Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčení u včel
19.03.2019, 02:29 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.03.2019 12:04 AM od Ali.)
Příspěvek: #221
RE: Léčení u včel
Když se chce, všechno jde. Díky, díky, navedli jste mě na jednu věc a její další kladné důsledky.
Uvědomil jsem si, že když jsem dělal Tarranova, tak ty mladušky s matkou jsou jako roj. Dva malé poloplásty, zásobní a kapsové krmítko a je to ok (jen jsem to trochu nedomyslel, usadil jsem ho do druhé poloviny ležanu a oni se přes přepážku cítili a vnímaly navzájem a měl jsem čtrnáct dnů problém, ale že byly půl napůl obojí obstály - příště je musím dát do jiného úlu).
U mě až v červnu po akátu by to šlo, už tu nic není, jen bych roje s mateřákama vzájemně prostřídal a pak, ale nevím kdy bych je spojil. To by s přikrmováním postavily polovinu plodiště pěkného a proběhlo by i částečně samoošetření. Zdá se to být velký zásah, ale v původním zůstane vše a svém místě, jen přijdou o matku, mladušky a dva poslední nedostavěné plásty. Mě to trvá, než na něco přijdu (no pánové, a mám to jak pro staré včelstvo tak pro mladé). Dik.

Můžu poprosit admin. o přehození těchto příspěvků někam do volné stavby, aby se to tu s léčením nepletlo ? Děkuji.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.04.2019, 10:26 PM
Příspěvek: #222
Zdravím vespolek,

rád bych se ze zeptal na jarní ošetření KM(MiteGone) - ze dvou včelstev má jedno(silnější) spad 3 samičky denně a druhé jen 1 samičku. Leoš Dvorský doporučuje léčit od 2VD. Má smysl uvažovat o bodovém ošetření a přeléčit jen to jedno? Nebo je to u dvou včelstev jedno.

Taky jsem letos chtěl vyzkoušet chov matek z vajíček na liště jak ji doporučuje Jiří Marx a založit v druhé půli dubna sérii, kterou bych začátkem května použil na oddělky. No a k tomu bych právě použil to neléčené včelstvo.

Díky za komentář.

Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
07.04.2019, 08:51 AM
Příspěvek: #223
Bill doporučuje MiteGone při květu meruněk ( a pak podle potřeby cca v začátku srpna), to je nyní. Ta moje doporučení o použití KM jsou z dob, kdy jsem ji používal. Posledních 5 let roztoče neřeším a při 3 samičkách bych se nehroutil. Jenže začátečník nemá ještě včelařsku empatii (drtivá většina zůstane na úrovni držitelů včelstev) , tak to má těžké rozhodování, protože včelařské maenstream šíří něco jiného a stále vidí problém především v kleštíkovi, což je hloupost. Dopracovat se k včelaření je někdy fuška. Osobně bych se zaměřil na to, abych ta včelstva dostal do síly , abych mohl dělat oddělky a ty udělal v době, kdy se včelstva rojí. Zabil bych tak 2 mopuchy jednou ranou. Už jen pouhá tvorba oddělků by měla stačit k tlumení roztoče. Udělej ale to, co cítíš sám za správné (stejně to tak bude). Ještě jedna maličkost. Nyní včelstva může ohrozit nejvíce nosemóza (duben dělá roje nebo pohřby), sám včelař a divocí jezedéros na polích. Těch různých rad a doporučení najdeš všeude haba kuk, ale je třeba to chápat v celém kontextu toho, co dotyčný dělá. Tedy vidět i vliv stanoviště, způsob vedení včelstev a další věci. Podstata o vedení včelstev spočívá v umění rozpoznat a pak dát do souladu prostředí, včelu, včelaře, úl a provozní metodu. To je vlastně vše. Jsou tu různé včelařské filozofie a ty se často nedají kombinovat nebo ne bez dopadů. Lidé nechtějí být za hlupáky a tak se neptají nebo ptají těch, kteří stejně neví, ale zato se chlubí (často i cizím peřím). Třeba mají znalosti, ale neví a v tom je ten rozdíl. Tady v mém okolí teba žije jeden, který říká, že včelaří jako já (což je ovšem lež a on si to ve skutečnosti ani nemyslí). Někdy v lednu mi volal kamarád z Ostravy a stěžoval si, že dotyčný radil jednomu začínajícímu u nich a ten že přišel o včely. Když mi řekl co mu doporučil, tak jsem málem omdlel. Opakovat uměl dobře, jen slovo poškozené, zaměnil za slovo mrtvé a výsledek byla ta katastrofa. Autentické informace jsou něco jiného než převzaté a nepochopené. Tyhle opakovačky způsobují ty nejhorší škody i když v dobré víře. Až budeš včelařit dýl, rychle poznáš, kdo kecá a kdo říká to, co skutečně dělá. Já letos kroutím 57 sezónu a nikdy bych netvrdil, že všechnovím a znám. Naopak každý den vidím ve včelách nové a ispirativní věci. Některé věci už ani neříkám, protože bych byl za blázna i když si vše ověřuji testy a pokusy. Dnes vím, změnit většinový názor je skoro nemožné. Včelaření je něco jako nemoc. Žena říká, že mám nemoc VČELA POZITIV, což se údajně projevuje i tím, že nechrápu ale bzučím nebo píchám. Kdo ví? ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne partnery a ne výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
07.04.2019, 02:07 PM
Příspěvek: #224
Smile RE: Léčení u včel
Právě, že problém je ta empatie a nedostatek zkušeností. Sleduji vývoj kolem ŠVP, takže vím, že 2 samičky VD jste doporučoval v otázkách a odpovědích někdy 2010, a že dnes je pohled na VD jiný. A taky si uvědomuji, že to co doporučujete Vy, vychází z Vašich podmínek. Já mám Vigorky, které jsem si před 2 lety dovezl od Grunových. Více méně konvenční chov. Takže na tom budou jinak, než přizpůsobené generace zdejších včelařů, neřknuli Vaše.

Ale spíš jsem chtěl jaro bez KM, s tím, že oddělkami VD utlumím a povede se mi rozmnožit včelstva, což se mi loni nezdařilo. Stejně tak jsem nechtěl vyřezávat trubčinu, protože si chci chovat vlastní matky. To s 3 VD je na 5 NN, ve spodním mají souše a tudíž prostor se rozvíjet. Uvažoval jsem, že právě tohle včelstvo rozeberu na oddělky a to druhé nechám.

Trochu lituji, že jsem si v zimě nenechal vyšetřit mrtvolky na nosemózu. Jezeďáky tu nemám(louky a lesy) a snažím se včelám v tom moc nevrtat. Loni měli po prvním proletu lehce pokálené česna, letos nic. A taky v loňském roce jsem na jaře KM nedával - v květnu po vytočení části zásob jsem dal Formidol a na konci srpna pak MG odpařovač.

Holky tady mají dostatek jrby jívy, ostatních druhů vrb, lísky a taky ovocné stromy, atp. Takže na jaře mají víc než bohaté zdroje.

Díky za odpověď. Pomáhá se to zorientovat a samozřejmě to neberu jako návod v příbalovém letáčku na použitíSmile
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)