a to druhé nechám.

Trochu lituji, že jsem si v zimě nenechal vyšetřit mrtvolky na nosemózu. Jezeďáky tu nemám(louky a lesy) a snažím se včelám v tom moc nevrtat. Loni měli po prvním proletu lehce pokálené česna, letos nic. A taky v loňském roce jsem na jaře KM nedával - v květnu po vytočení části zásob jsem dal Formidol a na konci srpna pak MG odpařovač.

Holky tady mají dostatek jrby jívy, ostatních druhů vrb, lísky a taky ovocné stromy, atp. Takže na jaře mají víc než bohaté zdroje.

Díky za odpověď. Pomáhá se to zorientovat a samozřejmě to neberu jako návod v příbalovém letáčku na použitíSmile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2021, 07:51 AM
Příspěvek: #225
RE: Léčení u včel
U jednoho včelstva pozoruji již týden vysoký spad vd. A tím vysoký, myslím desítky až stovky vd za dva/tři dny. Je to včelstvo nyní na 4nn z toho dva vrchní jsou plně zavíčkovaných zásob. V pohodě fungující a vlastně jedině včelstvo u kterého jsem letos nedělal oddělky.
Chtěl jsem jim dát formidol41g, ale pozoruji u nich ještě jednu věc.
Zbavují se vehementně poškozených včel. Prostě z česna vylétne včela s poškozenou včelou a odnáší ji pryč z úlu. A je jim úplně jedno že ona poškozená včela ještě žije.
Tak nevím jestli to není všechno jen součástí groomingu a km je zbytečná. Nebo lepší je "přeléčit" a pomoct jim od vd? Mikroskop nemám abych prozkoumal mrtvolky vd.
Má někdo podobné zkušenosti? Děkuji s pozdravem K.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.08.2021, 08:07 AM
Příspěvek: #226
RE: Léčení u včel
Mám to podobně u jednoho (dělal jsem u něj falešné hnízdo v červnu), dokrmoval jsem 20-25 července. Spad tak 25 -30 - to neřeším, poslední týden vyhazujou poškozenej trubčí plod s dwv. Viditelně poškozený včely jsem viděl asi dvě, ráno před úlem 3-4 nepoškozený ale hynoucí - to asi nemusí nic znamenat. Vytvořil jsem nezateplenej strop a podívám se, kolik mají plodu. Nevím, jestli to neskončí "benzínem"..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2021, 05:58 PM
Příspěvek: #227
RE: Léčení u včel
No podle toho mála, co vím, je asi dobré to nějak kvantifikovat - t.j. strávit u problematického včelstva nějakou dobu a pozorovat, kolik těch poškozených asi tak z úlu "vypadává". Jestli jsem to dobře pochopil, tak jedna poškozená včela za hodinu (teď v podletí) "jaro nedělá" kdežto když budeš mít co pět minut jednu na zemi, je třeba se tomu hodně pozorně věnovat. Např. sledovat vývoj (časem se to zhoršuje/zlepšuje), jestli je tendence k loupežím, jak vypadá plod (hodně mezerovitý, nevylíhlé včely), VD na včelách, viditelné poškození mladých včel v plodišti...
Řešení pak bude asi nekonečně mnoho od výše zmíněného benzínu přes ozdravení oddělkem, rozpuštění zdravých mladušek do oddělků a využití zásob pro oddělky nebo med pro sebe, při menší virové náloži redukce VD (kyseliny, ekopol...)...
Pak je otázka udržování takového materiálu, který by neměl sám o sobě perspektivu. Já osobně teď na začátku se snažím dělat hodně oddělků abych mohl nahrazovat ztráty a hlavně zkoušet různý gen. materiál, který by se časem osvědčil. Je to učení se za chodu ale jinak to asi nejde. Spoustu věcí diskutuji s Leošem takže některé věci zde psané jsou od něj (i když možná mnou špatně interpretované, to je holt to učení...).

Každopádně úplně nejdůležitější ze všeho mi přijdeje NEOHROŽOVAT OKOLÍ. Jedna věc, že si na Tebe mohou stěžovat sousedi včelaři a pak taky může taková VD-virová bomba zlikvidovat i vaše vlastní včely na stanovišti i v blízkém okolí. Ani o jedno myslím nikdo z nás nestojí...

JS

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.08.2021, 08:33 PM
Příspěvek: #228
RE: Léčení u včel
Dík za reakci, postupuju obdobně - koukám na česno několikrát denně Smile Co mě uklidňuje, je poškození pouze trubčího plodu - na druhou stranu už by tam teď neměl být..
Včely - dělnice poškozený jsem viděl dvě. Možná by to daly, ale - celkově plodu tam je pořád dost, tak jsem tam včera vrazil KM alespoň na 14 dní a budu doufat, že ty poškozený zavirovaný včely vymorduju. Na jaře zhodnotím přeživší včelstva a nejslabší kusy (ty, kde bylo nejvíce léčebných zásahů) vyřadím z chovu (povyměňuju matky..) Oddělky jsem tvořil, možná že zkusím na podzim zrovna tohle včelstvo zrevitalizovat oddělkem podle LD, pokud toho teda dožije..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.04.2022, 09:55 AM
Příspěvek: #229
RE: Léčení u včel
Na VF byl nedávno příspěvek o léčení moru včelího plodu.V závěru zaznělo, že matka která úspěšně vzešla z přemetence se již setkala s morem a tudíž bude mít na mor nějakou odolnost.
V příspěvku Debory zde na fóru z 7.5.2015 je podobný článek na tvorbu otevřeného umělého roje, tam se o odolnosti nemluví.
Někde jsem četl, že mor je přítomen v latentní formě ve většině včelstev a zaleží jen na podmínkách, které se ve včelstvu vyskytnou, aby se mohl rozvinout.
Tím , že je mor bakteriálního původu a není virového, nepříjde mi logické, aby se na něho tedy mohla vytvořit určitá odolnost, jak je uvedeno v článku na VF..
Je to pravda nebo se mýlím ??
Díky RS.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.04.2022, 10:17 AM
Příspěvek: #230
RE: Léčení u včel
Jde o to, že po zjištění kliniky ve včelstvu
...nejprve zamáčkne matku a nechá ve včelstvu vychovat novou a až poté přemete.

Moje domněnka:
Larvičku s nízkou odolností k moru se nepodaří dochovat do nové matky. Takže je tady naděje, že potomci nové matky také budou odolnější.
m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)