Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zkušenosti s volnou stavbou
27.03.2014, 09:57 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.03.2014 10:24 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #181
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(27.03.2014 02:42 PM)Lucínek napsal(a):  Já mám nějaké LG a chtěl jsem do toho jít podobně - dneska bych je nepořizoval a šel rovnou do těch japončíků. Ty teď vyrábím, abych měl na jaro do čeho nastěhovat nové včelky, takže pak budu mít i srovnání, ale z dosavadní velmi krátké zkušenosti mi přijde, že z hlediska jednoduchosti, časové náročnosti a dalších začátečnických faktorů japonec jednoznačně vede před dřevěnou košnicí.
Já bych to doplnil ještě tím, že jde hlavně o princip chovu - košnice je principiálně jiná v tom, že bez rojů to prostě moc nejde. Je tam divočina a nemá žádný rámky ani nic. V tom to je jiné. prostě roj a úplná likvidace.
To co popisuje Leoš kdysi s budečáky já dělám v malé obměně dnes s dadantem, funguje to skvěle - jak kvete třešeň, dělí se nejlepší třetina až polovina na několik, dle velikosti. I tak dají kvanta jerního medu, oddělky pak v klidu i letního a na lesní se chcípáci spojují. To je ale možné dělat s každým úlem, jen různým postupem. Rozdílnost od košnice je ale zásadní - do oddělků dostaneme i původní plásty, ikdyž asi ne tolik jako v klasickém včelaření.
A pak tu je ještě ten princip, proč je japonec či Warré lepší jak Langsrot - včely v našem chladnějším klimatu daleko lépe jdou na úzko/vysoké či komínové stavbě, prostě Amerikány patří do Misisipy a Lousiány a ne do českých hvozdů. Kdo tomu nevěří, ať to zkusí. Ale nechá se to fikaně obejít - komín v Dadantech/ jen euro - 39 /
dělám tak, že teď, či zkrátka v době kdy je na to čas, jeden zimující nástavek rozdělím do dvou nad sebou do komínu - celé plásty jsou nad sebou uprostřed a kolem nic, nebo prázdné na postavení. Ale uznávám, že ve Waréčku jde tohle samo. Prostě jen to, že zase nejde o úl, ale o komínový princip.
Volba úlu je daná možnostmi jeho nákupu - i s relativně blbym úlem / třeba ty Leošovy Budečáky, nic horšího snad ani není / se dá, když se chce. Čímž bych taky chtěl apelovat na Leošovu zmínku o povinném úlu pro ŠPV - myslím, že to jednoznačně není dobrý nápad.

(27.03.2014 01:06 PM)MichalF napsal(a):  Pokud chápu správně, tak by mohlo fungovat
( tedy za předpokladu dobrého rozvoje a snůšky), včelstvo na jaře rozdělit třeba na dvě / tři ( využít rojové nálady ) a přes sezónu nechat být. Když vše půjde dobře, tak si ze dvou úlů vzít med a v podletí opět spojit? Tím tedy zimuji jedno silné včelstvo. Není to úplná hloupost a zbytečně složité?
Nejenže to není hloupost, je to superHeart Jen je třeba vystihnout okamžik. V létě toho zase tak moc nespojuješ, ne vše se povede a ne vše stojí za přezimování. To je další plus - selekce - ale žádný kupovaný matky, hezky co příroda dá. Tím to zase není tak složité.
Hlasování: petr.strejcek (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 12:04 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.03.2014 12:09 AM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #182
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(27.03.2014 02:42 PM)Lucínek napsal(a):  Já mám nějaké LG a chtěl jsem do toho jít podobně - dneska bych je nepořizoval a šel rovnou do těch japončíků.

Ja som začínal včeláriť tak že som asi pol roka študoval literatúru , internet a napokon som si dal urobiť tri nezateplené čechoslováky pretože túto rámikovú mieru mali dvaja najbližší včelári v okolí. Keď som už mal úle hotové , dostal som sa k stránke Milana Bencúra a po jej preštudovaní som trochu ľutoval že som sa k týmto informáciám nedostal skôr a že som si rovno nedal urobiť úle Warré . Dnes s odstupom času môžem povedať že ten prvý rok s s rámikmi bol pre mňa užitočný a úplným začiatočníkom (ako som bol ja - v mojej blízkej rodine nemal nikto včely) ho odporúčam. Tak ako p. Dvorský navrhoval povinnosť aspoň jeden Warré/Japonec/ mednú kravu... pre členov ŠPV (ja súhlasím aj keď nasilu to asi nemá význam. Akosi sa mi nechce veriť že by niekto z členov ŠPV nemal chuť skúsiť túto cestu čo i len zo zvedavosti. Ono to časom príde samo aj bez nátlaku . Treba len byť dobrým príkladom.) ja by som naopak odporučil začiatočníkom ktorí chcú začať v úľoch bez rámikov aspoň jeden s rámikmi. Ono je potrebné spoznať ako vyzerá matka , včelí a trúdí plod , vajíčka , larvičky rôzneho veku ... a v rámikovom úli je to naozaj oveľa jednoduchšie. Toť moja skúsenosť.

Zázrivá , 650m
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Crha Karel (+1), Aleš Molčík (+1), hvezduska (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 08:59 AM
Příspěvek: #183
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Já stejně nemám rámky, i když mám LG - mám jen horní loučky a nechávám je, ať staví samy - právě něco na způsob té Vaškovo Smolíkovy "dřevěné košnice" nebo "svatojánské metodiky".
Ale lézt se do toho dá, prohlížet jednotlivé rámky taky ... i když se snažím to moc nedělat Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 10:14 AM
Příspěvek: #184
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
... a postupuješ, tak jako Vašek? Včetně vyřezávání? Ve dvou/třech nastavcích?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 11:32 AM
Příspěvek: #185
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Skvělá diskuze, řeším přesně to, co MichalF, moc ráda bych přeskočila langy a začala ve warré nebo japoncích, ale není mi jasné, jak bych oddělek do nich dostala...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 11:53 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.03.2014 11:55 AM od Stanislav Rataj.)
Příspěvek: #186
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
terez.c: Tak přijeď teď v květnu do Vilémova a Tonda to tam chce ukazovat Smile
Obecně bych na základě svých chabých zkušeností řekl, že je na to lepší roj než oddělek, protože roj má zásoby a tvořivou náladu, když ho nasypeš do japonce, tak by měl být schopen se tam zabydlet sám o sobě a postavit si, co potřebuje. Ale raději bych, kdyby mi to potvrdil někdo zkušenější Smile Jinak bych asi také řešil, jak to první osazení udělat - jakmile už něco máš, tak potom je snadné to jedněm včelám sebrat a jiným dát jako základ, ale když máš jen prázdné komíny, může to být pro ně těžké.

MichalF: Tak já jsem to pořídil loni a na tom se toho dá zkazit jen málo - navázat dodané rámky na loučky, vrazit do úlu, nakrmit a nechat je, ať přežijou zimu. I tak jsem nakrmil málo a o jedny přišel, neb vyžraly všechny zásoby a chcíply. Ale prostě mi přijde, že je to na ně moc velký prostor do šířky a nízký a že mají problémy s udržením tepla apod. Zvlášť, když jsou to pozdně červencové oddělky, které mají omezený čas na zesílení. Ten japonec mi přijde elegantnější, snazší a pro včely v našich podmínkách i přirozenější. A nedovedu si časově představit nějaké neustále dělení, rojení, spojování ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 02:08 PM
Příspěvek: #187
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.03.2014 12:04 AM)Macek napsal(a):  
(27.03.2014 02:42 PM)Lucínek napsal(a):  Já mám nějaké LG a chtěl jsem do toho jít podobně - dneska bych je nepořizoval a šel rovnou do těch japončíků.

Ja som začínal včeláriť tak že som asi pol roka študoval literatúru , internet a napokon som si dal urobiť tri nezateplené čechoslováky pretože túto rámikovú mieru mali dvaja najbližší včelári v okolí. Keď som už mal úle hotové , dostal som sa k stránke Milana Bencúra a po jej preštudovaní som trochu ľutoval že som sa k týmto informáciám nedostal skôr a že som si rovno nedal urobiť úle Warré . Dnes s odstupom času môžem povedať že ten prvý rok s s rámikmi bol pre mňa užitočný a úplným začiatočníkom (ako som bol ja - v mojej blízkej rodine nemal nikto včely) ho odporúčam. Tak ako p. Dvorský navrhoval povinnosť aspoň jeden Warré/Japonec/ mednú kravu... pre členov ŠPV (ja súhlasím aj keď nasilu to asi nemá význam. Akosi sa mi nechce veriť že by niekto z členov ŠPV nemal chuť skúsiť túto cestu čo i len zo zvedavosti. Ono to časom príde samo aj bez nátlaku . Treba len byť dobrým príkladom.) ja by som naopak odporučil začiatočníkom ktorí chcú začať v úľoch bez rámikov aspoň jeden s rámikmi. Ono je potrebné spoznať ako vyzerá matka , včelí a trúdí plod , vajíčka , larvičky rôzneho veku ... a v rámikovom úli je to naozaj oveľa jednoduchšie. Toť moja skúsenosť.

Jasně ani to tak nebylo myšleno. Myslel jsem tak, že by po určité době člen měl včely na volné nebo přirozené stavbě mít. Stačí jen malou část. Ono to v našich materiálech máme stejně řešeno. Já bych se toho jen nebál, ale to vycházím ze situace u sebe. Je jasné,a x příspěvků to dokazuje, je zde jen tzv. "na čumendu" dost lidí. To ale v zásadě není špatně, naopak.
Je to tak, jak kdysi formuloval K.Crha, členem ŠPV se člověk stává svou činností ne jen vyplněním formuláře. Nakonec ať se začátečníci i ti, kteří jsou na stráži, něco poučí a přenesou dále, to je zase jen naplňování našich tezí. Podívejte co se třeba píše v časopisech na VF v oblasti varroatolerance. Vždyť jsem to spustili my a nikde jsme nikoho nemuseli napodobovat, navštěvovat.... prostě to děláme a šmitlik pytlik. Co s tím kdo udělá , jeho věcí a právem.
Já bych začátečníkům doporučitl mít včelstvo nebo dvě, do kterého leze každý týden. Ale pokud si nebudete psát a dělat záznamy, tak to bude trochu s poznáním kulhalt.Ono míst včely na volné stavbě a používat rámky je zcela něco jiného než mezistěny, ale na té skutečně přirozené stavbě se dají více vnímat souvislostia architektura díla, pokud to ovšem vnímáme, jsme ochotni vnímat.
Mám takový pocit, že někteří, kteří navštíví nějakou včelařskou "skolu" do sebe natahnou nově upravená včelařská dogmata a nevidí, že jsou zase tam, jako těch 99,57% včelařů, včelařících klasicky, tedy technokraticky. Ale díky za příspěvek , připomínky a hlavně vlastní názor. Dnes jsme vlastně jediní, kteří na omezené nebo, řekněme velmi omezené, bodové..... užívání přípravků proti V.d, šlelechtění nerezignovali a často i začátečníci jsou dále než ti tzv. odborníci, učitelé , učitelé včelařství a já nevím čeho všeho ještě. LD

PS: Víme kolik nás bude ve Vilémov? Stačí to poslat interní poštou.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 03:10 PM
Příspěvek: #188
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
(28.03.2014 02:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Mám takový pocit, že někteří, kteří navštíví nějakou včelařskou "skolu" do sebe natahnou nově upravená včelařská dogmata a nevidí, že jsou zase tam, jako těch 99,57% včelařů, včelařících klasicky, tedy technokraticky.
Jo, to mě připomělo, že jsem po deseti letech zase na začátku. Narozdíl od prvních několika let, kdy jsem přesně věděl, jak to má fungovat. Čím toho člověk vidí víc, tím, víc má pocit, že toho zase tak moc neví.
Tím chci říct, že v prvních letech člověk věří všemu a tak je snadné, rozjet něco, co je ten rok moderní. Ale jen když je člověk experimentátor, jak říká Leoš, leze jim tam každou volnou chvíli, něco pozná.
Ale nic proti, někdo má na skalce hezký křoví, jiný včely na zahradě a to mu stačí, proč ne ?
Jsem zvědavej kam se to hne, jestli místo Budečáků, budou mít všichni Japonce ?
Je to hezký pozorovat na starých včelařích, jak šel čas - klát, škvařil, budečák, moravák, čechoslovák, tachovák, langsrot, warre - a každý je ten nejlepšíBlush
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Macek (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 04:16 PM
Příspěvek: #189
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
Najlepší je ten úľ, v ktorom vie včelár včeláriť tj. mať zdravé včely a reálne výnosyBig Grin
Hlasování: Debora (+1), Jaro Stoklasa (+1), Miroslav Macek (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.03.2014, 10:48 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.03.2014 10:49 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #190
RE: Zkušenosti s volnou stavbou
K tomu "vie" sa treba najskôr dopracovať Big Grin

Zázrivá , 650m
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)