Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
30.12.2020, 04:16 PM
Příspěvek: #2151
RE: Co se děje v úlech teď
Jendo, tohle není geometrie, ale biologie. Předně, kouli zaujímá včelstvo v závislosti na své síle a hlavně venkovní teplotě . To v tvém případě nebylo na 100%. Blíže realitě by byl válec nebo spíš hruška. Takový tvar zaujímá chomáč. Právě stahování a roztahování chomáče je hlavním regulátorem teploty, nikoliv spotřeba. Ta se zvyšuje až, když jsou včely skutečně hodně semknuty těsně do chomáče a pak je jich na 1cm3 až4, možná 5 a už to nestačí a musí "přitopit". A ani tehdy to není zpravidla koule, ale ta hruška. Já vycházel ze situace u mně u podobného včelstva. Bylo také 7 uličkách, přes 2 NN. Byl to spíše takový odhad, vycházející ze situace u mne u podobného včelstva. Ty říkáš, že ti vychází 3000 včel. No to je asi tak počet včel z plodu z 1 plástu 2/3 Langstroth o velikosti buněk 4,9 mm. Velikost chomáče je dána i tím, jak je utovořen. To není zdaleka stejné. Vidíš, že těch proměnných je daleko více, než jen pouhý propočet objemu koule. Takhle jednoduché to není. Včely nejsou jednotný materiál. Vzpomínám, že když se začátkem 80tých let min. st. likvidovaly včely do okruhu 5 km od včelstva ,kde se našel byť jen jediný kleštík, tak průměrná váha byla cca 0,6 kg, tj cca 6000 včel.To bylo ale v dvouprostorových úlech a síle cca 7 plástů 39x24cm. To jen pro tvou představu. Dnes myslím, že jsou včelstva průměrně cca 2x silnější. Přesně by jsi sílu zjistil jen zvážením. Já si to dovolil takto odhadnout proto, protože podobná pozorování dělám právě od té doby, co se u nás včely likvidivaly. Mohu to doložit tisíci údajů a dokonce i takovými, které doposud nikdo a asi nikde nepublikoval. Vše dobré. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.01.2021, 01:10 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.01.2021 01:12 AM od Marek Pomp.)
Příspěvek: #2152
RE: Co se děje v úlech teď
Ostrava, sníh taje (cca 15cm), 7st. C, slunečno.
Včely vytahujou mrtvolky, ale žádné masivní prolety, jen některé trochu protáhly křídla.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.01.2021, 10:17 PM
Příspěvek: #2153
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes 12C. Zavčelařil jsem si. Všechno žije a v kondici. Některé se i vyprášily, ale moc to nepotřebují. Spíš byly jen zvědavé co se děje venku a na sluníčko no a taky na mě. Vracely se všechny, ani se nedotýkaly sněhu.Ti co jste u mne byli na otevřené včelnici si možná vzpomenete na ta 2 tzv. "CHYCENÁ" včelstva. Stačilo se jen nepatrně naladit na jejich mentalitu a udělat maličkost. Jsou v naprostém pořádku a vitální. Já už vlastně nic jiného než nevýznamné maličkosti nedělám. Je to fakt radost, kterou přeji všem. Materiál, který je u mne na zušlechtění je také OK, na jaře půjdou zpět do světa ke svému majiteli. Počasí jsem využil i k rozházení semen ostropestřece mariánského, abych přírodě taky něco vrátil. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2021, 12:26 AM
Příspěvek: #2154
RE: Co se děje v úlech teď
Mohli byste vy zkušení poradit, zda si dělat starosti z rejska? Ve 2 včelstvech mám na podložkách křídla a pár nabobtnalých podlouhlých bobků. Bobky jsou i nad sítem tak se asi rejsek dostává i dovnitř - patrně horním očkem, které je otevřené na mlý otvor, popř. pod zůženým česnem - rejsci jsou přeci jen dost malincí a možná se tam protáhnou. Včely sedí v chumáči pod střechou a nezdají se mi vyrušené, množství mrtvolek na dně obdobné jako ostatní včelstva a rejsek patrně hoduje na mrtvolkách v podmetu. Mám se tím nějak stresovat, rozebírat je nebo je to normální a včely to bez problému zvládnou? Jako vždy, internet je plný protikladů - rejsek katastrofa vs. rejsek v podmetu na mrtvolkách úplně pohoda...
Díky za radu

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2021, 10:25 AM
Příspěvek: #2155
RE: Co se děje v úlech teď
Rejsek mi nikdy žádné včelstvo nezliklvidoval ani nepoškodil, Živí se mrtvolkami a žádnou velkou aktivitu nevyvíjí. Myš, potkan, kuna, žluna ano.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2021, 11:04 AM
Příspěvek: #2156
RE: Co se děje v úlech teď
Moje včelky taky v kondici. U jedněch mírně silnějších jsem objevil 2 mrtvé trubce v podmetu, které jsem tam vídával na podzim. Špatně si tedy asi nevedou, když je tam měly až do ledna.

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2021, 09:23 AM
Příspěvek: #2157
RE: Co se děje v úlech teď
Palkovice (Frýdek-Místek) - sobotní sluníčko vytáhlo holky ven. V některém úlu víc, někde míň. V podmetu vysokých den mám hromadu prázdné trubčiny, ale holkám to v aktivitě nebránilo. Jen do nějakého většího vynášení mrtvolek se jim nechtělo. Měl jsem fakt radost a už se nemůžu dočkat jara.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2021, 11:50 AM
Příspěvek: #2158
RE: Co se děje v úlech teď
V Chebu i při sluníčku teploty do 8 stupňů venku ani včelka. Včera jsem dělal vzorky měli a mám z toho špatný pocit, většina vč. jsou loňské oddělky na volné stavbě v rámkách z května a zač. června, nakrmené do 25.7. zazimované na 2 nást. 39/24(39/30+17). Loni bez léčebných zásahů vypadaly OK. Na podložkách je měli na 4-6 uliček, v období od 15.11.do 20.12 varoa do 38 ks běžné množství mrtvolek, od té doby do včera varoazy nejlepší 7-14 ks (5 vč.), 25-80ks (22 vč.), asi 150ks (3 vč), u včelstev nad 65 varoa velké množství mrtvolek na podložce = vrstva 1- 1,5 cm. Ten rozdíl mezi výsledkem za prosinec a leden mně hodně překvapil.[/b] Myslím že moje zlatíčka musela plodovat hodně dlouho a groming jim asi nic neříká, co nadělám.
Podložky jsem dal zpátky a udělám kontrolu na konci února a budu muset rozhodnout další postup. (začátkem března už tady bývají prolety) Bude stačit cukrovat, nebo vyřezat 1. plod jako past, pokud to stihnu aby ho nebylo moc a dokázaly to ustát. Do chemie se mi určitě nechce.
Pokud máte někdo podobnou zkušenost, nebo dokážete poradit ozvěte se.
Díky Jirka Sirotek
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.01.2021, 07:04 PM
Příspěvek: #2159
RE: Co se děje v úlech teď
           




Dvě ještě neploduji jedno ano. Rozdal jsem par teploměru. Loňským oddelkum.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.01.2021, 01:21 PM
Příspěvek: #2160
RE: Co se děje v úlech teď
Jirko když jsem byl u Tebe předloni v létě, mněl jsi tam teploměry ve včelách, které podle diagramů uveřejněných později, dokázaly zvednout teplotu v úlu ke 40 stupňům a tím se zbavovaly varoa, od té doby jsi o nich nic nezveřejnil. Jaký je z toho výsledek, pokud to není tajemství, připadalo mně to hodně nadějné.
Děkuji Jirka Sirotek
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 6 Host(é)