Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
14.06.2021, 10:26 PM
Příspěvek: #2171
RE: Co se děje v úlech teď
Tam jsou včelstva mé ženy - při slunovratu 6 včelstev, zazimováno 6 včelstev, po proletu 6 včelstev, vyzimováno koncem května 5 včelstev. Z pěti včelstev problémy s rozvojem 2 včelstva z toho u jednoho padla matka a narazily nouzové. Vzdálenost od zkolabované včelnice 270 metrů (měřeno na katastrální mapě). Ty problémy bych spíš přičítal loňskému hladovému roku než tomu kolapsu vedle. Přes 50 let tady včelařící včelař s cca 30-ti včelstvy (od kolapsu 2 km - bez ztráty kytičky) říkal, že tak hnusnou sezonu ještě nezažil. Osobně si myslím i na základě svých úhynů s kontrolou u sousedního včelaře, že vliv přenosu není tak katastrofický, jak se uvádí. Ale na nějaký závěr to není. U včel všechno souvisí se vším.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.07.2021, 10:56 PM
Příspěvek: #2172
RE: Co se děje v úlech teď
Dobrý večer. Přišel jsem si k vám pro radu.

Začátkem července (tj. 4.7.) jsem vytočil včelám po nástavku medu. Včelky byly na 5-6ti nástavkách, v každých byly ve vrchních třech NN zavíčkované zásoby. Vzal jsem z každých ten nejvrchnější NN(akát, lípa), a po vytočení jsem jim ho vrátil zpět na nejvrchnější pozici. Měl jsem v plánu, jim ho na konci července odebrat nadobro. V té době ještě kvetla lípa, nyní ještě kvete hořčice, mohla by být i medovice. Tak jsem myslel, že by mohli ještě něco nasbírat, a že bych to mohl použít do oddělku jako mk, nebo ještě něco odtočit. Jenže včely se netváří, že by buňky ještě chtěli naplnit, všechno krásně očistily a dál to nijak nevypadá.
Má otázka zní. Mám jim nástavek odebrat rovnou, nebo počkat.

Možná byla chyba jim ho dát zpět na nejvrchnější pozici ,ale spíše vložit nad plod?
Zase jsem je nechtěl nějak ztresovat, letos s nimi žiji tak nějak v harmonii. I to medobraní byla symfonie. Jako kdybych jim nic nebral, ale včely mi med v podstatě darovali. Celý rok byl super. I roj mi přistál na zahradě, a můj první odchyt byl nádhernej zážitek.
Děkuji, s pozdravem Křeček.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, lípa, pole / volná stavba
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2021, 12:14 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.07.2021 12:17 PM od Jiří Sláma.)
Příspěvek: #2173
RE: Co se děje v úlech teď
Tak já to mám naprosto stejně. Nad plod bych to už asi nedával - přeci jen je asi našim cílem je co nejméně stresovat takže bych jim netrhal ten přechod plod-zásoby když už je vlastně po snůšce. Já ovšem včelařím teprve rok tak nemůžu radit.
Přemýšlím, jestli to není náhodou tak, že jak zmenšují plochu plodu tak se jim uvolňuje místo nahoře (kde byl ještě před pár týdny vršek plodu) a to možná doplňují právě tou lípou (příp medovicí) takže místo toho aby to nosily úplně nahoru, dávají to naopak pod ty jarní medné zásoby...???

Osobně to budu řešit tak, že ten horní nástavek souší teď oddělím nedoraženou folií a když bude nějaký přetlak medovice, mohou ho teoreticky cpát tam - aspoň tak jsem to pochopil z různých návodů a diskusí s Leošem...

J SLáma

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.07.2021, 01:49 PM
Příspěvek: #2174
RE: Co se děje v úlech teď
Já jsem takovou snůšku zdaleka neměl - vytočil jsem dohromady ze všech čtyř včelstev asi 20kg - na ochutnání - a teď začnu dokrmovat. V každým včelstvu jsem nechal alespoň 10 - 15 kg medu. Zimovat čistě na medu se mi letos nepodaří..
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.07.2021, 08:28 PM
Příspěvek: #2175
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes jsem koukal na horní nástavek a přeci jen ho postupně zanášejí lípou a medovicí takže předpokládám, že dole už mají kolem plodiště sladiny dostatek...

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.07.2021, 10:48 PM
Příspěvek: #2176
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím přátelé.
26. června jsem vytvářel oddělky (celý NN). 2. července jsem vylámal všechny nouzové matečníky a vložil matečník ze startéru. Včera (17. července) při kontrole již nová matka kladla, našel jsem ale jeden nový zavíčkovaný matečník. Včelám zřejmě nová matka nevyhovuje. Otázkou je, mám jim nový matečník nechat, nebo odebrat? Zužitkoval bych jej. Předpokládám, že po vylíhnutí prvního plodu stávající matky by neměla již být "ohrožena".
Díky.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.07.2021, 12:46 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.07.2021 06:12 PM od Jiří Sláma.)
Příspěvek: #2177
RE: Co se děje v úlech teď
Zdravím vespolek. Chybami se člověk učí. LD mi řekl, ať tuto zkušenost dám sem na forum - předpokládám jako tak trochu odstrašující příklad ale i jako dobrý příklad toho, co se zrovna teď na konci letní snůšky může u včel stát...

Minulý čtvrtek 15.7. jsem byl rozšiřovat některé oddělky a značit matičky. Udělal jsem několik chyb:
- šel jsem do včel ještě v době aktivního letu kolem čtvrté odpoledne
- u auta jsem nechal venku opřený starší plást s medem
- značení matičky mi trvalo, nechal jsem otevřený oddělek a vůbec jsem se u toho hrozně hrabal

Takže když jsem vracel matičku zpět do oddělku, všiml jsem si, že je na stanovišti nějak podezřele rušno. Slídilky nalétávaly hlavně na ten volně stojící plást ale pak se pustily i do oddělků i včelstev. Nebyl to zas takový rachot jak jsem viděl někde na youtube ale dobývaly se do úlů celkem slušně. Naštěstí mám oddělky jen na jedno očko, stáhl jsem je jen na jednu včelu a do "produkčních" včelstev jsem dal zúžená česna a taky přivřel očka. Nalétávající slídilky jsem trochu kropil vodou z rozprašovače. Po nějaké době to ustalo a žádný oddělek ani včelstvo nelehlo, snad až na jedno včelstvo oslabené vápenatěním plodu, kde bylo v podmetu docela dost mrtvých včel. Každopádně to bylo celkem slušné varování a zkušenost k nezaplacení. Nikdy bych si nemyslel, za jak krátkou dobu se dokáží domluvit a udělat hromadný nálet...

ještě jeden možná důležitý postřeh - lupičky byly buckfastky - pravděpodobně mé vlastné ze stanoviště ca 300 m vzdušnou čarou. Tyto jsou prý charakteristické právě větším sklonem k loupežím...

Tož tak, mějte se na pozoru... Smile

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2021, 05:24 PM
Příspěvek: #2178
RE: Co se děje v úlech teď
Loupeživá nálada je nakažlivá, měl jsi nakonec docela štěstí. Je to jako by jim stoupnul "adrenalin" a jdou hlava nehlava a další se přidávají. Včera jsem míchal medovinu, vzal jsem si to po 19 hodině ven a na to, že přes den skoro nelítaly, tak začal fofr (takhle se to dá taky úspěšně zahájit...). Rychle jsem se stáhl do stodoly, všechno perfektně otřel a nad ránem už přiletělo jen pár pátraček a je klid. Opatrnosti teď není nikdy dost!
Hlasování: Dašek Martin (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.09.2021, 09:26 PM
Příspěvek: #2179
RE: Co se děje v úlech teď
Poslední dva týdny vnímám výrazné slídění u všech (pěti Smile) mých ulů. Vosy otravují hodně, ale i cizí včely létají zezadu kolem úlů a i před úly. Zepředu jsem si toho všimnul zejména proto, že mají 2 výrazné oranžové pruhy, takové včely nemám Smile Zajímavé sledovat, jak se cizí chovají, létají do boku, nakouknou do očka a hned pryč, ale jsou vytrvalé, takhle otravují třeba i půl hodiny. Obešlo to bez bojů, ale dnes to gradovalo u dvou oddělků, výrazné okusování cizích včel celé odpoledne u očka, venku tak 50ks mých včel a cizích tak 10ks (cikánská férovka).

Ještě se honí zásoby před zimou? Minulý rok to nepamatuji.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.11.2021, 12:02 PM
Příspěvek: #2180
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes kontrola, jestli úly ještě stojí a tak. Oddělek s teploměrem při příchodu 19,1 st.C., vytáhnutá podložka, prolédnout, zandaná podložka a teplota po úkonu 20,6 st.C. Taková blbost a co to udělá.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 9 Host(é)