Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
21.09.2020, 02:34 PM
Příspěvek: #2111
RE: Co se děje v úlech teď
Ano i ne, nafoť to a dej to sem.ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2020, 10:20 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.09.2020 10:24 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2112
RE: Co se děje v úlech teď
U mě ještě létají na nektar cuket a vypadají po návštěvě takto. trefila do úlu než problémů Smile


Přiložené soubory Miniatury
   

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2020, 11:28 AM
Příspěvek: #2113
RE: Co se děje v úlech teď
O víkendu z ničeho nic
. Včely přilétávaly přímo z jednoho směru, na česně mumraj, včely se z trávy ztěžka zvedaly do česna. Vydal jsem se podívat ve směru příletu včel na úly jedné včelařky, která má včelnici v louce cca 300 m vzduchem. Tam totální chaos.
.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Oldřich Šlegr (+1), Miroslav Macek (+1), Leoš Dvorský (+1), Jan Sochor (+1), Rastislav Rosa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.09.2020, 09:16 PM
Příspěvek: #2114
RE: Co se děje v úlech teď
Na tých lúpenývh, otvorené všetky očká ... hmm, asi by som jej ich všetky aj bez jej vedomia pozatváral. Aj keď je už asi neskoro...

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2020, 12:46 PM
Příspěvek: #2115
RE: Co se děje v úlech teď
(20.09.2020 06:22 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  13) Třeba včera jsem znovu hodnotil, které oddělky spojím. No některé jsou tak krásné, že se mi je až spojit nechce, protože ta hlavní včelstva jsou ve stavu, kdy je to zbytečné (až na jedno včelstvo, které jste toho 12.9. hledali. Jedno včelstvo z 24 na tom stanovišti je OK.....

Škoda, že jsem 12.9. nemohl přijet. Vrtá mi pořád Leoši hlavou jedna věc. Na jednom stanovišti jste spokojen jen z jedním včelstvem z 24. Možná mou začátečnickou optikou bych předpokládal, že díky intenzivní selekci a pokroku v zootechnice a diagnostice, máte podmínky na včelnici a ve svém provozu už stabilní a jen ladíte "dokonalé".

No ale to je asi moje mylná představa Surprised Je vidět, že ve výzkumu a hledání jedete pořád na plné obrátky Smile.

Pro inspiraci by mně zajímalo teda ten konkrétní stav na tom stanovišti + třeba jaké selekční kritéria tam uplatníte. S čím nejste s nimi spokojen.
Díky.
Karol

PS Kdyby napsal zkušenost i někdo jiný kdo jste tam byli a třeba se i pochlubil, zda úkol splnil a našel to jedno včelstvo Wink

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2020, 01:28 PM
Příspěvek: #2116
RE: Co se děje v úlech teď
Karol,
to byla jen nešťastná formulace, problematické bylo jenom jedno včelstvo.
Ostatní byly OK.
M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.09.2020, 02:33 PM
Příspěvek: #2117
RE: Co se děje v úlech teď
(26.09.2020 12:46 PM)Karol Lamacz napsal(a):  
(20.09.2020 06:22 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  13) Třeba včera jsem znovu hodnotil, které oddělky spojím. No některé jsou tak krásné, že se mi je až spojit nechce, protože ta hlavní včelstva jsou ve stavu, kdy je to zbytečné (až na jedno včelstvo, které jste toho 12.9. hledali. Jedno včelstvo z 24 na tom stanovišti je OK.....

Škoda, že jsem 12.9. nemohl přijet. Vrtá mi pořád Leoši hlavou jedna věc. Na jednom stanovišti jste spokojen jen z jedním včelstvem z 24. Možná mou začátečnickou optikou bych předpokládal, že díky intenzivní selekci a pokroku v zootechnice a diagnostice, máte podmínky na včelnici a ve svém provozu už stabilní a jen ladíte "dokonalé".

No ale to je asi moje mylná představa Surprised Je vidět, že ve výzkumu a hledání jedete pořád na plné obrátky Smile.

Pro inspiraci by mně zajímalo teda ten konkrétní stav na tom stanovišti + třeba jaké selekční kritéria tam uplatníte. S čím nejste s nimi spokojen.
Díky.
Karol

PS Kdyby napsal zkušenost i někdo jiný kdo jste tam byli a třeba se i pochlubil, zda úkol splnil a našel to jedno včelstvo Wink

Víš ,už se mi o tom špatně píše. Napsal ,či řekl, jsem to snad 1000x a výsledek je stále stejný. Tedy ne u mne, ale třeba jen v blízském okolí. Tam je to vlastně doba temna a člověk se až diví, co za hlouposti jsou lidé schopni nejen říci, ale hlavně udělat. Vše ale pramení z motivů včelaření. Někdo chce snadné peníze, jiný chce být slavný no a mně stačí, že si se včelami jakž takž rozumím každým rokem víc a víc a funguje nám to spolu, i když ony asi nejsou se mnou vždy spokojené. Nakonec létat ještě neumím a do úlu se také nevejdu.
To stanoviště jsem si vybral před 15 ti roky proto, že je zde přirozeně velký infekční tlak a nejde zdaleka jen o kleštíka (nakonecza infekci považuji i některé místní držitele). Mám zde několik linií. Jedna je 8 let téměř bez kleštíka, přesto mívala úhyny (po tom co jsem záměrně zesiloval infekční tlak. I proto mne ty bláboly o tom, že bez kleštíka nebudou včely hynout na viry a pod., nezajímají a už se jim ani nesměji. Je to zbytečné. S hlopoustí se nedá vyhrát i když by se s ní mělo bojovat. Já ale už zachraňovat svět nehodlám.). Protože mne kleštík v zásadě už nezajímá, velmi se to zlepšilo a jsou odolnější už i na N.C a bakteriální a virová onemocnění včel. Stěžejní je zde linie MBR, která je výsledkem mé dlouhololeté práce a stále na ní makám. Letos se mi s ní povedlo takové malé" kouzlo", o kterém si mohou profi chovatelé nechat jen zdát. Je zde i linie, která "přilétla" z přírody. Momentálně tam byla (možná i je) jedna pětiletá matka. Samozřejmě bez chemie. Má ale své nedostatky (z mého sobeckého pohledu). Tyhle 3 linie jsou už dost příbuzné. No a pak tu mám linii, kterou zušlechťuji pro jednoho člena ŠPV a příští rok (přežijí-li zimu) mu ji vrátím, aby si pokračoval sám podle svého. Nemusí mu to ale nutně vyhovovat. To vše ale hodnotím z pohledu svého stanoviště a provozní metody.
Pokud jde o selekční kriteria není to jednoduché napsat. O tom měla být trochu ta druhá otevřená včelnice. Stěžejní je ale schopnost přežít se vším všudy (tedy i schopností se zásobit a udržet si je). Nevím, co víc k tomu napsat. Snad jen to, tohle je to moje uskutečňování věcí nečiněním, protože jsem součástí toho všeho. Asi je to nesrozumitelné. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Rastislav Rosa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.09.2020, 10:24 PM
Příspěvek: #2118
RE: Co se děje v úlech teď
Pokud jde o selekční kriteria není to jednoduché napsat. O tom měla být trochu ta druhá otevřená včelnice. Stěžejní je ale schopnost přežít se vším všudy (tedy i schopností se zásobit a udržet si je).


Tak jasně. Proto doufám, že třeba se k tomu někdy dostaneme na nějaké jiné akci. Mi tyto informace v o něco prohloubenější formě chybí, konkrétně ta diagnostika na česně + práce s genetikou.

Ale díky za odpověď. Postupně si člověk s těch střípků skládá mozaiku.
Karol

Mistřovice, 330 m.n.m., 13x Langstroth 2/3, volná stavba, medná komora
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.09.2020, 10:44 PM
Příspěvek: #2119
RE: Co se děje v úlech teď
(27.09.2020 10:24 PM)Karol Lamacz napsal(a):  Pokud jde o selekční kriteria není to jednoduché napsat. O tom měla být trochu ta druhá otevřená včelnice. Stěžejní je ale schopnost přežít se vším všudy (tedy i schopností se zásobit a udržet si je).


Tak jasně. Proto doufám, že třeba se k tomu někdy dostaneme na nějaké jiné akci. Mi tyto informace v o něco prohloubenější formě chybí, konkrétně ta diagnostika na česně + práce s genetikou.

Ale díky za odpověď. Postupně si člověk s těch střípků skládá mozaiku.
Karol

Karol, nejde o to, že bych to nechtěl říci, to se už stalo mnohokrát v přednáškách. Jde o to, že si každý vybere jen to, pro co právě dorostl. To není žádný despekt vůči někomu, ale je to fakt. Lidé žijí mimo realitu. Proto se stává i to, že se informace zkomolí, protože si pod stejným pojmem každý představí podle svého (to je dáno praxí) a pak to může vést k zániku včelstva nebo celých stanovšť. To se stává často začátečníkům i těm věčným. Zase mám příklad ze svého okolí. Ono se dá totiž i láskou zabít a to já nechci. Existují 2 knížky. Jmenují se Myslet jako včela a Včelařit jako včela. Názvy jsou geniální, skoro jako okopírované z mých dřívějších přednášek. S jejich obsahem bych nechtěl polemizovat, ale právě o to jde, mít včelařský cit a ten se nezíská nijak, než být se včelami. Získané znalosti, tedy zkušenosti jiných moc platné nejsou a slouží spíš jako motivace. Tedy podle mne.
S genetikou si začátečník nemusí lámat hlavu. Přisuzuje se jí příliš velký význam. Třeba zdravotní stav ovlivňuje určitě z 80% způsob vedení včelstev. Genetika je bonus navíc. Nečekejte zázraky od žádné. Je třeba spousty kmenů, linií, podrodin jen v rámci kraňky a neustále se vyvíjí mění. Život je pohyb. Nyní v té době koronavirové se akce pořádají těžko. Daly by se ale dělat nějaké po Skypu.
Pro začátečníka ŠPV je nejdůležitější, aby se naučil vést včely podle tezí ŠPV, naučil se množit včely a matky a učit se pozorovat na česně.
Dále je třeba se vyvarovat nejtěžšímu zločinu páchaného člověkem na včelách a to je vidět je jako jednotný materiál a ne živý organismus. Tohle je fakt stěžejní a nezvládají to většinou ani dlohodobí vlastníci včelstev. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Karol Lamacz (+1), Dašek Martin (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.09.2020, 02:49 PM
Příspěvek: #2120
RE: Co se děje v úlech teď
(26.09.2020 12:46 PM)Karol Lamacz napsal(a):  
(20.09.2020 06:22 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  13) Třeba včera jsem znovu hodnotil, které oddělky spojím. No některé jsou tak krásné, že se mi je až spojit nechce, protože ta hlavní včelstva jsou ve stavu, kdy je to zbytečné (až na jedno včelstvo, které jste toho 12.9. hledali. Jedno včelstvo z 24 na tom stanovišti je OK.....

Škoda, že jsem 12.9. nemohl přijet. Vrtá mi pořád Leoši hlavou jedna věc. Na jednom stanovišti jste spokojen jen z jedním včelstvem z 24. Možná mou začátečnickou optikou bych předpokládal, že díky intenzivní selekci a pokroku v zootechnice a diagnostice, máte podmínky na včelnici a ve svém provozu už stabilní a jen ladíte "dokonalé".

No ale to je asi moje mylná představa Surprised Je vidět, že ve výzkumu a hledání jedete pořád na plné obrátky Smile.

Pro inspiraci by mně zajímalo teda ten konkrétní stav na tom stanovišti + třeba jaké selekční kritéria tam uplatníte. S čím nejste s nimi spokojen.
Díky.
Karol

PS Kdyby napsal zkušenost i někdo jiný kdo jste tam byli a třeba se i pochlubil, zda úkol splnil a našel to jedno včelstvo Wink
Naštěstí jsem tam jel a bezva, nejde jen o povídání ale po čtení a sledování jak to dělá PAN Volejník a vidět Leošovu včelnici, dalo mi to víc než dvacet odborných knih jen se musíte dívat a přemýšlet PROČ?? Má vlasně včely v "MOROVÉM DOMĚ " dle lidské terminologie . Ty problémové včely nám ukázal sám, lezly tam bezkřídlé včely.
Přemýšlejme o životě jak svém, tak včel a dostanem rozhřešení.

Jindřich
Hlasování: Karol Lamacz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 13 Host(é)