Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v úlech teď
12.06.2017, 10:08 AM
Příspěvek: #1561
RE: Co se děje v úlech teď
(06.06.2017 01:54 PM)Crha Karel napsal(a):  Ani ne. Vyjděme z toho co mohlo být. Signál z česna nenosení pylu po čtyřech dnech sledování byl jasný - někde je problém.
1. Roj se mohl stát bezmatečným, pokud bych matku při přesypávání do úlu poškodil.
2. Roj mohl mít oplozenou matku těsně před vyrojením.
3. Roj mohl mít neoplozenou matku.

Vložení rámku s čerstvým plodem ...

Roj nestaví...

Pár dalších postřehu:
- vložení čerstvého plodu prokázalo, že roj byl bez matky, po 5 dnech šest matečníků před uzavřením
- při kontrole matečníků jsem zároveň zkontroloval stavbu - nepostavily vůbec nic!
- po celou dobu sledoval česno zda nosí pyl - ani rousek - možná proto, že v plástech byl z loňského roku
- sladinu nosí neustále, plásty v plodišti se plní, přidal jsem medník
- odstranil pět nástavků s loňskými zásobami napadené zavíječem - perfektně čistily, pod česnem vytahané larvy
- z odložených zásob jsem nechal otevřený jen jeden očkový výkluz aby se mohly vrátit a dnes jsem zjistil, že jej vůbec nevyužily - že by je domů nic netáhlo, když zatím chybí feromon matky?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2017, 12:01 PM
Příspěvek: #1562
RE: Co se děje v úlech teď
Vsimla jsem si,ze v oddelcich,kde maji hodne pylu, take nosi pouze sladinu.Oproti tomu roj bez pylovych zasob si pyl nosi.

V jednom oddelku mi vcely mavaji kridlama a zvedaji zadecky podobne jako to delal roj bez matky.Matka tam je a klade.Muze tam byt nejaky problem?Oddelek je umisteny ve stinu jako ostatni,zbytek vypada ok.[/quote]
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.06.2017, 04:37 PM
Příspěvek: #1563
RE: Co se děje v úlech teď
4.6. jsem byl ženou obdarován rojem. Nasypán na loučky. Po pár dnech v úlu na opačné straně, než byl hrozen včel, jsem odebral dvě loučky a dal pro budoucí využití kapsové krmítko. Včera to vypadalo takto.
       
Zatím nekrmím. Zhruba od neděle tady začala (konečně) snůška. Maliny a les. A výhledově to ohledně počasí vypadá dobře. Maliny a teploty nad 23 st.C - to je to pravé. Smile

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: STAVO (+1), Antonín Hyžík (+1), Václav Návara (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2017, 03:29 PM
Příspěvek: #1564
RE: Co se děje v úlech teď
na horách v létě... Rolleyes

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Radka Nývltová (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2017, 04:39 PM
Příspěvek: #1565
RE: Co se děje v úlech teď
Haribol Tomáši, krása a nádhera, jen malá poznámka k rozměrům nástavků nebo rámků. Nevím zda si děláš sám nástavky či rámky, ale určitě by to chtělo snížit mezeru mezi horní a dolní loučkou (k zamyšlení na dlouhé zimní večery), neboť se stává pokud je mezera větší něž 8 mm (což u Tvého úlu je patrno), že se včeličky v zimě nepřesunou z nástavku do nástavku na zásoby a uhynou takzvaně na zásobách, měj se krásně včeličkově Tonda.
Hlasování: straka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.06.2017, 05:01 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.06.2017 05:05 AM od straka.)
Příspěvek: #1566
RE: Co se děje v úlech teď
Jen poznámka:
vzdálenost mezi horními a dolními loučkami mám u nového beznástavkového
úlu DEHTIN z konstrukčních důvodů asi 3 cm, řeším to vloženým roštem
z tuhého šedého polystyrenu, aby včelky mohly přelézat a nic tam nestavěly..
straka dehtín
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2017, 03:10 AM
Příspěvek: #1567
RE: Co se děje v úlech teď
Rozumím, ale u Tvého úlu je to z konstrukčních důvodů, kdežto u nástavků to lze jednoduše změřit i opravit a věř že se to vyplatí, setkávám se s tím u různých včelařů již léta, a pak jsou smutní, když jim kvalitní včelstva odejdou kvůli takové banalitě, měj se krásně včeličkově Tonda.
Hlasování: straka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.06.2017, 09:06 AM
Příspěvek: #1568
RE: Co se děje v úlech teď
Jen na doplnění. To jsou včely mé ženy. Já v rámcích nevčelařím, ale vypadá to u mě obdobně. Akorát odřezávat plásty od boků úlu se mi kvůli natáčení videa nechtělo. K mezeře. Dva horní půlmedníky jsou plné a půjdou pryč. Na zimu zůstanou 2N 39x24 a to je ohledně přesunu v klidu.

Optimální řešení přichází v závěru.
Hlasování: Antonín Hyžík (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2017, 07:42 AM
Příspěvek: #1569
RE: Co se děje v úlech teď
Včera jsem kontroloval kladení v oddělkách. Co mě zarazilo 7 jich staví dělničinu a 2 převážně trubčinu. Jsou založený v květnu - 4 rámky + po stranách stavební. Nenapadá mě, co by mohlo být u těch 2 jinak. Matičky kladou stejně a jsou tak nějak všechny stejně silné.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.06.2017, 08:23 AM
Příspěvek: #1570
RE: Co se děje v úlech teď
Oddelky po dosazení počtu 5000 včel mohou stavět i trubcinu. U mne to dělají tak ve třetím nastavku.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Rasťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 14 Host(é)