Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Začínáme včelařit s ŠPV
13.05.2015, 07:05 PM
Příspěvek: #61
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(13.05.2015 05:34 PM)STAVO napsal(a):  Neboj, časem se to zlepší a budeš víc chápat.
Ptát se stejně budeš vždycky pozdě. Navíc tam kde uděláš chybu, příště už budeš vědět.
Taky si napřed plno věcí nastuduju, pak je jdu udělat a když skončím, začnu sumírovat chyby.
Prostě zrovna o výkendu jsem si chtěl vytvořit oddělek pro chov a taky jsem vytvořil velkej osiřelec. Takže jsem na tom stejně jako ty.

Hlásím se do klubu tvůrců mega osiřelců, 39X24 čtyři nástavky osiřelec a matička je v oddělku. Má to výhodu pokud, pohlídám matečníky v původním včelstvu matka jede v oddělku jako kat. Ještě že mi ruku vedl déle jak 40 let aktivní včelař a náš klubový referent přes vzdělávání.
Alespoń mi to donutilo učit se značit matky, trénuji na trubcích.

Jindřich
Hlasování: tondabh (+1), STAVO (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.05.2015, 10:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.05.2015 02:02 PM od Debora.)
Příspěvek: #62
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(13.05.2015 02:39 PM)Smrk napsal(a):  ...jestli tě teď Deboro dobře chápu, tak navrhuješ, abych nenechal v původním včelstvu žádné nouzové matečníky, ale přelarvil do matečníkových misek a udělal sérii matek? A jednodenní larvičky bych asi měl vzít od původní matky, která by měla klást v oddělku, že?

nechci nic navrhovat, jen medituji nad tím, jaké máš možnosti. To je vše teorie a v praxi je to nakonec stejně jiné. Jen tak pro vizualizaci. Osiřelec nenachází v kosmu žádné síly pro svou obnovu a musí čerpat všechny síly z vně svého těla. Bez slunečních sil matky musí sáhnout na sluneční síly kojenců a tak odchovat "nouzový" princezny. Z chovatelského pohledu jsi včelstvo připravil na sérii, ale můžeš se spokojit s princeznou, kterou si odchovají. Ale pro další oddělky se možná nehodí. Rozhodnout se musíš sám. Pokud by nebyla snůška, je nutné dbát, aby chovné včelstvo nehladovělo.

Říká se, že krystalická sféra stálic pod vlivem slunečních sil zjihne. To je důvod, proč osiřelci lákají mladé princezny, že nesou v sobě mnohem více slunečních sil, než jejich nouzová princezna. To je také důvod, proč někteří chovatelé matek vkládají pod plodiště osiřelce MM, aby zůstalo bez otevřeného plodu.

Ještě něco k tabulce vývoje včely: V prvních fázích sedmi dnů pracuje larva včely ve svém nitru se silami Slunce (princezna), v druhé fázi se silami Měsíce, kdy sluneční síly sice zůstávají, ale smísí se se silami Měsíce (trubec). V třetí fázi přijímá nymfa mnohem jemnější síly ostatních planet planetárního systému (dělnice). Až do jednadvacátého dne působí na vývoj včely síly Slunce, Měsíce a planetárního systému. Po 21 dnu ještě působí na včelstvo konstelace stálic, ale jejich sféra je krystalická a nechce se nechat zpracovávat, zde nenachází včela v kosmu žádné síly pro svou obnovu.

Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2015, 01:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.05.2015 02:01 PM od Debora.)
Příspěvek: #63
RE: Začínáme včelařit s ŠPV

Nyní můžeme pomalu chápat, jak působí kosmos na rovnováhu včelstva a jak vše vzájemně působí. Zde se nám objasní celý sedmidenní cyklus vývoje včelstva (7-14-21-28), kdy pohlavní zralost matky je čistě tepelného charakteru, v ní působí čiré síly záření Slunce (7). Pohlavní zralost trubce vzniká pod vlivem Slunce a Měsíce, kdy sluneční síly sice zůstávají, ale smísí se se silami Měsíce (14). Vývoj trubců a dělnic ještě ovlivňují síly planet (21). Až do 28 dne působí konstelace stálic, která se už vymyká našemu chápání.
Ve sféře stálic je kosmos tvrdý, gravitace krystalického nebe se nenechá začlenit do vjemů našeho myšlení. Aristoteles to učil, Nikola Tesla to pozoroval a Albert Einstein na tom zlomil teorii relativity. Zde začíná pracovat paměť stvoření, zde se rodí síly všech morfogenetických procesů, odtud působí karma. To musíme brát vážně v úvahu, náš pohled na fyzický svět je tak dětinský. Wink

slunečně cher
Hlasování: Jan Brunclík (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2015, 02:18 PM
Příspěvek: #64
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Deboro já začínat, tak po tomhle tvým příspěvku zahodím rozpěrák a budu dělat něco jinýho . Začínat včelařit s ŠPV snad jde i úplně normálně Big GrinBig Grin

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2015, 03:25 PM
Příspěvek: #65
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(14.05.2015 02:18 PM)jirka.marx napsal(a):  Deboro já začínat, tak po tomhle tvým příspěvku zahodím rozpěrák a budu dělat něco jinýho . Začínat včelařit s ŠPV snad jde i úplně normálně Big GrinBig Grin

no já včera vyklusal na skálu, kde mám jedny včely a zjistil, že rozpěrák mi vypadnul dole na dvorku, tak jsem se musel obejít se zahradnickýma nůžkama

ale jinak už jsem notnou chvíli přemýšlel, jak napsat, že jsem zatím vůbec rád, když rozeznám trubce od včely, že jsem na sebe pyšný, že jsem už za svůj krátký včelařský život odchytil dvě matičky a že tam, kde se pohybuješ ty Deboro, se dost možná nedoškrábu za celý svůj život.

Snad jediné, co jsem jsem z toho pochopil je, že naše vědomí a naše znalosti zdaleka neobsáhnou veškeré kosmické interakce a že všechno na sebe vzájemně působí. A dávám Deboře za pravdu, že se to vymyká mému chápání, alespoň zatím. Důležité ale myslím je uvědomovat si to a mít před tím pokoru. Spousta věcí funguje, ačkoliv pro to nemáme vysvětlení anebo důkazy. A tak to je Wink

Jinak pro tentkrát jsem se rozhodl nechat všechno, jak už jsem to začal. Mega osiřelec nechám vypořádat se s nepřízní osudu, který jsem jim připravil. Oddělky budu zlehka pokrmovat a uvidíme, jestli se mi potvrdí Jindřichovo pozorování, že matka pojede jako kat. Btw. těm oddělkům jsem tam dal mj. i jeden stavební rámek a staví jako o život. To by mohlo potvrzovat to, že matka chce klást jak o život a včelky to nutí stavět.

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2015, 03:35 PM
Příspěvek: #66
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(14.05.2015 02:18 PM)jirka.marx napsal(a):  Deboro já začínat, tak po tomhle tvým příspěvku zahodím rozpěrák a budu dělat něco jinýho . Začínat včelařit s ŠPV snad jde i úplně normálně Big GrinBig Grin

Vidíš Jiříku, a proto Tě tento příspěvek dostihl až nyní...
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2015, 07:40 PM
Příspěvek: #67
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
[Jinak pro tentkrát jsem se rozhodl nechat všechno, jak už jsem to začal. Mega osiřelec nechám vypořádat se s nepřízní osudu, který jsem jim připravil. Oddělky budu zlehka pokrmovat a uvidíme, jestli se mi potvrdí Jindřichovo pozorování, že matka pojede jako kat. Btw. těm oddělkům jsem tam dal mj. i jeden stavební rámek a staví jako o život. To by mohlo potvrzovat to, že matka chce klást jak o život a včelky to nutí stavět.
[/quote]

Pozor, nepřikrmuji medem již ho nemám a kupovaným raději nechci, také ne cukrem , ale kombinací těsta Apifonda a řepného cukru rozštěpeného Maxinvertem L- 240
http://www.biopro.cz/xmedia/invertaza/Maxinvert-L-2400-P-34-02-0104.pdf
Zkouším to, zatím se to zdá velmi dobré, hlavně je držet v nadbytku než čekat že si najdou.

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2015, 10:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.05.2015 10:45 PM od Debora.)
Příspěvek: #68
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(14.05.2015 02:18 PM)jirka.marx napsal(a):  Deboro já začínat, tak po tomhle tvým příspěvku zahodím rozpěrák a budu dělat něco jinýho . Začínat včelařit s ŠPV snad jde i úplně normálně Big GrinBig Grin

když se nad tím vším zamyslím, ochotně bych ten rozpěrák zahodila. Smůla však spočívá jen v tom, že do včelaření nás tlačí karma a tu neukecáš. Big GrinBig Grin
Hlasování: tondabh (+1), Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.05.2015, 11:09 PM
Příspěvek: #69
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(14.05.2015 02:18 PM)jirka.marx napsal(a):  ... Začínat včelařit s ŠPV snad jde i úplně normálně Big GrinBig Grin
To sice ano ale není to taková hlína Big Grin
Hlasování: Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2015, 06:16 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.05.2015 06:29 AM od Debora.)
Příspěvek: #70
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(14.05.2015 02:18 PM)jirka.marx napsal(a):  Začínat včelařit s ŠPV snad jde i úplně normálně Big GrinBig Grin


"spirituální diagnóza".

v dvacátých letech minulého století bylo ještě normální, že včelař odebral včelstvu 20% medu a 80% ponechal včelstvu. Hnutí ŠPV doporučuje ponechat včelstvu 50% medu. To je jako kdyby nám někdo v podletí, kdy právě pro zdravé zimování potřebuje každou prosluněnou kapku krve, odebral 3 litry krve. Co se týče chovu včelstev, zatím co se ještě v dvacátých letech minulého století množila včelstva pomocí rojů a matky se odchovávaly přirozenou cestou, klonujeme matky řízkováním plodu, jako by se jednalo o okrasné keře, nebo omlazujeme oddělky roubováním plodových plástů jako u jabloně.

"člověk plný včel".

A ještě něco normálního o vosku! Včely sbírají z rostlin "med" a nosí jej domů z primárního hlediska na výrobu vosku, z kterého staví své bunky a okouzlující plásty tvořící kostru* včelstva. Tak si včelstvo formuje své tělo, tak významný je med pro výrobu vosku. Když se na to podíváme z tohoto pohledu, uvědomíme si něco zcela podstatného, že s včelím dílem musíme nakládat tak, jako by se jednalo o naší vlastní kostru. Kéž to Vaše srdce přijmou, aby jste skrze Vaše srdce cítily, že když držíte v ruce včelí plást, je naše tělo plné včel. Naší včelou je krev, která roznáší med do všech částí a koutků těla.

Kéž je náš život zpečetěn k dobrému
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)