Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
10.10.2019, 09:03 PM
Příspěvek: #2001
RE: Co se děje v úlech teď
Spiš jako pyl co byl už v buňce

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.10.2019, 01:09 PM
Příspěvek: #2002
RE: Co se děje v úlech teď
(07.10.2019 07:38 AM)Jan Hambl napsal(a):  [size=small]Ahoj,
podle Leošova dokumentu o dýchání včel při neprodyšném stropě vypadá jako nejlepší volba úplně otevřené dno.
Dost záleží na poloze. V teplých polohách to tak může být, ale v mraze funguje koloběh vody dost odlišně. Respektivě se sráží a zamrzá v rosným bodě. Ten se otevřením a odteplením přesouvá blíže včel.
Takže u mě už to takhle nefunguje. Naopak musím mít česno malé, včely na obsednutém prostoru - protože to lépe vytopí a víko dobře tepelně izolované.
A, protože mám neizolovaný úl, krajní plásty vyndané - pak je rosný bod na stěně úlu a ne na prvním plástu. Tam se za dva měsíce mrazu utvoří ledová vrstva jak v neodmražené lednici. Vrstva je tím větší, čím je lepší přívod vzduchu.
Po oteplení to je ale opačně - čím větší česno, tím dříve to vyschne.
Takže v převážně teplých oblastech je lépe mít vzduchu více.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.10.2019, 10:35 PM
Příspěvek: #2003
RE: Co se děje v úlech teď
Dnes na včelnici 18 st.C, jasno. Slabý provoz (což je dobře), jen dva oddělky z nížiny jsou aktivnější. Ještě je čeká časem aklimatizace na místní podmínky, jinak by tak nejančily. Bez chemie to v úlech to žije. Kromě včel ještě larvy zavíječe a nějaké černé breberky. Ještě jsem tam zahlédl uvnitř na stěně pobíhat nějakou mouchu, škvoři už zmizli, v koutě přezimuje v kokonu nějaký pavouk (jako každý rok) a letos slimáci na plástech nebyli. Je to na zamyšlenou - v přírodě je obvykle něco za něco a tak si říkám, co všichno ti spolubydlící včelám poskytují na oplátku, že je nevyženou ven. Dva slimáky si onehdá nechaly na plástech až do konce září a pak je picly žihadlem a na sítě potáhly propolisem. Možná, že zavíječ není jenom škůdce, jak to dává včelařská literatura.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Jan Petřík (+1), Tini (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.10.2019, 10:03 AM
Příspěvek: #2004
RE: Co se děje v úlech teď
Máš pravdu Tomáši, vše souvisi ze vším, tak se mi taky nechce ničit mikroklima úlů něčím, co si lidi myslí, že jim pomůže. Začínal jsem se čmeláky a po prvním nadšení nad začínajícím čmelínem, kdy byly zakladeny první buňky a první dělnice, příšlo vystřízlivění, když hnízdo zlikvidoval zavíječ či něco jíného. Každý rok stejný, do podzimu dožila hnízda, která byla v zemi ve stodole, ale co bylo ve čmelínech a kamených sloupech stodoly něco zahubilo.
Tím jsem chtěl jen řící, že hmyz to nemá jednoduché a 100% udržitelnost neexistuje, proto neléčím a vím, že taky mohu být bez včel, naštěstí se vždy najdou takové, které to dávají Smile
Letos mám úhyny, začlo to již začátkem července, kdy jedno včelstvo bylo bez matky, tak jsem spojil s jinými a medník dal nad letošní oddělek a v srpnu po dovolené bylo po spojeném včelstvu i po oddělku, přijel jsem a jen končily loupeže. Poučení- nespojovat a nepoužívat dílo z jednoho úlu u druhého včelstva v témže roce, nechat projít zimními mrazy a pak teprve použít v dalším roce.
Hlasování: Jan Petřík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.10.2019, 05:01 PM
Příspěvek: #2005
RE: Co se děje v úlech teď
Včerá 21 C, všechny lehký provoz na svazenu a hořčici až na jeden úl - dvojmatečný ležan. Oddělek zažíval docela slušnou loupež, pod víkem taky rušno, ale v mateřáku pod víkem klid, jen na česně zvýšený provoz. Až bych řek, že vykrádají vlastní oddělek, oddělený od sebe jen mřížkou.
Ostatní včelstva cizí jsou cca 300m a dál. U mě bylo zásob min. 25 kg před svazenkou a hořčicí, které kvetou už tři týdny, takže na provoz si určitě přinesou, ne-li více.
Po 10 minutách nahlížení a zvažování jsem ale dospěl k závěru, že je nechám, ať se to projeví v celé šíři, tedy i s mateřákem. Jsem opravdu zvědavý na výsledek.
Křivice nic, VD minimum o proti druhému doumatečnému, kde bylo tisíckrát více a zatím vypadají, že drží dobře obě dvě.
Letos sice medu poskrovnu, ale zato dělám různé minitesty Wink.
Jo, a předloni jsem po trojích vystěhovaných ODD na panenském díle všechno po mrazech z jara rozdělil do ostatních, a žádný projev, co by stál za pozornost. Tini, s poslední větou naprostý souhlas.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.10.2019, 06:48 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.10.2019 06:50 PM od Ali.)
Příspěvek: #2006
RE: Co se děje v úlech teď
Tak se vracím k předešlé loupeži. Zřejmě to jsou nějaké cizí včely, loupež postupuje pozvolna a velmi klidně. Pomalu přechází i na druhou část dvoumatečného včelstva, které se semotamo ještě brání, tak jsem jim zavřel oba letáky a očko ODD a nechal jen očko mateřáku. Už je docela chladno, možná to přežijí ?
Ale, někde tu vysvětloval Jirka Marx jak vypadá leták a očko vykrádaného včelstva, tak jsem to nafotil a dávám to jako názornou ukázku sem.


Přiložené soubory Miniatury
           
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)