Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
" přírodní šlechtění "
22.10.2013, 01:36 PM
Příspěvek: #1
" přírodní šlechtění "
K myšlence tohodle tématu mne přivádí opakující se diskuze na téma původní včely v Čechách.
V letech minulých i současných nadále probíhá dovoz a chov všech možných různých "plemen" s vidinou přeukrutné medné snůšky.
Je otázka, zda je to správný směr ? V přírodě, pokud ji sledujeme, má vše své místo a přesadíme-li to jinam, často to dělá víc škody než užitku / Bolševník, Asijský sršni /.
Šlechtěný kuřata krásně rostou, ale bez antibiotik pochcípají.
Je to samozřejmě námět složitý : v principu jde ale o to, zda je pomoc při výběru správná cesta. Vždy uvidíme jen část vlastností, není v síle lidské posoudit vše. A když už něco někde vyšlechtím a dovezu to jinam, není to zvyklé na jiné prostředí.
Konec teorie : Za 10 let jsem zkusil matky různých chovů a řekl bych jen tak čvrtina dosahovala kvality mých přírodně chovaných.
Když zapomete na Vigor,Vurm,Dolky,Lesanky a jiné vymoženosti, za pár let včely splinou s okolím, budou tam patřit. V praxi nepotřebuju inseminaci, přelarvení ani značkování.
Takže jak ? Začít s něčím místním, všude se najde včelař, který má včely od mládí a tak říkajíc, nechová matky. A pak čekám na matečníky. Když jsou postavené můžu je různě dělit / jako úly / nebo lapám roje, to už podle možnosti.
Výhody : časem splynou s místním klimatem
když necháme víc matečníků - svádí mezi sebou boj, nejlepší zůstává / v chovatelské stanici si nejlepší nechá chovatel a zbylé chcípáky rozprodá /
to časem vede k tomu, že je každý úl jiný, tedy i trubci mají jiné geny. Kvalitní oplodnění neděla jeden , ale často až 20 jedinců a je prokázáno, že ideální je, když je každý jiný. To je možné, díky tomu, že každý váš úl je jiný. / v chovech to nejde, inseminace je úplně mimo a i jinak jsou geny omezené početně výběrem /
matka vyrůstá ve včelstvu, ne nějakém chovném úlku : záleží totiž na výživě, teplotě i rychlém startu plodování.
a nastupuje přirozený výběr : nekvalitní jsou v podletí vyrabovány/ nebo je můžeme spojit /. V zimě přezimovací výběr, kdo ploduje brzy, jara nedočká. A na jaře slabochy můžeme ještě pospojovat. To vše samozřejmě funguje i ve šlechtitelské stanici. Jenže, zatímco já mám kupříkladu 10 včelstev s různými geny a troje mě nedožijí jara, tak mám stále sedmery s různými geny. Pokud mám ale z 10 jen dvě linie a z jedné linie mě 3 nevydrží, tak mám 5 stejných a 2 nic moc. Rokama se to u mne násobí / tedy roste různorodost / kdežto v chovu stále zmenšuje - dochází k příbuzenské plemenitbě, což se pak různě řeší, vždy ale jde o jednostranné geny.
Aby tohle fungovalo, musím mít úlů víc a nebo, a to je tady skoro všude, to tak dělají včelaři v mém okolí.
Takže kdo máte zkušenost, tepejte, napadejte, osvětlujte. Je to jiná liga .
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2013, 09:20 PM
Příspěvek: #2
RE: " přírodní šlechtění "
Ja chodím ku kamarátom v okolitých dedinách vždy na jar, tak každé tri, štyri roky, po jeden rámik trúdov z ich najlepších včelstiev, ktoré nechám vyliahnuť sa v mojom včelstve.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 11:45 AM
Příspěvek: #3
RE: " přírodní šlechtění "
(22.10.2013 01:36 PM)schützmeister napsal(a):  ...Za 10 let jsem zkusil matky různých chovů a řekl bych jen tak čvrtina dosahovala kvality mých přírodně chovaných.
Když zapomete na Vigor,Vurm,Dolky,Lesanky a jiné vymoženosti, za pár let včely splynou s okolím, budou tam patřit. ... Začít s něčím místním, všude se najde včelař, který má včely od mládí a tak říkajíc, nechová matky. ...
Mizerné výsledky mých vigorek mohou být buď stanovištěm anebo právě pouze tou linií.
Nemaje porovnání chtěl bych mít něco na porovnání, takže díky Michalovi za jeho darovaný oddělek, který spolu s Honzovými havlínkami a doufám, že ještě s něčím od Leoše rozrůzní chov a nabídnou srovnání. Pokud ani to nepomůže, budu musit řešit stanoviště
Hlasování: tondabh (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 01:41 PM
Příspěvek: #4
RE: " přírodní šlechtění "
(15.06.2014 11:45 AM)Crha Karel napsal(a):  ... budu musit řešit stanoviště

Haribol Kájo, hlavně abys měl v příští sezóně co porovnávati, nezapoměň že jako správný hospodář v srpnu nesmíš uzvednouti úl. Co jim nedá příroda musí dodati včelař, jinak na tom budeš příští rok stejně ať si usadíš jakékoliv včelstvo, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 02:04 PM
Příspěvek: #5
RE: " přírodní šlechtění "
(15.06.2014 11:45 AM)Crha Karel napsal(a):  Mizerné výsledky mých vigorek mohou být buď stanovištěm anebo právě pouze tou linií.
Nemaje porovnání chtěl bych mít něco na porovnání, takže díky Michalovi za jeho darovaný oddělek, který spolu s Honzovými havlínkami a doufám, že ještě s něčím od Leoše rozrůzní chov a nabídnou srovnání. Pokud ani to nepomůže, budu musit řešit stanoviště

Haribol Karle,
kdo klopí hlavu, nevidí slunce. Máš tam místo, tak rozházej včelstva po stráni. Pár fajnhajten vyřešíme po Korsice. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 02:07 PM
Příspěvek: #6
RE: " přírodní šlechtění "
Karle, jestli to opravdu nebude těma LINIEMA matek. Já jsem vždycky měl problém s rozvojem včelstev a pořád jsem nemohl přijít na to, kde je chyba. Nyní mám včely vysoce agresivní ( bez rodokmenu) a se snůškou nemám problém. Louky jsou posekaný a létají asi hodně daleko. Jsou odolnější i na chladnější počasí (myslím si jáWink), ALE:nejsou to včely se šlechtěnou matkou.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), tondabh (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 03:11 PM
Příspěvek: #7
RE: " přírodní šlechtění "
(15.06.2014 02:07 PM)renttip napsal(a):  Karle, jestli to opravdu nebude těma LINIEMA matek. Já jsem vždycky měl problém s rozvojem včelstev a pořád jsem nemohl přijít na to, kde je chyba. Nyní mám včely vysoce agresivní ( bez rodokmenu) a se snůškou nemám problém. Louky jsou posekaný a létají asi hodně daleko. Jsou odolnější i na chladnější počasí (myslím si jáWink), ALE:nejsou to včely se šlechtěnou matkou.
Med dělá : klimatické podmínky v tom kterém roce / největší vliv /, kvalita matky, úrodnost stanoviště / do cca 1km - proto má smysl kočovat, nebo velmi dobře vybírat - to, jestli rozhodím úly po stráni, nebo ne, nehraje roli / - teprve s velkým závěsem je vše ostatní, jako styl, úl, ošetřování.
Počasí neporučím, stanoviště můžu ozkoušet, mám-li možnost, ale včely poskytují největší možnost testování.
Jak se píše hore - dobrý hospodářky si naloupí jinde - respektive v čechách je vždy odkud nosit a nemusí kvést vůbec nic. Z vlastní snůšky a bez krmení včely v přírodě přežijí jen v nejlepších letech. Takže buď můžu masívně krmit, nebo mám včelky, které něco najdou.
Jen to prý zase není dobrý na roztoče a mor / můžu potvrdit /, všecko má něco.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 04:00 PM
Příspěvek: #8
RE: " přírodní šlechtění "
(15.06.2014 01:41 PM)tondabh napsal(a):  
(15.06.2014 11:45 AM)Crha Karel napsal(a):  ... budu musit řešit stanoviště
... v srpnu nesmíš uzvednouti úl. Co jim nedá příroda musí dodati včelař, jinak na tom budeš příští rok stejně ať si usadíš jakékoliv včelstvo, měj se krásně včeličkově, Tonda.
Předloni jsem do každého úlu nacpal 39kg cukru - to mi nepřipadá nedostatečně.

(15.06.2014 02:04 PM)Debora napsal(a):  [...rozházej včelstva po stráni. Pár fajnhajten vyřešíme po Korsice. Wink
V mé uzavřené enklávě opravdu rozházení nepomůže, musím až za les na cizí pozemky, to budu vyjednávat, ale majitelé vstřícní asi nebudou, maje tam svoje včelstva. Co je fajnhajten Big Grin
Hlasování: tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 06:02 PM
Příspěvek: #9
RE: " přírodní šlechtění "
(15.06.2014 04:00 PM)Crha Karel napsal(a):  Předloni jsem do každého úlu nacpal 39kg cukru - to mi nepřipadá nedostatečně.
Karle, tohle bych považoval za jasný důkaz, že krmíš sousedovic včelstva, hlídáš cvrkot tam i zpět ?
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.06.2014, 10:10 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.06.2014 10:12 PM od Crha Karel.)
Příspěvek: #10
RE: " přírodní šlechtění "
Depak, předloni jsem vytvářel mednou komoru a to se podařilo, jenže loňský rok počínaje listopadem a nadprůměrně teplou zimou a jarem letošním vzaly veškeré zásoby zasvé, o tom jsem už referoval. Sledoval jsem dění na česnech často, maje je hned vedle obydlí.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)