Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
08.09.2020, 09:23 PM
Příspěvek: #2091
RE: Co se děje v úlech teď
Třetina září a rozdíly mezi produkčním včelstvem a oddělkem.
Jen je stále záhada, proč si vosy na žádné v červenci nakrmené a zazimované včelstvo netroufnou i když mají dokořán otevřené česno i očko a rozlítané včelstva nebo oddělky se zúženým česnem se snaží vyloupit. Že by v září létající včelstvo bylo proti přírodě? M.M.
Hlasování: Jan Sochor (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.09.2020, 05:53 PM
Příspěvek: #2092
RE: Co se děje v úlech teď
(03.09.2020 02:52 PM)Tomáš Palata napsal(a):  ...probíhá
. Myslím, že si mohu v klidu napsat do sešitu -1.
A je to. Ač ještě 28.8. bylo v úle cca 16 kg zásob (váženo mincířem), zbylo tam odhadem 3 kg v rozích plástů. Zatím. A i to jistě zmizí. Zjištěno včera rozebráním horního NN.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Jan Sochor (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.09.2020, 08:41 PM
Příspěvek: #2093
RE: Co se děje v úlech teď
(08.09.2020 09:23 PM)Miroslav Matucha napsal(a):  Třetina září a rozdíly mezi produkčním včelstvem a oddělkem.
Jen je stále záhada, proč si vosy na žádné v červenci nakrmené a zazimované včelstvo netroufnou i když mají dokořán otevřené česno i očko a rozlítané včelstva nebo oddělky se zúženým česnem se snaží vyloupit. Že by v září létající včelstvo bylo proti přírodě? M.M.

No zazimování Vcely mají zásoby zavickovane, jsou bez plodu a zle se nic neděje. Z úlu nevoní ani plod ani sladina. Krmeny oddelek přenáší zásoby ploduje, nosí pyl. U cesna mu to musí vonět víc. A vody poznají kde je to v pořádku a kde to můžou zkusit . A kde je to v pr..... tam zejmena

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Jan Sochor (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.09.2020, 09:59 PM
Příspěvek: #2094
RE: Co se děje v úlech teď
(08.09.2020 09:23 PM)Miroslav Matucha napsal(a):  ... Jen je stále záhada, proč si vosy na žádné v červenci nakrmené a zazimované včelstvo netroufnou i když mají dokořán otevřené česno i očko a rozlítané včelstva nebo oddělky se zúženým česnem se snaží vyloupit...
Měl jsem kdysi na jedné paletě včelstvo na 4NN a vedle něj 5-ti plástový oddělek. Oboje česno 2x15 cm. Okolo velkého včelstva slídění a na česně boje, u oddělku klid a mír. Od té doby si myslím, že predátoři chodí na nějakým způsobem zdravotně načatý kus, ne na početně slabší včelstvo A ukazuje se to vždy v případě problémů. Třeba letos. Odešla mi vyloupením 2 včelstva. Podle klasiků je nutné zabránit loupeži stůj co stůj, nebo se loupež rozjede po celé včelnici. Ale nějak se mi to za ta léta nepotvrzuje.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Jan Sochor (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2020, 08:17 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.09.2020 08:18 AM od Jan Sochor.)
Příspěvek: #2095
RE: Co se děje v úlech teď
I oddělek musí být schopen ubránit si svoje, dává to smysl. U mě je situace podobná jako u Mirka. Krmení jsem ukončil před měsícem. Poslední slunečné dny mají oddělky silné prolety, od úsvitu do soumraku nosí nektar (těžké zadečky), z úlu se line medová vůně, kolem slídí vosy (více jak 2 jsem najednou neviděl častěji jen 1). Vosy zkoušejí i očko, ale většinou jsou vyhnané pryč, spíše sbírají slabé trubce v okolí úlů a během chvíle je rozkoušou anebo mrtvou včelu.

Kdy je tedy u oddělku normální, aby zazimovali a byl klid?

Tykání vítám, Optimal 42x17, Moravskoslezký kraj, 230 m.n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2020, 10:02 AM
Příspěvek: #2096
RE: Co se děje v úlech teď
podle mých zkušeností nezáleží na velikosti včelstva, ale na jeho kondici. Mám na stanovišti všechny velikosti včelstev od oplodňáčku (s cca 150g včel) až po kmenová včelstva. Oplodňáčky se bez problémů brání, pokud jsou zdravotně v pořádku. Pokud ale včelstvo nezvládá nájezd lupiček je z mého pohledu vhodné jej alespoň zkontrolovat, nebo zrušit, protože problém nedokážu 100% určit a odstranit. Někdy pokud mám čas si s tím pokouším "hrát" ale povětšinou je nejlépe vylupované včelstvo zrušit.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.09.2020, 11:28 PM
Příspěvek: #2097
RE: Co se děje v úlech teď
Toto jsem napsal ve vlákně k turnovskému semináři v červnu 2020, ale spíš to už patří sem:
Připomenu situaci ze semináře na včelnici - při instruktážním rozebírání podezřelého včelstva (toho krajního vzadu) se prokázalo střední napadení DWV, spad VD cca 30 ks/24 h. Občas vyhozená larva před úlem (dno uklizené). Šlo o loňský roj, který vykazoval od počátku vcelku dobrou vitalitu, zimoval ve 3 NN, letos rozšířen na 5 NN. V posledních týdnech přestalo táhnout.
Druhý den jsem včelstvo rozebral až dolů, odstranil veškerý zavíčkovaný plod (aspoň trochu otevřeného musí zůstat), odebral nedostavěné či nepovedené stavební rámky. Už na organizaci plodiště bylo vidět, že není vše OK - plod byl rozeset po celé výšce úlu, dohromady na 15 (!) rámcích 2/3 Lg. Ze 3 jsem plod pouze vyřízl, bylo ho jen málo, 12 ks šlo pryč komplet. Z 5 NN jsem včelstvo stáhl na 3 NN, v horním je 2 rámkové kapsové krmítko. Po podvečerním zásahu jsem zklidnil náladu 2 kg cukru v roztoku 1:1. Uvidíme, jak se situace vyvine, ale pokud nebude nějaký karambol, tak jsem přesvědčen, že to dají. Začaly odebírat krmení, reorganizovat úl, uklízet.
V každém případě je přemáznu na podzim oddělkem s nadějnější matkou.


Jak to vypadá s tímto včelstvem dnes? Je nabušené po všech stránkách ve 3NN, váží 58 kg, tzn. min 30 kg zásob. Plod byl patrně odstraněn v pravý čas, spad roztočů zanedbatelný, poškozené včely nevidět. V žádném případě jej nebudu posilovat oddělkem, uvidíme další jaro, co v nich je.

Plod jsem odstranil u dalších 4 napadených včelstev. Pouze jediné nerestartovalo, nemělo dost chuti k životu. Sláblo a projevovalo známky viróz. Neodebíralo krmení, svých zásob mělo maličko. Mezerovitý plod, letargie, pomalost, tmavé lesklé včely.... viz video
(ten plastový rámek bylo téměř poslední dědictví od předchozího majitele). Já to tipuji na chronickou paralýzu, jsem zvědav na Vaše reakce. Použiji Tomášovo výstižné -1.
Hlasování: Marek Pomp (+1), Jan Sochor (+1), Tomáš Palata (+1), Rastislav Rosa (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.09.2020, 12:21 AM
Příspěvek: #2098
RE: Co se děje v úlech teď
(10.09.2020 10:02 AM)Miroslav Křížek napsal(a):  podle mých zkušeností nezáleží na velikosti včelstva, ale na jeho kondici. Mám na stanovišti všechny velikosti včelstev od oplodňáčku (s cca 150g včel) až po kmenová včelstva. Oplodňáčky se bez problémů brání, pokud jsou zdravotně v pořádku. Pokud ale včelstvo nezvládá nájezd lupiček je z mého pohledu vhodné jej alespoň zkontrolovat, nebo zrušit, protože problém nedokážu 100% určit a odstranit. Někdy pokud mám čas si s tím pokouším "hrát" ale povětšinou je nejlépe vylupované včelstvo zrušit.
Ono to není tak jednoznačné říct, že když to oddělek nezvládá - tak zrušit. On oddělek sám o sobě není běžný útvar. Uměle založen, uměle krmen, sedí na pozici, kam ho umístil včelař a z které se nemůže hnout, Hodně vyrušován. Takže jeden velký stres. Když situaci nezvládá, nemusí to být jen tím, že je nemocný, ale hlavně včelařem. Že ho umístil daleko od očka, nebo česna, že sedí ve velkém prostoru i při chladných dnech nebo nocích, že byl pozdě založený. Že včelař každou chvíli pobryndá úlek sirupem, že mu nechá zbytečně velké česno, že mu kolikrát nedá dostatek včel do začátku, že občas zapomene správně zavřít víko, že se v něm hrabe i když kolem krouží "supi", že pořád zebruje i když na rozšíření ty včely ještě nemají,... a určitě hromadu dalších drobností. Vosy se rychle naučí a pak je takový mrňous nemá šanci zastavit. Dvě, tři vosy nevadí, ale někdy jsou vos stovky a když nemají v okolí nic jiného, jdou do toho dost ostře. A některé vosy jsou i třikrát větší než včela a někdy dovnitř prolítnou bez zastavení. I tunelu se nazaleknou a postupně zatlačí včely až na plásty
a pak už je jen otázka času. A když ho zlikvidují, pustí se do dalšího. A útok desítek či stovek vos najednou to zkrátka dají jen dobře udělané oddělky. Květnové oddělky problém už nemají. Vosy jsou takto drzé až od srpna a v tuto dobu jsou už květnové oddělky v klidu. M.M.

Takový oplodňáček je mrňavý prostor s rámkem hned za očkem tudíž snadno obsaditelný včelama a vlastně jsou kompaktní.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.09.2020, 12:38 AM
Příspěvek: #2099
RE: Co se děje v úlech teď
moc pěkně jsi sepsal, jak by se oddělek dělat neměl a jak by se s ním nemělo pracovat. Je to ale hlavně o citu včelaře ke včelám.

z mého pohledu je vůbec nejlepší dělat smetence, kde mohu víceméně nastavit pro všechny stejnou startovací pozici. hodně včelařů tvrdí, že je to ztráta času, protože se pomalu rozjíždí. Ale dobře sestavený smetenec je z mého pohledu o mnoho lepší než oddělek. Už jenom proto, že po první zimě mohu porovnat vyzimované smetence a někdy je rozdíl opravdu markantní. Z vyhovujících dále chovám a nevyhovující ruším (tedy včely ometu a s novou matkou vytvořím nový smetenec). Mnozí nad tím kroutí hlavou, že se jedná o příliš krutý výběr.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.09.2020, 08:00 PM
Příspěvek: #2100
RE: Co se děje v úlech teď
(12.09.2020 12:38 AM)Miroslav Křížek napsal(a):  moc pěkně jsi sepsal, jak by se oddělek dělat neměl a jak by se s ním nemělo pracovat. Je to ale hlavně o citu včelaře ke včelám.

z mého pohledu je vůbec nejlepší dělat smetence, kde mohu víceméně nastavit pro všechny stejnou startovací pozici. hodně včelařů tvrdí, že je to ztráta času, protože se pomalu rozjíždí. Ale dobře sestavený smetenec je z mého pohledu o mnoho lepší než oddělek. Už jenom proto, že po první zimě mohu porovnat vyzimované smetence a někdy je rozdíl opravdu markantní. Z vyhovujících dále chovám a nevyhovující ruším (tedy včely ometu a s novou matkou vytvořím nový smetenec). Mnozí nad tím kroutí hlavou, že se jedná o příliš krutý výběr.

Na tom není vůbec nic kutýho , ale minimum. Tak se drž! ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 12 Host(é)