Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
16.10.2013, 08:35 PM
Příspěvek: #41
RE: Japonský úl
Rozměry vnitřní
Warre 300x300x210
Japonec 220x220x150.
Hlasování: Mlha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2013, 09:12 PM
Příspěvek: #42
RE: Japonský úl
tak že v principu múzem japončit ve varéčku
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2013, 09:22 PM
Příspěvek: #43
RE: Japonský úl
Když zrušíš laťky v každém nástavku a protneš je namísto toho křížmo drátem tak v podstatě ano. Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2013, 09:30 PM
Příspěvek: #44
RE: Japonský úl
(15.10.2013 11:32 PM)tondabh napsal(a):  Haribol Stáníku, sháněj nový odkaz veterána už někdo koupil Rolleyes.
Měj se krásně včeličkově Tonda.
To je pravda, ale také se tam píše, že "Plně funkční,prodávám více kusů i na š 1000MB"
Takže se přes ten odkaz http://aukro.cz/stary-hever-na-veterana-...40607.html dá na pána dostat a případně se pozeptat na ty další kusy Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2013, 11:20 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.10.2013 11:22 AM od Mlha.)
Příspěvek: #45
RE: Japonský úl
Přesně o to mi šlo, protože Japonský úl je navržen pro včelu Apis cerana japonica, která tvoří menší kolonie, waré je navržen pro Apis mellifera mellifera (která tvoří větší kolonie než ACJ a menší než AMC), tak jsem chěl vědět jak Japonce zvětšít úměrně tomu aby se v něm cítila dobře i Apis mellifera cranica. Vzhledem k tomu, že si budu jen hrát, tak to asi říznu tak abych měl nejmenší prořez na tom prkně ze kterého to budu dělat v délce strany něco mezi 30cm-35cm.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2013, 12:31 PM
Příspěvek: #46
RE: Japonský úl
(16.10.2013 09:12 PM)Debora napsal(a):  tak že v principu múzem japončit ve varéčku

Vo Warre nie, má príliš hlboký nadstavok, 21 cm. Potrebuješ nadstavok plytký, 15 cm a menej, aby boli zásoby medu v top nadstavku oddelené od plodu. Pre včelárenie bez trámikov na pôdoryse Warre vyhovuje Christov úľ, 10,5 cm.
http://nasapravda.blogspot.sk/2011/09/fa...ov-ul.html
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2013, 01:33 PM
Příspěvek: #47
RE: Japonský úl
(17.10.2013 12:31 PM)MilanBencúr napsal(a):  
(16.10.2013 09:12 PM)Debora napsal(a):  tak že v principu múzem japončit ve varéčku

Vo Warre nie, má príliš hlboký nadstavok, 21 cm. Potrebuješ nadstavok plytký, 15 cm a menej, aby boli zásoby medu v top nadstavku oddelené od plodu. Pre včelárenie bez trámikov na pôdoryse Warre vyhovuje Christov úľ, 10,5 cm.
http://nasapravda.blogspot.sk/2011/09/fa...ov-ul.html
Taky asi bude záležet na včelách, podmínkách a snůšceCool jde to podle mě těžko standardizovat.Big Grin pro představu - já měl letos oddělený med od plodu zhruba 50cm - tedy půl metru, pro nevěřící - od stropu úlu klasické míry 39cm, takže při přepočtu na japončíka 22cm, začíná plod někde víc jak 1,5 metru od střechy. Tam asi 10,5¨cm nástavky nebudou to pravéConfused
Všecko chce vyzkoušet a hlavně nic nenormalizovat. Fakt ideální mě přijde video od Debory - kláty v jižní Francii. Všiml jsem si, že med vybírají zhora, takovou velkou naběračkou. Konzultoval jsem to s místním pamětníkem klátů a prostě se to bere až narazíš na plod a je to. A za rok to včely dostaví. A nemusím nic přehazovat a uřezávat a tak podobně. A taky tvrdil, že klát je ideální i z důvodu kulatého průřezu.
Možná by šli dělat i uměle jako dřív sudy, to by mohlo mít i nástavky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2013, 04:47 PM
Příspěvek: #48
RE: Japonský úl
Určite, že je to o včelách a podmienkach. Ale keď dáme do nadstavku len kríž na spevnenie súvislého diela, tak je výhodnejšie odoberať med v 10,5 cm nadstavkoch po 5-6 kg množstvách denne, pretože taký zásah určite nespôsobí vo včelstve šok. Pokračovať môžme na druhý deň, alebo o dva, tri dni. Postupná stavba diela smerom nadol je tiež dôležitá pre obnovu diela v plodisku. A včely stavajú len keď je znáška. Pri tomto spôsobe včelárenia nejde o ukradnutie všetkých medových zásob včelám naraz, ale o rozumné podelenie sa s nimi o "spoločný" zisk.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.10.2013, 11:51 PM
Příspěvek: #49
RE: Japonský úl
Toníku, jak určuješ zralost medu, vhodnost k odebrání?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2013, 12:29 PM
Příspěvek: #50
RE: Japonský úl
(17.10.2013 11:51 PM)Crha Karel napsal(a):  Toníku, jak určuješ zralost medu, vhodnost k odebrání?


Haribol Kájo, když jsou vrchní 2-3 nástavky zavíčkované, můžeš si být jistý, že medíček je eňo ňuňo, neboli pěkně zralý a ve výborné kvalitě. Samozřejmě je na Tvém zvážení, kdy a jak si ho zpracuješ, zda ho necháš v plástech ztuhnout, či ho necháš vykapat nebo vylisuješ. Je ale důležité nástavky včas odebrat a nahradit prázdnými, aby včeličky měli dost prostoru na další stavbu.

Měj se krásně včeličkově Tonda.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1), Crha Karel (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)