Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
02.06.2017, 07:16 PM
Příspěvek: #1551
RE: Co se děje v úlech teď
Včera mi zavolal kamarád: přijeď si.... a večer jsem je usadil. Zatím neulítly, tak se jim tam zřejmě líbí. A už mi to zase v jednom bzučí, hned je veseleji. Smile
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.06.2017, 10:21 PM
Příspěvek: #1552
RE: Co se děje v úlech teď
Já to prostě nemůžu mít jednoduché. Čtyři dny pozorování a žádný přínos pylu mne donutil k prohlédnutí plástů - ani vajíčko - bezmatečný roj? Na to jsou dost klidné.
Od kolegy zítra přivezu čerstvě zakladený plást a uvidíme - třeba tam matka je, ale mladá, ještě neoplozená jak jsem konzultoval.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 12:58 AM
Příspěvek: #1553
RE: Co se děje v úlech teď
tak že z té roční plodové přestávky nic nebude, co? Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 09:43 AM
Příspěvek: #1554
RE: Co se děje v úlech teď
(05.06.2017 10:21 PM)Crha Karel napsal(a):  ...Čtyři dny ... k prohlédnutí plástů ...
Karle, Ty jsi dal roj na dílo... ? Surprised

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 10:00 AM
Příspěvek: #1555
RE: Co se děje v úlech teď
Karle ty nečteš starý knížky, roj musí stavět a klidně ho dám na holý klacky přikrmovat od 2-3 dne ob den malými dávkami a první kontrola po 10!!! dnech..... bud tam bude už zavíčkovaný nebo skoro zavíčkovaný plod a pak to byl roj, nebo tam najdeš vajíčka a pak máš poroj. Teď máš akorát zbytečně hlavu v pejru Big GrinBig GrinBig Grin

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 01:54 PM
Příspěvek: #1556
RE: Co se děje v úlech teď
Ani ne. Vyjděme z toho co mohlo být. Signál z česna nenosení pylu po čtyřech dnech sledování byl jasný - někde je problém.
1. Roj se mohl stát bezmatečným, pokud bych matku při přesypávání do úlu poškodil.
2. Roj mohl mít oplozenou matku těsně před vyrojením.
3. Roj mohl mít neoplozenou matku.

Čekat 10 dní na první kladení je sice obvyklý údaj, ale už jsem měl matky, které se rozkladly až po 17 dnech.

Vložení rámku s čerstvým plodem tyto možnosti řeší excelentně, bez ztráty času i s potencionálním pokrytí možnosti, že se z bodu 3) matka nevrátí.

Roj musí stavět jen v případě, že vletí někam, kde žádné dílo není. Pokud je, a já ho mám po devíti uhynulých včelstev habaděj, nevidím důvod jim ulehčit práci. Vysypal jsem je na tři nedostavěné plásty a po oněch 4 dnech zjistil, že vystavěly jen srdíčko s blbou orientací.
A to ještě než jsem jej dostal byly dva dny v rojáku a tam nepostavily ani ťuk! Běžně, z mé zkušenosti, staví hned i v rojáku, když je v něm nechávám po setřesení přes noc před uložením do úlu. Holt, není roj jako roj a je třeba si uvědomit, že to je červnový roj!, takže víte jak je to včelařské rčení?
Hlasování: schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 03:07 PM
Příspěvek: #1557
RE: Co se děje v úlech teď
Karle, jaké srdíčko? Trubčinu nebo dělničinu a budeš doma.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 03:10 PM
Příspěvek: #1558
RE: Co se děje v úlech teď
A Karle, zdalipak ho krmíš???

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 06:41 PM
Příspěvek: #1559
RE: Co se děje v úlech teď
(06.06.2017 01:54 PM)Crha Karel napsal(a):  ... Roj musí stavět jen v případě, že vletí někam, kde žádné dílo není. Pokud je, a já ho mám po devíti uhynulých včelstev habaděj, nevidím důvod jim ulehčit práci....
No to bych tak neobhajoval. Před dvěma lety jsem udělal totéž. Byla půlka září, roj na hrušce (!). Bylo mi ho líto, tak jsem ho dal na dílo a začal krmit kapsovým krmítkem, aby si rychle zpracovaly zásoby na zimu. Celou dobu jsem průběžně vyřezával silně prostavěné krmítko a to to vystavěné dílo bylo i zakladené. Takže - nechat stavět. Vždy. A i v září alespoň něco.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.06.2017, 07:01 PM
Příspěvek: #1560
RE: Co se děje v úlech teď
Leoši, to jsem si nevšiml.
Jirko, nekrmím, už zanesly dva plásty sladinou a nad sebou mají 80kg starých zásob.
Tomáši, stavět můžou, plásty nejsou dostavěné, prostor ke stavbě mají.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 25 Host(é)