Odpovědět 

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
15.07.2018, 01:03 PM
Příspěvek: #1751
RE: Co se děje v úlech teď
(13.07.2018 01:59 PM)Lucínek napsal(a):  No kolega nechává přes zimu a na jaře jeden prázdný nevystavěný nástavek dole jako "polštář", aby neměly včely pocit, že je jim těsno a nerojili se mu. No a nerojí se mu. Ale jestli funguje tohle, nebo je to něčím úplně jiným, to já nevím Smile
Není to tím.
V sezoně mám včely na zhruba třech VN a na zimu, když to jen trochu jde stahuju na jeden. Naše drsnější klima zvládají líp co nejvíc utemovaný.
Jestli se rojí nebo ne, je genetická záležitost a jarní rozšiřování.
Já rojení preferuju a stejně se mě letos rojili jen ty nejlepší. Big Grin
Blbá sezona. Confused
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
30.07.2018, 12:50 PM
Příspěvek: #1752
Tak nevím jestli úplně blbá sezóna. U mně se ztrácely hodně matky, nebo je znovu mění, v některých včelstvech jsou dvě a v jednom dokonce 3. Jsem zvědav jak dlouho ještě. Něco se děje, včely na něco čekají. Ta tzv. produkční včelstva jsou v naprostém klidu a mají max. 2-4 plásty plodu 2/3 L na 5 NN obsazených, tak půl na půl zavíčkovaný a zcela mladý plod, vajíčka max. 2 denní larvičky.
Sršňů je jako hub po dešti a je zajímavé vidět, jak se s nimi některá včelstva vypořádávají. Není to nepodobné tomu, co dělají včely A.c. Japonica. sevřou ji do chumáče jako matku, tak 20-30 včel a prostě ji buď umačkají nebo uvaří (to jsem ještě neměřil), vskutku mučednická smrt. Jakmile se někde ukápne med, okamžitě vystartují a slídí, po odstranění je ihned klid. To svědčí o dobrém zdravotním
stavu. O V.d. nemá smysl mluvit, to je vyřešeno a věřím, že všude, není. To jen známí množitelé V.d. mohou mít problémy. vidět.Idea ld

Včelařit bez chemie je normální!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
31.07.2018, 07:24 PM
Příspěvek: #1753
Copak včely. Confused
Málo jsem letos točil a dobře jsem udělal. Ještě mají i dost trubců.
Jenže jsem dnes koukal, že už je kalamita v lese i u nás. Confused
Druhý týden už jezdí po lese harvestor a velká část lesa je tak v tahu.
A to jsem si minulý týden říkal, jak nás to v celku minulo.
Medovice v tahu, hříbky v troubě .....
Hlasování: tondabh (+1)
01.08.2018, 10:24 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 01.08.2018 10:26 AM od MirekMatucha.)
Příspěvek: #1754
Tak nevím co ještě plánují, ale už měsíc takhle visí a nic nenosí. Brzo ráno odletí asi pro vodu a na průzkum, dopoledne sednou a až do dalšího rána se nehnou. Ani moc nevětrají, jen sedí. Úl plný včel, hodně zásob, dost plodu - 1 VN. Podsadil bych jim ještě nástavky, ale už tento "archetyp" nemám. Co ještě letos plánují to mně teda vrtá hlavou. M.M.
http://postimg.cz/i/xTCkB
01.08.2018, 04:50 PM
Příspěvek: #1755
Před týdnem kolem úlů snad na stovku vos, s nedůvěrou, ale kvůli horku jsem jim pootevřel dolní síťky (nevím jsem neudělal dobře). Nyní sedí všechny uvnitř, jen obrana na česně a očku. Při nalívání zásob oddělkům od včel ani snaha po slídění, jen trochu od vos.Totální klid, skoro žádná včela a vos poskrovnu. VD v podmetu jsem zatím skoro neviděl a trochu mě to tají dech.
Na polích hnědo, něco málo lemuje kukuřice a z druhé strany cukrovka. Jinak jen oranisko už od žní, od půli června. Krajina začíná vypadat velice smutně.
01.08.2018, 09:31 PM
Příspěvek: #1756
Z mailové korespondence s Leošem Dvorským:

Já: "... Co to včely na česně tvoří za hygienu či co, nevíš? Viz video..."
Leoš: "... To není hygiena, ale slídilka, která se pomalu snaží vetřít do včelstva.
Nejsou jen chytré telefony..... Podivej jak šikovně nastavi jeden bok, pak
druhý a tím pomalounku získává vůni toho včelstva apomalu se sune dovnitř.
Ta strážkyně ji okusuje chloupky. Proto bývají slídilky a lupičky bez
chloupků, takové černé. Na "kordy" dochází až v krajním případě. I včely
mají život rády. Když se takových dostane do úlu více, může to přerůst v
loupež nebo tichou loupež...."

A tady je to video.

Optimální řešení přichází v závěru.
05.08.2018, 09:35 PM
Příspěvek: #1757
V pátek jsem byl na stanovišti v MB v 15.00. Ve vzduchu ani křídlo. U jednoho oddělku ale bylo už na dálku vidět orientační prolet matičky. To se dobře pozná jak podle zvuku, tak letu. Kdo to jednou uvidí a uslyší, nezapomene. V sobotu jsem na tomtéž stanovišti ihned ráno omrknul oddělky i ten, kde jsem viděl matičku. Samozřejmě jsem do nich nelezl, ale z provozu na česnech byly všude a nyní jen kdy se rozkladou. Tento pátek mi vyběhnou asi poslední matičky z linie kterou zachraňuji (je neléčena od r. 2001 a mám již jen 1 dvouletou) no a pak může klidně přijít i zima.

Včelařit bez chemie je normální!
Hlasování: Ali (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
07.08.2018, 02:29 PM
Příspěvek: #1758
(01.08.2018 04:50 PM)Ali napsal(a):  Před týdnem kolem úlů snad na stovku vos, s nedůvěrou, ale kvůli horku jsem jim pootevřel dolní síťky (nevím jsem neudělal dobře). Nyní sedí všechny uvnitř, jen obrana na česně a očku. Při nalívání zásob oddělkům od včel ani snaha po slídění, jen trochu od vos.Totální klid, skoro žádná včela a vos poskrovnu. VD v podmetu jsem zatím skoro neviděl a trochu mě to tají dech.
Na polích hnědo, něco málo lemuje kukuřice a z druhé strany cukrovka. Jinak jen oranisko už od žní, od půli června. Krajina začíná vypadat velice smutně.
Ano krajina vypadá smutně a bude ještě smutnější . Moderní podnikatelé v zemědělství ,sklízejí podmítají a sejí během třech dní. Pak přijdou průmyslová hnojiva a jedy dokud nezamrzne. Na jaře stejné kolečko " péče " ať si půda zvyká na tvrdý režim. K tomu kůrovec zdárně žere lesy, byl " úmyslně" napěstován aby se daly překročit stanovené limity deceniové těžby dřeva. Nějak se to ale vymklo a dřevo spadlo s cenou a ani moc nejde prodat. Všichni pláčou že je sucho ale tohle hospodaření v krajině s nárůstem ploch se zámkovou dlažbou v každé dědině , boom skladových areálů a zvětšování ploch dálničních sírí odvede vodu pryč. Pokud se nevsakuje, vyschnou prameny a studny. HLAVNĚ ŽE NEBUDEME PÍT LIMONÁDU UMĚLOHMOTNÝMI BRČKY a jiní rádoby eko činy. A včely , v těchto vedrech chce mít nakrmeny a moc jim tam nelézt , to horko jim tam nepouštět.Oni to zvládnou , ale co my lidé ??

Jindřich
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Ali (+1)
13.08.2018, 03:33 PM
Příspěvek: #1759
To u nás včelky již týden hodují na spadaných hruškách. Vosy které se přiblíží okamžitě vyhánějí. Nevím jestli je toto chování normální ale nikdy sem si toho nevšiml. A doho sem ještě nevytočil med, a tak si říkám jestli letos nebude chutnat po hruškách.

Optimal ul 42x17, Kladensko cca 300 m.n.m. / ovocné stromy, akát, pole
14.08.2018, 01:44 PM
Příspěvek: #1760
Takže to není jen u mne, že včely jen sedí na česně a očkách a ani se nehnou, nikde žádný provoz.
Když už se tady objevila nějaká videa, mě zaujalo tohle.
https://youtu.be/bQduN1jHE_w
Přemýšlel jsem, co tak jako těmi podivnými pohyby sledují, podle Jirky Marxe si tak čistí česna. Ale oni mi to začasté dělají i normálně na stěně úlu ... a řada včel najedou. Proč?
Odpovědět 

Skok na fórum:

Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)