Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
09.11.2021, 09:23 AM
Příspěvek: #2181
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes kontrola teplota 41,30 Wink oddelek na 2NN

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Alena Bruce Krejčí (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.11.2021, 10:52 AM
Příspěvek: #2182
RE: Co se děje v úlech teď
Nevědí, že zdrahnul plyn?

Ale vážně, co si o tom mám myslet?
Pozdní plodování to nebude, i oddělky by se měly pomalu zklidňovat a 41 je na plod trochu moc.
Zkouší zatopit kleštíkovi, mají horečku proti virózám?

Já teploměry nemám, poslouchám, kolik tepla si nabzučí (docela pěkně je poznat rozdíl, když přijde mráz a když je mráz pod -5st.C), ale teď (teploty kolem 8st.C) jsou docela zticha.
m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.11.2021, 04:24 PM
Příspěvek: #2183
RE: Co se děje v úlech teď
No už mi to udělalo vícero včelstev v různých obdobích roku. Většinou to bylo v plodišti s plodem teď jsou v docela pěkně chomaci a kontantne mají 28 -29!a občas vystřelí až na 43,29. Těch 42-43 drží jsednu dvě hodiny a pak zase 29. Jsou práce, ze vyšší teplota snižuje množství viru v dospělých vcelach. Roztoči to také vadí.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.11.2021, 05:09 PM
Příspěvek: #2184
RE: Co se děje v úlech teď
Kouknul bych, jestli tam nejsou trubci. Tohle jsou jasný znaky ilegální domácí párty.

Optimal, Český ráj 450 m.n.m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.11.2021, 12:17 PM
Příspěvek: #2185
RE: Co se děje v úlech teď
Nevím, ale existují práce, kdy bylo zjištěno, že působením vyšších teplot mizí u dospělých včel viry. (Stavba má podobný efekt) A to , že takhle vysoká teplota zabíjí roztoče, je známá věc

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.12.2021, 03:28 PM
Příspěvek: #2186
RE: Co se děje v úlech teď
Na Štěpána není pána. Právě jsem se vrátil ze stanoviště nad údolím Jizery v MB, kde jsem kontroloval včelstva termokamerou. Vše žije. Sýkorky trochu načaly jedno mladé včeltvo. Žluna rozbila prázdný nástavek, který je uskladněn venku. To jsou prozatím největší škody. Jinak venkovní teplota se rychle měnila z 0 na -3,5. Nejnižší teplota v chomáči +14,8C, průměrná teplota na porvrchu chomáčů cca +8C, teploty v úle mimo chomáč ještě kolem 0. Prostě vše jak má být. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.01.2022, 09:54 PM
Příspěvek: #2187
RE: Co se děje v úlech teď
Včera v Chebu kolem poledne teplota 14 stupňů a kamarádky měly „letecký den“masivní prolet, provoz na česně jako v létě, létaly skoro da 16 hod. a uklízely. Při té příležitosti jsem vyčistil podložky na dnech – usnadnit jim práci a u několika oddělků jsem byl překvapen množstvím uhynulých včel, na celé podložce souvislá vrstva silná 1 cm, zazimováno na 2-3 nást. 39/17 dokrmené konec srpna některé 1 týden září, zásoby minimálně na 20 kg. Oddělky z června, bez viditelných příznaků nemocí, varoazy teď odhadem 50- 120 ks (něco jsem mohl poztrácet s mrtvolkami včel) to není málo, ale myslím že příčina bude jinde, možná dlouho plodovaly a už se líhnuly jenom krátkověké včely.
Máte někdo podobnou zkušenost? JS
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
01.01.2022, 10:47 PM
Příspěvek: #2188
RE: Co se děje v úlech teď
Když vidím jakoukoliv odchylku od standardu, první co dělám je to, že beru do rukou záznamy. Bez anamnézy je hodnocení jen střelba od boku. U včel je vše dlouhodobá záležitost, nic se u nich neděje ze dne na den. Proti nám lidem jsou neuvěřitelně logické.
Já zase dnes přišel o cca 15 kg zásob, protože jsem je nechal v plástech v uzavřeném nástavku venku. Jenže jsem pod ním nechal prázdný nastavek a do toho se dala žluna a já ho tam stejně nechal. Vyluxovaly ho holky dokonale a stačilo jim k tomu pár hodin +12. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.02.2022, 04:48 PM
Příspěvek: #2189
RE: Co se děje v úlech teď
V Ostravě 12⁰C a trochu větrno. Včelky se proletěly a donesly i první pyl!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.02.2022, 07:23 PM
Příspěvek: #2190
RE: Co se děje v úlech teď
U mně včely létají, jak vysvitne slunko. Létají zhruba tak v okruhu 50m. Dál prakticky nejdou. Měřil jsem teploty uprostřed chomáče. U všech měřených stále zimní teploty pod 20C, dokonce i u včelstev, která mají chomáč přes 3NN. I když ve čtvrtek jedno topilo tak, že byl strůpek teplý, dnes to samé, jako když utne. Jsou všechny stále hodndě stažené. Vše je jak má být. Tak je to na dvou stanovištích. U třetího jsem ještě nebyl, ale tam je teplota vždy tak o 2-3 stupně nižší. Za týden ale může být vše jinak. Včelstva, která jsou dlouho v těsném chomáči mívají raketový nástup, jak to počasí dovolí. Záleží na genetice i způsobu zimování. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 10 Host(é)